ORSZAK TRZECH KRÓLI
Już 6 stycznia w Wejherowie, oraz w ponad dziewięciuset miastach w całej...
2025-12-01
2025-11-10
CENNY PUNKT»2025-11-10
ZWYCIĘSTWO TYTANÓW»2025-11-07
SUCES MŁODYCH BIEGACZY»2025-11-04
PODZIAŁ PUNKTÓW»
FESTIWAL ARTEFONIE
2022-08-26 09:41:00

Na początku września w Wejherowie odbędzie się druga edycja festiwalu ArteFonie. Muzyczne atrakcje, jakie zostawały przygotowane dla słuchaczy, zapowiadają się niezwykle atrakcyjnie.
Festiwal ArteFonie to nowy, muzyczny przystanek kulturalny na mapie północnej Polski. Jego organizatorem i pomysłodawcą jest Art’nVoices – oktet wokalny, który zdobył uznanie w Polsce i za granicą, laureat Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2021 w kategorii Album Roku – Muzyka Współczesna.
Motto festiwalu: "Na styku tradycji z nowoczesnością" w pełni oddaje charakter wydarzenia, podczas którego usłyszymy jazz, muzykę dawną, organową, kameralną oraz ambientową.
Tegoroczna druga edycja ArteFonie, jaka odbędzie się w dniach 8 – 11 września 2022 r., zakłada pięć różnych koncertów, w pięciu różnych miejscach Wejherowa. Głównym wydarzeniem Festiwalu będzie koncert światowej sławy jazzmana Leszka Możdżera z udziałem Zespołu Wokalnego Art’n’Voices.
Dodatkowo przygotowane zostały warsztaty muzyki filmowej z myślą o uczniach szkół muzycznych oraz wszystkich chętnych pod hasłem: sztuka taperowania czyli gra na żywo do filmów oraz wystawa malarska "Bies" autorstwa Jakuba Wasilewskiego.
Ważnym wydarzeniem Festiwalu ArteFonie jest II edycja Konkursu kompozytorskiego na utwór chóralny do tekstu polskiej poetki. Szczegóły konkursu poniżej.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
8 września (czwartek), 19:00 Filharmonia Kaszubska.
- Leszek Możdżer feat. Art’n’Voices (Leszek Możdżer – fortepian Zespół Wokalny Art’n’Voices gościnny udział).
- Program złożony z autorskich utworów Leszka Możdżera, z wybranego materiału ostatnich solowych płyt artysty. Podczas koncertu gościnnie wystąpi Zespół Wokalny Art’n’Voices w artystycznej kolaboracji z Leszkiem Możdżerem.
9 września (piątek), 19:15 piątek kościół pw. Świętej Trójcy.
- W przestrzeniach Sacrum (Bogdan Narloch – organy, Sławomir Bronk – kontratenor, Marcin Armański – pozytyw, wirginał).
- W programie m.in.: J. S. Bach, C. Paumann, M. Gomółka, H. Purcell, F. Borowski, M. Reger.
10 września (sobota), 19:15 kościół pw. NMP Królowej Polski.
- Kameralna Sobota (Karol Lipiński-Brańka – skrzypce, Piotr Rojek – organy).
- W programie m.in.: J. Massnet, C. Franck, M. Surzyński, P. Rojek.
10 września (sobota), 20:00 Książnica prof. Gerarda Labudy.
- Signal-To-Noise Ratio (’ -Wojciech Wilk – elektronika).
- "Signal to Noise Ratio" jest efektem wieloletnich poszukiwań i eksperymentów dźwiękowych artysty. Koncert ten jest swoistą antytezą Hi-fi. Większość dźwięków została pozyskana z radia czy też internetu. Artysta próbuje ten materiał recyklingować, by nadać mu nową wartość. Stylistyka utworów nawiązuje do gatunków takich jak: glitch, ambient, noise, neoklasycyzm, field recording, Lo-fi.
11 września (niedziela), 18:00 Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej
- Debiuty jazzowe Insight (Podczas koncertu zostaną wykonane utwory z debiutanckiej płyty "Insight" autorstwa Anny Jopek w składzie: Jakub Klemensiewicz - saksofon sopranowy / klarnet, Anna Jopek – fortepian).
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
8 – 11 września, Książnica prof. Gerarda Labudy
- Wernisaż malarski „Bies” Jakub Wasilewski
- Wystawa malarstwa Jakuba Konstantego Wasilewskiego jest zbiorem najnowszych bezimiennych portretów. Niezwykle organiczna, żywa struktura budująca tkankę postaci przełamuje tradycyjny tok myślenia o portrecie.
- Bies - prasłowiański rdzeń bied-s, z praindoeuropejskiego bhojd-so, to był ten, co przeraża, budzi strach, ,,straszydło''. Słowiański bies wcielał się w człowieka i kierował jego złymi postępkami.
9 września (piątek) 16:00 – 18:00 Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Fryderyka Chopina
- W Starym Kinie: warsztaty dla dzieci i młodzieży
- Wykład połączony z warsztatami skierowanymi dla uczniów szkół muzycznych I st. i II st. Obejmuje prezentację wokół tematu tapera – pianisty. Anna Rocławska-Musiałczyk, będąca kompozytorką a zarazem pianistką, zajmuje się taperowaniem czyli grą na fortepianie na żywo do filmów. Podzieli się z uczniami swoją wiedzą na temat improwizacji na żywo do filmów opowie o historii muzyki filmowej czy roli muzyki w filmie. Warsztaty zakończy „sztafeta improwizowana” do wybranego filmu przez uczestników warsztatów.
qrator
-
2025-11-07
-
2025-09-29
-
2025-09-26
2025-11-07 14:39:45
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI








swoich znajomych!
z innymi!