WYMIANA UCZNIÓW

WYMIANA UCZNIÓW

W ramach międzynarodowej wymiany uczniowskiej Erasmus+, w Starostwie...
ZMIANA CZASU

ZMIANA CZASU

Zbliża się termin obowiązkowej zmiany czasu z zimowego na letni. W nocy z...
POETYCKI WIECZOREK

POETYCKI WIECZOREK

Z okazji Światowego Dnia Poezji, Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie...
DLA SENIORÓW

DLA SENIORÓW

W ramach cyklicznych spotkań z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa, w...
MONOGRAFIA PAWŁA SZEFKI

MONOGRAFIA PAWŁA SZEFKI

Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałaby kaszubska tradycja ludowa bez Pawła...
28
Piątek
Marzec 2025
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2425262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

KASZUBSKIE WAMPIRY

2022-09-06 13:26:54

Czy wampiry są częścią kaszubskiej mitologii? Na projekcję filmu "Wampiry, nie ma się z czego śmiać" i panel dyskusyjny zaprasza Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Film "Wampiry, nie ma się z czego śmiać" w reżyserii Kingi Michalskiej, jest krytyczną refleksją nad fikcyjną postacią kaszubskiej wampirzycy z miejscowości Wilno w Kanadzie, która została opisana przez lingwistę Jana Perkowskiego w latach 60 ubiegłego wieku. Bohaterem filmu jest współczesny mieszkaniec Wilna David Shulist, który 50 lat później, razem z reżyserką Kingą Michalską, próbuje rozprawić się z mitami na temat wampirów i kaszubskiej tożsamości.

Po projekcji fragmentów filmu przewidziana jest dyskusja z ekspertami: Aleksandrą Kurowską-Susdorf oraz Łukaszem Kozakiem na temat kaszubskich wierzeń o "wieszczich" i "òpich" w kontekście badań Perkowskiego.

Projekcja filmu pt. "Wampiry, nie ma się z czego śmiać" wraz z panelem dyskusyjnym odbędzie się 16 września 2022 r. (piątek) o godzinie 18:00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej  w Wejherowie.

Łukasz Kozak - mediewista, ekspert w dziedzinie technologii oraz promocji dziedzictwa kulturowego. Badacz nieoczywistych wątków w historii kultury, wykładowca. Autor książek "Upiór. Historia naturalna" i "With Stake and Spade. Vampiric Diversity in Poland" – pierwszych wyczerpujących opracowań na temat polskich wierzeń i epizodów wampirycznych.

Dr Aleksandra Kurowska-Susdorf (ur. 1983 r., Wejherowo) - adiunkt w Instytucie Studiów Edukacyjnych na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz nauczyciel języka angielskiego w Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 w Wejherowie. W pracy naukowej zajmuje się głownie poszukiwaniem możliwych dróg edukacji do śmierci w kontekście lokalnym - kaszubskim oraz detabuizacji tematu umierania szczególnie wśród dzieci, pedagogów i rodziców. Bada emigrację kaszubską w USA i Kanadzie. Zajmuje się również zieloną chemią, ekologicznymi alternatywami przedmiotów życia codziennego. Pracuje również jako tłumacz i jako przewodnik po Kaszubach, Gdańsku, Wejherowie oraz dawnym obozie KL Stutthof w Sztutowie. Jest autorką książki "Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych" (PWN 2019), bajki obrazkowej dla dzieci "Żëcé jak nudle" (ZKP 2022), oraz wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Kinga Michalska (ur. 1990 r. w Łodzi) - artystka wizualna mieszkająca i tworząca w Montrealu (Qc). Absolwentka wydziału fotografii na Concordia University (MFA) oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim (BA). Wychodząc od tradycyjnego dokumentu i portretu społecznego, obecnie sięga po strategie przefiltrowane przez queerową wrażliwość, które komplikują podział na fakt i fikcję. Interesują ją tematy tożsamości, odmienności, marginalizowanych grup, dekolonizacji i pamięci. Pracuje z medium fotografii, wideo i filmu w połączeniu z performatywnymi elementami. Lubi opowiadać o tematach politycznych posługując się absurdem i humorem. Prace Kingi Michalskiej były prezentowane w Polsce, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Jej projekty są wspierane przez stypendia Canada Council for the Arts, Conseil des Artes et Lettres du Quebec, Telefilm Canada, Fonds se recherche du Quebec, Catapult Filmfund, Roloff Beny Fellowship in Photography. Obecnie reżyseruje swój pierwszy film pełnometrażowy "Nolandia" produkowany przez Catbird Productions we współpracy z Kijora Film.

qrator



Przeczytaj również
Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałaby kaszubska tradycja ludowa bez Pawła Szefki. To jego prace etnograficzne, teatralne oraz animatorskie nadały jej kierunek, który do dziś jest silnie...

2025-03-26 13:14:29

Z okazji Światowego Dnia Poezji, Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie zorganizowała wieczór poetycki dla wszystkich miłośników literatury i liryki. Na uczestników czekało wiele niespodzianek.

2025-03-27 09:45:56

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Jedności Kaszubów. W tym roku organizatorem uroczystości jest gmina Wejherowo. Zaplanowane wydarzenia odbywać się będą w Bolszewie i Gościcinie. Część wydarzeń...

2025-03-11 10:01:31

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!