SPORTOWY WEEKEND

SPORTOWY WEEKEND

Naszych ligowców czeka pracowita sobota, a kibice sportowi nie będą mieli...
WSPARCIE Z PFRON

WSPARCIE Z PFRON

Siedem projektów mających na celu poprawę warunków bytowania i...
WANOGA 2022

WANOGA 2022

Już jutro rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu podróżników, odkrywców,...
RODZINNE MUZYKOWANIE

RODZINNE MUZYKOWANIE

Do 9 października przyjmowane są zgłoszenia do V Rodzinnego Przeglądu...
NARKOTYKI

NARKOTYKI

Wspólna akcja mundurowych z Wejherowa, Rumi i Redy pozwoliła zatrzymać...
7
Piątek
Październik 2022
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Krystyna, Marii, Marka
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ŁĄCZYMY I POMAGAMY

2022-09-22 10:28:21

Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie bierze udział w pilotażowym projekcie edukacyjnym: Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni. Ta innowacyjna inicjatywa edukacyjno-społeczny umożliwia dzieciom i młodzieży zarówno z Ukrainy, jak i z Polski wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. Zaplanowane są również zajęcia i aktywności dla osób dorosłych.

Program pilotażowy realizowany jest w dwudziestu placówkach na terenie całego kraju. W wejherowskiej bibliotece odbywać się będą zajęcia edukacyjne z zakresu nauki języka polskiego i ukraińskiego, kompetencji przyszłości STEAM, majsterkowania, podstaw programowania, zajęcia muzyczne, ruchowe i plastyczne, a także kluby wiedzy – elastyczną formę zdobywania umiejętności w dowolnym zakresie tematycznym. Pojawi się również formuła TeamUp, pozwalająca odbudować poczucie spokoju i bezpieczeństwa oraz nawiązywać w intuicyjny, naturalny sposób relacje z innymi uczestnikami.

Zajęcia poprowadzą doświadczeni animatorzy, a także odpowiednio przeszkoleni bibliotekarze. Wejherowska biblioteka otrzymała wsparcie merytoryczne i finansowe, a także sprzęt niezbędny do realizacji programu - komputery, interaktywne roboty, zestawy muzyczne i edukacyjne. Biblioteka stworzy także przestrzeń do nauki w szkole online dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, ale w formie stacjonarnej, umożliwiającej integrację i kontakty z rówieśnikami oraz wsparcie nauczyciela. Będzie to Cyfrowe Centrum Edukacji, które będzie dostępne dla uczniów 10 godzin tygodniowo.

Plan zajęć dla dzieci i młodzieży:

  • do południa – lekcje biblioteczne dla grup zorganizowanych,
  • czwartki 16:00-18:00 – zajęcia popołudniowe: plastyczne, robotyka, ruchowe, team-up itp.,
  • Cyfrowe Centrum Edukacji – środy i czwartki 15:00-18:00, soboty 10:00-14:00.

W Centrum uczniowie i uczennice z Ukrainy otrzymają wsparcie w nauce ukraińskiej i polskiej podstawy programowej. Biblioteka wyposażona jest w potrzebny sprzęt i materiały edukacyjne, a do pomocy dzieciom zatrudniona jest opiekunka mówiąca po polsku i ukraińsku. Możliwa jest tu także nauka języka polskiego jako języka obcego.

Dodatkowo CCE mają na celu wsparcie edukacji i integracji dzieci oraz przeciwdziałanie wykluczeniu. Mają wspierać starania systemu oświaty oraz organizacji pozarządowych w zapewnieniu dzieciom dostępu do edukacji, stacjonarnego wsparcia nauczyciela oraz umożliwić uczniom i uczennicom rozwój kompetencji społecznych i integrację w nowym środowisku. Możliwość nauki języka polskiego zwiększa także szanse dzieci na efektywną naukę w polskich szkołach.

Plan zajęć dla dorosłych:

  • piątki 9:00-10:30 – kurs języka polskiego jako obcego.

Projekt "Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni." realizowany jest przez międzynarodową organizację humanitarną Save the Children International oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W ramach projektu dzieci i młodzież z Ukrainy i z Polski oraz ich opiekunowie, mogą skorzystać z nowoczesnej oferty programowej, nawiązać przyjaźnie, a nawet uczyć się wzajemnie swoich języków i kulturowych zwyczajów. Do pilotażowej edycji programu zaproszone zostały placówki, które wyróżniają się bogatą ofertą kulturalną i edukacyjną oraz prowadzą działania katalizujące integrację polsko-ukraińską.

opr. qratorPrzeczytaj również
Na ulice Wejherowa wyjechał drugi elektryczny autobus. W minioną sobotę, w obecności przedstawicieli władz miasta, zaproszonych gości oraz pracowników MZK Wejherowo, oficjalnie przekazano do...

2022-10-04 10:53:10

W swoim pierwszym meczu w ramach rozgrywek II ligi piłki nożnej kobiet, Tytanki Wejherowo zanotowały porażkę SPR AMW Gdynia. Przeciwniczki były wyraźnie lepsze i zasłużenie wygrały.

2022-10-03 11:43:29

Mieszkańcy powiatu wejherowskiego i puckiego oraz goście z innych powiatów i miast pomorskich, tłumnie przybyli do kaplicy Sanktuarium Piaśnickiego na obchody upamiętniające ofiary II wojny...

2022-10-02 21:59:51

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!