ZAŁÓŻ FIRMĘ

ZAŁÓŻ FIRMĘ

Od 20 lutego Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie rozpoczyna przyjmowanie...
UDANY START DZIEWCZĄT

UDANY START DZIEWCZĄT

Młodzi adepci kickboxingu spotkali się w Piasecznie za zawodach KIDS...
HANDLOWAŁ NARKOTYKAMI

HANDLOWAŁ NARKOTYKAMI

Kilka rodzajów narkotyków w zncznych ilościach znaleźli policjanci w...
SPARINGI TYTANÓW

SPARINGI TYTANÓW

Wejherowscy szczypiorniści szlifują formę na rundę wiosenną sezonu...
NOCNE WYŁĄCZENIA

NOCNE WYŁĄCZENIA

W związku ze znaczącym wzrostem cen energii elektrycznej, władze Gminy...
7
Wtorek
Luty 2023
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
12345
imieniny:
Ryszarda, Teodora, Wilhelminy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

WYSTAWA HAFTU

2022-12-27 09:29:16

Wejherowskie Centrum Kultury zakończyło realizację zadania pn. "Mistrz tradycji – szkoła wejherowska haftu kaszubskiego". Jego zwieńczeniem jest wspaniała wystawa prac powstałych w ramach projektu.

Do udziału w przedsięwzięciu zaproszona została jedna z nielicznych twórczyń ludowych, które zajmują się haftem wejherowskim. Pani Barbara Jaedtka – Walaszkowska to niekwestionowana mistrzyni w tej dziedzinie. Z prawdziwą pasją przekazała uczestniczkom wiedzę na temat specyfiki wejherowskiego haftu. Nadrzędnym celem realizowanego zadania było wspieranie procesu międzypokoleniowego przekazu umiejętności w obrębie wspólnoty kulturowej.

- Bardzo cieszymy się, że udało nam się znaleźć osobę, która kultywuje ten wspaniały haft i z niezwykłym zaangażowaniem potrafi o nim opowiadać, a także dzielić się praktycznymi umiejętnościami. – podkreśla Natalia Zacharek z Działu Projektów Wejherowskiego Centrum Kultury.  

Uczestnicy warsztatów otrzymywali konkretne wskazówki i podpowiedzi tajnikach wykonywania haftu wejherowskiego. Warsztaty trwały od lipca do grudnia 2022 roku.

Pani Barbara Jaedtka – Walaszkowska od lat zajmuje się popularyzacją tej ginącej profesji. Jej doświadczenie sięga dzieciństwa, ale oficjalnie haftem kaszubskim zajęła się od czasu ukończenia kursu - w czerwcu 2015 r.  Naukę realizowała pod czujnym i wymagającym okiem twórczyni ludowej - Wandy Mironkiewicz. Od tego czasu brała udział w licznych konkursach hafciarskich. Jej umiejętności wielokrotnie nagradzano. Szczególnym uznaniem cieszyły się prace inspirowane dziełami Franciszki Majkowskiej. Artystka jednocześnie kształciła się, doskonaląc wybrane elementów haftu kaszubskiego.

Szkoła wejherowskiego haftu kaszubskiego uznawana jest, obok słupskiej i gdańskiej, za jedną z młodszych. Powstała w 1957 roku z inicjatywy Franciszki Majkowskiej. Siostra działacza kaszubskiego oraz pisarza – Aleksandra Majkowskiego zaproponowała własne wzornictwo. Wyróżniało się ono na tle pozostałych szkół przewagą czerwonych i żółtych barw. Dodano także nowe motywy kwiatowe, takie jak: dalia, chryzantema, groszek, bez, aster, pąki hiacyntu czy kąkol. Haft reprezentujący szkołę wejherowską jest wyraźnie "cięższy" niż żukowski. Widoczne jest także podobieństwo do szkoły wdzydzkiej. W kolorystyce pojawia się więcej czerwieni i żółci.

W efekcie, zrealizowanych w Filharmonii Kaszubskiej, zajęć hafciarskich, powstał patchworkowy żagiel, prezentujący prace uczestniczek. Haft kaszubski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów materialnego dziedzictwa kulturowego Pomorza. Niestety depozytariuszy tej zanikającej sztuki jest coraz mniej. Mamy nadzieję, ze dzięki udziałowi w projekcie oraz prezentacji ich prac, haft wejherowski zyska na popularności nie tylko wśród uczestniczek projektu.

Prezentowana w foyer Filharmonii Kaszubskiej wystawa prac powstałych w ramach projektu "Mistrz tradycji – szkoła wejherowska haftu kaszubskiego" dostępna będzie dla zwiedzających do połowy stycznia 2023 roku.

Zadanie pn. Mistrz tradycji – szkoła wejherowska haftu kaszubskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

opr. qrator

foto: WCKPrzeczytaj również
W najbliższą niedzielę chór mieszany Cantores Veiherovienses zaprasza mieszkańców Wejherowa na wspólne kolędowanie. W kościele pw. Trójcy Świętej odbędzie się koncert kolęd.

2023-01-26 09:41:45

Najbliższy koncert z cyklu Akademia w Pałacu zabierze słuchaczy w muzyczną podróż dookoła świata. Koncert organizuje Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej przy współpracy z Katedrą...

2023-01-22 21:57:47

We czwartek 19 stycznia br. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbył się czwarty już wykład Aleksandry Zuzanny Fijałkowskiej – tym razem o wierzeniach związanych ze zwierzętami oraz...

2023-01-20 14:46:42

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!