ZAŁÓŻ FIRMĘ

ZAŁÓŻ FIRMĘ

Od 20 lutego Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie rozpoczyna przyjmowanie...
UDANY START DZIEWCZĄT

UDANY START DZIEWCZĄT

Młodzi adepci kickboxingu spotkali się w Piasecznie za zawodach KIDS...
HANDLOWAŁ NARKOTYKAMI

HANDLOWAŁ NARKOTYKAMI

Kilka rodzajów narkotyków w zncznych ilościach znaleźli policjanci w...
SPARINGI TYTANÓW

SPARINGI TYTANÓW

Wejherowscy szczypiorniści szlifują formę na rundę wiosenną sezonu...
NOCNE WYŁĄCZENIA

NOCNE WYŁĄCZENIA

W związku ze znaczącym wzrostem cen energii elektrycznej, władze Gminy...
7
Wtorek
Luty 2023
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
12345
imieniny:
Ryszarda, Teodora, Wilhelminy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZWIERZĘTA, MITOLOGIA, POCHÓWKI

2023-01-20 14:46:42

We czwartek 19 stycznia br. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbył się czwarty już wykład Aleksandry Zuzanny Fijałkowskiej – tym razem o wierzeniach związanych ze zwierzętami oraz ich pochówkach w dawnych społecznościach.

Po ubiegłorocznych prelekcjach poświęconych słowiańskiej demonologii – archeolożka i doktorantka z Uniwersytetu Gdańskiego skupiła się na kilku grupach mniej lub bardziej udomowionych zwierząt. Były to: dziki i świnie, krowy, gady, ptaki oraz konie. Tym ostatnim – z uwagi na temat swej pracy doktorskiej – prelegentka poświęciła szczególną uwagę. Nie wspomniała natomiast o psach, gdyż stwierdziła, że ten gatunek zdominowałby czasowo poruszaną tematykę.

Podczas nadzwyczaj interesującej prelekcji, można było usłyszeć wiele zaskakujących historycznych ciekawostek; np. ptaki, według ówczesnych wierzeń, transportowały dusze zmarłych w zaświaty (tzw. psychopompy), przyniosły też ludziom ogień (niczym Prometeusz) i wywoływały wiosnę (a nawet kruszyły lód na jeziorach). Tym razem przykłady dotyczyły nie tylko Słowiańszczyzny, ale też ludów bałtyjskich i skandynawskich. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Prezentacja przykuła uwagę nie tylko słuchaczy, ale też bibliotecznych kotów – jeden z nich przez dłuższą chwilę wpatrywał się w ekran. Po prelekcji rozwinęła się dość krótka, ale nader merytoryczna dyskusja; wynikało z niej, że na sali znalazło się parę osób również profesjonalnie zajmujących się podobnymi zagadnieniami.

Następne spotkanie z Aleksandrą Fijałkowską odbędzie się 20 lutego, a tematem będą miejsca słowiańskiego kultu.

jppPrzeczytaj również
W najbliższą niedzielę chór mieszany Cantores Veiherovienses zaprasza mieszkańców Wejherowa na wspólne kolędowanie. W kościele pw. Trójcy Świętej odbędzie się koncert kolęd.

2023-01-26 09:41:45

Najbliższy koncert z cyklu Akademia w Pałacu zabierze słuchaczy w muzyczną podróż dookoła świata. Koncert organizuje Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej przy współpracy z Katedrą...

2023-01-22 21:57:47

Już jutro, w Dzień Objawienia Pańskiego, ulicami Wejherowa przemaszeruje tradycyjny Orszak Trzech Króli. Tegoroczna edycja Orszaku odbędzie się pod hasłem: Niechaj prowadzi nas gwiazda....

2023-01-05 08:29:48

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!