WSPARCIE DLA SPORTU

WSPARCIE DLA SPORTU

Umowy na promocję Powiatu Wejherowskiego poprzez sport podpisane. Osiem...
TYLKO MASECZKI

TYLKO MASECZKI

Z uwagi na notowany wzrost liczby zakażeń korona wirusem, minister zdrowia...
DOTACJE PRZYZNANE

DOTACJE PRZYZNANE

Umowy na realizację zadań publicznych na rzecz mieszkańców, przez...
UWAGA - KOMUNIKAT!

UWAGA - KOMUNIKAT!

W związku z wystąpieniem ogniska wirusa wysoce zjadliwej grypy typ H5N8 u...
KAMERA TERMOWIZYJNA

KAMERA TERMOWIZYJNA

Nowy sprzęt trafił w ręce strażaków. Dzięki wsparciu miasta, Ochotnicza...
27
Sobota
Luty 2021
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1234567
imieniny:
Gagrieli, Liwii, Leonarda
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ŚWIĘTO KASZUBÓW

2015-05-08 13:52:02

Do Redy przyjadą Kaszubi ze wszystkich stron świata na XVII Światowy Zjazd Kaszubów. W tym roku odbędzie się on 4 lipca. Tego dnia Reda będzie faktyczną stolicą Kaszub i Kaszubów.

Do tej pory Kaszubi gościli niemal we wszystkich większych miastach Pomorza. Po reformie administracyjnej, w wyniku której obszar Kaszub znalazł się w całości w granicach nowego województwa pomorskiego, zostały zapoczątkowane Zjazdy Kaszubów. Są szczególną okazją do promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji Regionu oraz integracji Kaszubów. Są ważnym wydarzeniem kulturalnym. Z roku na rok impreza przyciąga coraz więcej mieszkańców naszego regionu i turystów. Pierwszy Zjazd odbył się 19 czerwca 1999 roku w Chojnicach. Kolejny w Helu, potem było Wejherowo, Kartuzy, Słupsk, Kościerzyna, Łeba, Gdynia, Brusy, Gdańsk, Bytów, Puck, Lębork, Sopot, Władysławowo i Pruszcz Gdański. Teraz czas na Redę!

Reda leży dokładnie po środku Małego Trójmiasta Kaszubskiego, a Powiat Wejherowski, którego jest częścią, to centrum Kaszub Północnych. Zamieszkują tu ludzie gościnni, przywiązani do swojej tradycji. Reda to miasto wielu kultur, a kultura Kaszubska jest tu ciągle żywa i zauważalna w życiu codziennym.

Podobnie jak Lębork połączył XIII Zjazd z tradycyjnym świętem tego miasta – Dniami Jakubowymi, tak Władze Miasta Redy postanowiły połączyć XVII Zjazd z Dniami Miasta Redy. Nie jest jeszcze znany szczegółowy program tegorocznego Zjazdu, ale wiemy już że Kaszubów tradycyjnie przywiezie, dzięki uprzejmości władz województwa, pociąg nazywany "Transcassubią". Stał się on symbolem corocznych Zjazdów Kaszubów, atrakcją, podczas której Kaszubi manifestują swą jedność. Następnie uczestnicy przejdą barwnym korowodem pod siedzibę Urzędu Miasta, gdzie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa, a następnie do najstarszego w mieście Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie o godz. 11:00 odprawiona zostanie uroczysta msza św. z liturgią w języku kaszubskim. Około godz. 13:00 przewidziane jest oficjalne otwarcie Zjazdu na Stadionie MOSiR, gdzie do wieczora na scenie odbywać się będą występy regionalnych zespołów muzycznych i tanecznych. Od typowego folkloru kaszubskiego, przez kaszubskie disco polo, zespoły Bliza i Synkopa oraz projekt Kaszubskiego Idola w wersji live.Usłyszymy też Weronikę Korthals, Zespół G.A.S.P. oraz Macieja Miecznikowskiego. Późnym wieczorem odbędzie się występ głównej gwiazdy – MROZU.

Dodatkowo na gości czekać będą liczne stoiska, w szczególności z wyrobami twórców i rzemieślników ludowych. Gastronomia oraz specjały kuchni kaszubskiej w wykonaniu licznych kół gospodyń wiejskich, a dla najmłodszych liczne urządzenia dmuchane.

Zjazd Kaszubów to wyjątkowa promocja kaszubskiej kultury, muzyki, języka, kuchni, ubioru. To zabawa, humor i wspólne celebrowanie kaszubskich zwyczajów.

KaszubkaPrzeczytaj również
W lasach powiatu wejherowskiego już kilkukrotnie zaobserwowano obecność rysia. Najprawdopodobniej jest to introdukowany osobnik, wypuszczony do lasu w ramach akcji "Powrót rysia do...

2020-12-07 09:42:11

Z powodu pojawienia się sinic w jeziorze Żarnowieckim, sanepid zamknął kąpielisko w Lubkowie. Przebywanie w takiej wodzie może być niebezpieczne dla zdrowia.

2020-08-11 11:18:38

Dziś ruszył rządowy program Polski Bon Turystyczny - to narzędzie, które ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii...

2020-07-25 17:20:13

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!