UWAGA KIEROWCY

UWAGA KIEROWCY

Budowa bezkolizyjnego drogowego Węzła Zryw postępuje i już za kilka dni...
ROWEROWY MAJ – PODSUMOWANIE

ROWEROWY MAJ – PODSUMOWANIE

Wejherowscy uczniowie bardzo chętnie i bardzo licznie wzięli udział w...
SUKCESY MŁODYCH KICKBOXEREK

SUKCESY MŁODYCH KICKBOXEREK

Udany start naszych najmłodszych kickboxerów i kickboxerek. Na...
DZIEJE KASZUBÓW

DZIEJE KASZUBÓW

Po krótkiej historii Wejherowa przyszedł czas na krótką historię Kaszub....
PIKNIK Z TYTANAMI

PIKNIK Z TYTANAMI

W niedzielę 4 czerwca, w Centrum Sportu Tytani, przy ul. Kochanowskiego 14,...
7
Środa
Czerwiec 2023
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Ariadny, Jarosława, Roberta
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ŚWIĘTO KASZUBÓW

2023-03-20 10:38:50

W niedzielę Gniewinie odbyły się główne uroczystości obchodów dnia Jedności Kaszubów. Było to pierwsze od trzech lat spotkanie bez ograniczeń covidowych, z udziałem wielu gości ze wszystkich terenów Kaszub i Pomorza.

Tradycyjnie Dzień Jedności Kaszubów w Gniewinie rozpoczął się uroczystą Mszą świętą w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika. Po nabożeństwie wszyscy goście, delegacje z pocztami sztandarowymi oraz członkowie oddziałów ZKP przemaszerowali do miejscowej hali widowiskowo-sportowej, gdzie dokonano oficjalnego otwarcia wydarzenia.

W ramach atrakcji i imprez przygotowanych przez organizatorów wydarzenie uświetniły występy zespołów regionalnych: Zespół Folklorystyczny "Nadolanie" oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Bazuny". Na scenie zaprezentowali się także młodzi muzycy ze szkół w Gniewinie i Kostkowie oraz mistrzyni Bëlnégò Czëtaniô Kornelii Garstki. Wszystkich rozbawił występ kabaretu "Pùrtcë".

Tradycją dnia Jedności Kaszubów jest próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Odbywa się także turniej gry karcianej Baśka. Nowością był występ Pomorskiego Teatru Nobilis ze spektaklem "O Witce, co chciała być stolemką" inspirowanym kaszubskimi legendami oraz seans filmu fabularnego "Jutro będzie padać", opowiadającego o dramatycznych losach Kaszubów podczas II wojny światowej. Miłośnicy książek mieli za to swoje "Ogrody literatury" w których mieli okazję spotkać sie z regionalnymi twórcami oraz zapoznać się z nowościami książkowymi w języku kaszubskim. Przygotowano również strefę dla najmłodszych, z warsztatami pn. "W świecie kaszubskich bajek" oraz licznymi atrakcjami plenerowymi.

Na uczestników Dnia Jedności Kaszubów czekały także liczne stoiska handlowe, gastronomiczne i rękodzielnicze. Swoje umiejętności kulinarne prezentowały Koła gospodyń Wiejskich.

Dzień Jedności Kaszubów to tradycyjne święto podczas którego uczestnicy manifestują dumę z faktu bycia Kaszubem, podkreślając jednocześnie swoją odrębność językową a także poszanowanie tradycji, dziedzictwa kulturowego i historii.

qrator

foto: pomorskie.euPrzeczytaj również
W najbliższą niedzielę odbędzie się jubileuszowy, XXV Wielki Przejazd Rowerowy. Cykliści z całego Pomorza, w pięciu barwnych peletonach przyjadą do Trójmiasta na wielki Finał aby wspólnie...

2023-06-02 15:06:20

W dniach od 1 do 4 czerwca odbywa się IV. Edycja Festiwalu Dworów i Pałaców Pomorza. W ramach tego wydarzenia organizowanych jest szereg imprez rozrywkowych, artystycznych, rekreacyjnych oraz...

2023-06-01 09:48:37

Mają tajemnicze i hipnotyzujące spojrzenie, bezszelestnie latają, a ich pohukiwanie może przyprawić o ciarki. To sowy, ptaki których wiele gatunków żyje w naszych lasach. Dla tych, którzy chcą...

2023-04-18 10:05:47

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!