ZMARŁ BRUNON GAJEWSKI
Nie żyje osoba znana wielu pokoleniom Wejherowian, zasłużony społecznik,...
2025-04-28

2025-04-25
PORAŻKA W KWIDZYNIE»2025-04-22
REMIS NA WYJEŹDZIE»2025-04-15
SPORTOWA GALA»2025-04-14
MEDLAE KICKBOXERÓW»

CZYTANIE TRYLOGII
2014-09-07 20:29:04

W sobotę 6 sierpnia br. o godz. 10:00 rozpoczęło się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie odczytywanie fragmentów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
Liczna, bo znajdująca się nawet poza salą wejherowskiego Muzeum, publiczność miała okazję wysłuchać fragmentów słynnej „Trylogii” („Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”) Henryka Sienkiewicza. Było to w ramach trzeciej z kolei akcji „Narodowego czytania” pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Nowością okazało się być czytanie fragmentów „Ogniem i mieczem” w języku kaszubskim. Czytali nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie oraz pracownicy Muzeum. Ponadto pojawiły się inscenizacje wybranych fragmentów i budowanie słuchowiska radiowego w wykonaniu teatru „Prawie Lucki” z LO im. Jana III Sobieskiego i krakowskiej PWST. Oprawa stworzona została z motywów muzycznych pochodzących z oryginalnych ekranizacji „Trylogii” (reż. Jerzy Hoffman).
Celem akcji było pobudzanie patriotyzmu wśród młodych ludzi oraz przypomnienie dzieł Sienkiewicza wśród pokolenia dojrzalszego. Pojawiły się też mini wykłady na temat biografii pisarza oraz konkurs na najpiękniejsze odczytanie fragmentów „Potopu”.
Przypomnijmy, że „Trylogia” Sienkiewicza powstała w XIX wieku, mimo lukrowania, wyolbrzymiania zasług polskiego narodu i nie zawsze zgodna z historycznymi faktami, pozostała zapamiętana przez kolejne pokolenia Polaków. Stało się tak za sprawą celu jaki przyświecał Sienkiewiczowi: „Ku pokrzepieniu serc”.
A tak o przedsięwzięciu pisała we wprowadzenie do spotkania, Edyta Łysakowska-Sobiczewska - główna organizatorka przedsięwzięcia:
„Hej, szable w dłoń” - będą mogli za A. Waligórskim krzyknąć uczestnicy 3 już „Narodowego czytania”, jakie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w gościnnych murach (jak i poza nimi) współorganizatora, czyli Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. To właśnie tu zostaną odczytane i zainscenizowane mniej lub bardziej znane dialogi/monologi Sienkiewiczowskich bohaterów, które na trwałe wpisały się w naszą narodową świadomość, kulturę, język. Poprzez taką formę chcielibyśmy nie tylko zachęcić młode pokolenie do czytania lektury szkolnej, ale i przybliżyć mu sarmackie obyczaje, sprowokować do dyskusji na temat dawnego i obecnego rozumienia patriotyzmu oraz ukazać piękno dawnej polszczyzny. Starszemu pokoleniu zamierzamy przypomnieć uwielbiane dzieła polskiego noblisty. Innowacją w tym roku będzie prezentacja wybranych fragmentów powieści „Ogniem i mieczem” w języku kaszubskim.
Teksty czytać będą pracownicy Muzeum, nauczyciele i uczniowie liceum Sobieskiego”. Inscenizacje wybranych scen, budowanie słuchowiska radiowego na bazie lektury zaprezentują członkowie Teatru „Prawie Lucki” i studenci krakowskiej PWST. Oprawę muzyczną (muzyka baroku i filmowa, pochodząca z ekranizacji „Trylogii”) zapewnią uczniowie naszego liceum. Występom towarzyszyć będzie prezentacja mini wykładów na temat bogatej biografii H. Sienkiewicza i źródeł twórczej inspiracji. Uczestników spotkania zachęcimy do wzięcia udziału w konkursie pięknego czytania wybranych fragmentów „Potopu”.
Mamy nadzieję, że to spotkanie z literaturą zrealizuje cel, jaki stawia uczestnikom tegorocznego „Narodowego czytania” Prezydent RP - B. Komorowski, który wierzy, że „najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę”.
Matody
-
2025-04-25
-
2025-04-29
-
2025-04-29
2025-04-25 09:57:24
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!