BOŻONARODZENIOWA KARTKA

BOŻONARODZENIOWA KARTKA

Z myślą o tradycjonalistach, Urząd Miasta w Wejherowie przygotował...
KICKBOXERSKIE OSTATKI

KICKBOXERSKIE OSTATKI

Sezon kickboxerski dobiega końca. Na początku grudnia zawodnicy...
CENNA WYGRANA

CENNA WYGRANA

Powrót na ścieżkę zwycięstwa. W ostatnim domowym meczu I ligi piłki ręcznej...
NOWY SPRZĘT STRAŻACKI

NOWY SPRZĘT STRAŻACKI

Wóz bojowy dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie...
NAGRODY DLA LITERATÓW

NAGRODY DLA LITERATÓW

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników...
4
Poniedziałek
Grudzień 2023
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Barbary, Hieronima, Krystiana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2023

2023-11-12 20:19:15

Kolejny raz biało-czerwona parada przeszła ulicami miasta. Tłum mieszkańców w barwnym i głośnym pochodzie uczcił Dzień Niepodległości w 105. rocznicę jej odzyskania. Finał obchodów miał miejsce w Parku Miejskim, gdzie wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne i bawiono się.

Uroczystości rozpoczęły się od sportowej rozgrzewki na placu Wejhera, po której o 10:00 na trasę wyruszyli uczestnicy niepodległościowego marszu Nordic Walking. O 11:00 w kościele p.w. Świętej Trójcy rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny, z udziałem oficjalnych delegacji oraz pocztów sztandarowych.

Około 12:00, po zakończeniu Mszy św. rozpoczęło się formowanie kolumny, który z wejherowskiego rynku wyruszył ulicami miasta do Parku Miejskiego. Na czele pochodu jechali motocykliści, dalej quady Pomorskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Gryf, a za nimi zabytkowe auta – głównie Polskie Fiaty. Dalej, maszerowała Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo za którą podążał pochód pieszy: oficjalne delegacje władz miasta i powiatu, samorządowcy, szkoły i instytucje samorządowe, organizacje społeczne, kombatanckie oraz kościelne, służby mundurowe, wojsko i policja. Obecne były liczne poczty sztandarowe oraz zuchy i harcerze, druhowie OSP, młodzież szkolna, a także mieszkańcy całymi rodzinami.

Po wejściu na teren Parku Miejskiego wszyscy przemieścili się w kierunku małej sceny, gdzie Weronika Korthals i Rafał Rompca, wraz z samorządowcami, zaprosili wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Najpierw, przy akompaniamencie orkiestry dętej, odśpiewani hymn narodowy, po którym rozpoczęło się wspólne śpiewanie.

Uczestnicy festynu z okazji Dnia Niepodległości mogli posilić się gorącą grochówką prosto z kotła, zrobić sobie zdjęcia w fotobudce oraz oglądać i zwiedzać pojazdy wojskowe, ratownicze i strażackie. Najmłodsi mogli pobawić się w mini placu zabaw.

Po zakończeniu wspólnego śpiewania, na scenie pojawił się zespół rockowy LAST - młodzi ludzie, uczniowie szkół z terenu powiatu wejherowskiego – którzy zagrali mini koncert składający się z coverów popularnych zespołów hard rockowych.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl

foto: T. Magulski, S. MitroszonekPrzeczytaj również
Nietypowo, bo w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się obchody Dnia Seniora. Świętowanie, z przymrużeniem oka, odbywało się klimacie nawiązującym do czasów PRL. Na seniorów czekało wiele...

2023-12-01 12:18:56

W sobotę 9 grudnia w EkoFabryce odbędzie się VII edycja Galerii Wejherowskie Klamoty, podczas której nabywać można przedmioty używane po gruntownej naprawie i renowacji. Będzie to ostatnia edycja...

2023-11-30 22:54:27

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród laureatom XVIII Wejherowskiego Konkursu Literackiego POWIEW WENY. Nagrody literatom wręczali...

2023-12-01 14:48:03

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!