WOJSKO CZEKA

WOJSKO CZEKA

Trwa kwalifikacja wojskowa. Na terenie Powiatu Wejherowskiego dotyczy ona...
DOTACJE PRZYZNANE

DOTACJE PRZYZNANE

Wczoraj w ratuszu miejskim Prezydent Wejherowa podpisał z pierwszą grupą...
KRADZIEŻ KONIA

KRADZIEŻ KONIA

Okazuje się, że wszystko może paść łupem złodzieja. Ostatnio wejherowscy...
PROTESTY ROLNIKÓW

PROTESTY ROLNIKÓW

W dniach 20 – 21 lutego rusza kolejny ogólnopolski protest polskich...
DAR DLA SZPITALA

DAR DLA SZPITALA

Do Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie trafiło osiem łóżek, które będą...
23
Piątek
Luty 2024
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
123
imieniny:
Damiana, Romana, Romany
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

TRZEBA ODŚNIEŻAĆ

2023-11-29 12:09:30

Spadł śnieg, ściął mróz, a właścicielom posesji przybyło sporo obowiązków. Trzeba odśnieżać chodniki, usuwać śnieg i sople z dachów. Każdy kto zlekceważy swoje obowiązki naraża się mandat.

Zgodnie z przepisami, za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Nie ma wiec znaczenia, czy teren, na którym usytuowany jest chodnik, należy do właściciela nieruchomości czy też nie. Jeżeli chodnik do nieruchomości przylegający jest nieodśnieżony, a pieszy poślizgnie się na nim i np. złamie nogę, ma prawo domagać się od właściciela nieruchomości odszkodowania i zadośćuczynienia za utracone zarobki, poniesione koszty leczenia, czy zniszczone w momencie upadku posiadane przy sobie przedmioty.

Wyjątkiem jest sytuacja kiedy pomiędzy nieruchomością a chodnikiem znajduje się pas miejskiej zieleni, gdy na chodniku są płatne miejsca parkingowe lub gdy na wysokości nieruchomości znajduje się przystanek komunikacji miejskiej. W takich przypadkach za oczyszczenie chodnika ze śniegu odpowiada gmina.

Niewypełnienie obowiązku odśnieżania grozi mandatem. Jeśli ukarana osoba nie zgodzi się go przyjąć lub nieodśnieżanie chodnika będzie zjawiskiem powtarzającym się, sprawa trafi do sądu.

W przypadku domów wielorodzinnych i kamienic odpowiedzialność za odśnieżenie chodnika spoczywa solidarnie na wszystkich mieszkańcach, ale najczęściej zajmuje się tym wynajęty zarządca wspólnoty lub spółdzielnia, wynajmując do tego celu specjalistyczne firmy.

Do obowiązków właściciela nieruchomości należy także usunięcie śniegu z dachu (nie tylko budynku mieszkalnego, ale i garażu czy budynku gospodarczego który bezpośrednio sąsiaduje z chodnikiem) oraz strącanie zwisających sopli lodu i nawisów śnieżnych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia przechodniów.

Odśnieżanie trzeba przeprowadzić poprawnie. Śnieg trzeba odgarniać tak, by nie utrudniać przejazdu samochodom ani nie blokować przejścia pieszym.

Nie wolno usuwanego śniegu zgarniać na ulicę. Grozi za to grzywna. Gdyby przez wyrzucony na drogę śnieg doszło do wypadku, osoba odśnieżająca może za to odpowiadać jak za przestępstwo.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Wejherowska Platforma Obywatelska odsłoniła karty. Poznaliśmy jej kandydata na urząd Prezydenta Wejherowa oraz plany startu do Rady Miasta oraz Rady Powiatu w nadchodzących wyborach samorządowych.

2024-02-16 09:58:09

Medaliści Olimpiady Kulinarnej IKA CULINARY OLIMPICS 2024 pochodzą z Wejherowa. W kategorii carving Grzegorz niech zdobył zloty, a Artur Gniech srebrny medal. Obaj medaliści gościli wczoraj w...

2024-02-16 09:25:23

Do Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie trafiło osiem łóżek, które będą służyć rodzicom czuwającym przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji. To dar od Fundacji Ronalda McDonalda.

2024-02-19 13:45:55

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!