PETYCJA MIESZKAŃCÓW

PETYCJA MIESZKAŃCÓW

Akcja społeczna pod nazwą Zryw na Śmiechowie, zatacza coraz szersze kręgi....
PROTEST POD SĄDEM

PROTEST POD SĄDEM

Wczoraj przed jednym z budynków Sądu Rejonowego w Wejherowie miał miejsce...
NOWY PARTNER KPSW

NOWY PARTNER KPSW

Kaszubsko-Pomorska Szkołą Wyższa uatrakcyjnia ofertę edukacyjną i pozyskuje...
NOWE POŁĄCZENIA PKS

NOWE POŁĄCZENIA PKS

Od nowego roku, dzięki pieniądzom z Funduszu Rozwoju Przewozów...
PILI NA ROZGRZEWKĘ?

PILI NA ROZGRZEWKĘ?

W miniony weekend wejherowscy policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych...
21
Czwartek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Agnieszki, Jarosława, Nory
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

BEZPIECZNE OPALANIE

2017-08-07 11:31:11

W ostatnich dwóch dekadach w Polsce znacznie wzrosła liczba zachorowań na nowotwory skóry. Najprawdopodobniej są one skutkiem promieniowania UV, nie tylko pochodzenia naturalnego, ale i sztucznego. Tymczasem wiedza na temat zagrożeń, wynikających ze zbyt dużej ekspozycji na słońce oraz korzystania z solariów, pozostaje wciąż na stosunkowo niskim poziomie.

Piękna, brązowa opalenizna jest marzeniem wielu kobiet i mężczyzn. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak szkodliwe może być promieniowanie słoneczne i lekceważą skuteczne zabezpieczanie się przed jego działaniem. W odpowiedzi na braki w podstawowej wiedzy na temat opalania oraz w związku z rosnącą liczb zachorowań na nowotwory skóry, Ministerstwo Zdrowia  prowadzi w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 działania informacyjno-edukacyjne dotyczące bezpiecznego opalania. Są one kierowane do rodziców i opiekunów, dzieci oraz młodzieży, a także do właścicieli solariów.

Opalanie się może mieć pozytywne skutki, ponieważ słońce wytwarza zarówno endorfinę, czyli hormon szczęścia, który wpływa na nasze dobre samopoczucie, jak i  witaminę D3, której niedobór prowadzi do odwapnienia kości u dorosłych oraz skłonność do infekcji. Jednak dermatolodzy przestrzegają przed zbyt częstym przebywaniu na słońcu oraz nieuważnym opalaniem się. Docierające do ziemi promieniowanie słoneczne jest bardzo szkodliwe dla skóry.

Jednym z głównych winowajców naszych skórnych problemów jest promieniowanie ultrafioletowe, któreŚwiatowa Organizacja Zdrowia definiuje jako rodzaj promieniowania elektromagnetycznego:

  • UVA – w większości dociera na Ziemię, wpływa na strukturę kolagenu i elastyny w skórze, a w efekcie prowadzi do fotostarzenia,
  • UVB – na Ziemię dociera ok. 10 proc. tego promieniowania, odpowiada ono za poparzenia skóry, które zwłaszcza u osób poniżej 20 roku życia, zwiększają ryzyko nowotworu w przyszłości,
  • UVC – jest niemal całkowicie absorbowane przez ozon atmosferyczny.

Należy także pamiętać o promieniowaniu IR (infra red)- promieniowanie podczerwone, cieplne. To ono sprawia, że nieostrożne kąpiele słoneczne kończą się przegrzaniem, a nawet udarem słonecznym. Duże dawki promieniowania IR mogą spowodować odwodnienie organizmu.

Najczęstsze skutki zbyt długiego i częstego przebywania na słońcu to:

  • Oparzenia słoneczne - pęcherze, pieczenie, ból, czyli stan zapalny zewnętrznej warstwy skóry. Pojawiają się zaczerwienienia, po jakimś czasie można odczuwać symptomy grypy (katar, gorączka, dreszcze).
  • Udar słoneczny - jeden z najpoważniejszych efektów zbyt długiego przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony. Zakwalifikowany jako przypadek medyczny, spowodowany przegrzaniem organizmu. Główne objawy udaru słonecznego to: uderzenia ciepła, osłabienie, mdłości, wymioty. Bez podjęcia odpowiedniego leczenia, udar słoneczny może doprowadzić do nieodwracalnych szkód w mózgu oraz innych organach wewnętrznych.
  • Czerniak - najbardziej złośliwy spośród wszystkich nowotworów skóry. Spowodowany przez zbyt intensywne przebywanie na słońcu oraz niedbanie o odpowiednie zabezpieczenie skóry przed emisją promieni UV. Zajmuje drugie miejsce (po nowotworze piersi) wśród największej zachorowalności kobiet na raka.

Podczas opalania żaden preparat z faktorem SPF nie chroni całkowicie skóry przed słońcem. Promieniowanie UVA wciąż będzie na nią oddziaływać. Nie wystarczy posmarować ciała balsamem, aby czuć się całkowicie bezpiecznie. Trzeba pamiętać, że krem musi wsiąknąć w skórę, aby odpowiednio działać, dlatego należy nałożyć go na pół godziny przed planowanym wyjściem na słońce. Krem ściera się ręcznikiem oraz piaskiem, tak więc trzeba nakładać kolejne jego warstwy co godzinę lub dwie. W trakcie opalania wrażliwe miejsca, takie jak: ramiona, uszy, nos czy skóra pod kolanami, zasługują na wyjątkową ochronę, powinno smarować się je częściej oraz bardzo dokładnie. Niebezpieczne może być długotrwałe "wylegiwanie się na słońcu", które spowodować może podrażnienia skóry oraz udar.

Gdy podczas plażowania korzystamy także z kąpieli wodnych, używajmy wodoodpornych kremów z filtrem. Po wyjściu z wody dokładnie wytrzyjmy się ręcznikiem – krople wody jakie pozostaną na naszym ciele będą działać jak soczewki skupiające promienie słoneczne, a to  może doprowadzić do bolesnych poparzeń skórnych.

Nawet przy zachowaniu maksimum ostrożności może dojść do poparzenia skóry. Wtedy warto sięgnąć po proste sposoby które przyniosą ulgę:

  • preparaty z aloesem skutecznie ukoją ból, a dodatkowo nie zawierają żadnych toksycznych substancji mogących wywołać alergię,
  • ocet, kefir, chude mleko - przeciwdziałają pieczeniu, zmniejszają ból i stosowane są od pokoleń,
  • luźne ubranie z naturalnych materiałów ulży naszemu ciału. Podrażniona słońcem skóra jeśli będzie uciskana obcisłymi, syntetycznymi materiałami będzie powodować dyskomfort.

opr. qratorPrzeczytaj również
Za nami pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Dokonano tego w niedzielę 27 grudnia br. w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Pierwszymi osobami zaszczepionymi był personel...

2020-12-27 14:18:04

Prawie 25 mln dodatkowych złotych ze środków unijnych na walkę z pandemią korona wirusa otrzymają szpitale na Pomorzu. Wśród beneficjentów jest także Szpital specjalistyczny w Wejherowie....

2020-12-23 08:33:33

Jeden z największych Polskich banków – PEKAO SA, wprowadził ujemne oprocentowanie sald na rachunkach klientów korporacyjnych. Bardzo możliwe, że tą drogą pójdą kolejne banki. Specjaliści...

2020-12-21 09:53:27

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!