TYTANKI PRZEGRYWAJĄ

TYTANKI PRZEGRYWAJĄ

Minimalną przegraną naszych pań zakończył się sobotni mecz 6. kolejki II...
TYTANI POLEGLI W KWIDZYNIE

TYTANI POLEGLI W KWIDZYNIE

Nierówna gra Tytanów zdecydowała o porażce na wyjeździe. W meczu I ligi...
ŚMIERTELNY WYPADEK

ŚMIERTELNY WYPADEK

Trwają czynności policyjne mające wyjaśnić przyczyny śmiertelnego zdarzenia...
KONCERT W INTERNECIE

KONCERT W INTERNECIE

Najbliższy koncert z cyklu: Spotkania z muzyką Kaszub, przygotowany przez...
TUNEL JEST GOTOWY

TUNEL JEST GOTOWY

Z rocznym opóźnieniem kończy się budowa węzła drogowego wraz z tunelem...
30
Poniedziałek
Listopad 2020
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Andrzeja, Maury, Ondraszka
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

REMUS W GDYNI

2019-01-23 11:13:04

Jedno z najwybitniejszych dzieł literatury kaszubskiej: Żëcé i przigòdë Remùsa (Życie i przygody Remusa) autorstwa Aleksandra Majkowskiego trafia na deski Teatru Miejskiego im. Gombrowicza w Gdyni. Spektakl na podstawie książki swoja premierę będzie mieć 26 stycznia br.

Kaszubi darzą "Żëcé i przigòdë Remùsa" szczególnym sentymentem. Zarówno przez wzgląd na jego autora – Aleksander Majkowski, doktor medycyny i lekarz znany był jako pisarz, dziennikarz, poeta i dramaturg, był przywódcą Towarzystwa Młodokaszubów, a później prezesem Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, działacz społeczny, kulturalny i polityczny. Jak i z uwagi na wyjątkowość tej powieści, która jest swoistą epopeją kaszubską i jednym z najwybitniejszych dzieł literatury kaszubskiej. Powieść w oryginale napisana w języku kaszubskim doczekała się tłumaczenia nie tylko na język polski, ale także na francuski, niemiecki, czy angielski.

Utwór składa się z trzech części, poprzedzonych swoistą inwokacją: przedstawieniem tytułowego Remusa uważanego przez ludzi za nieszkodliwego szaleńca. Powieść, której akcja osadzona jest w XIX wieku, ukazuje Kaszuby jako magiczną krainę którą poznajemy z punktu widzenia narratora, którym jest tytułowy Remus. Świat w jego oczach nieustannie balansuje na granicy realności i ułudy.

Powieść Majkowskiego w latach 80-tych ubiegłego wieku została zaadoptowana na potrzeby Teatru Telewizji (tylko część pierwsza) oraz w 2009 roku na potrzeby spektaklu ulicznego w wykonaniu Teatru Snów z Gdańska.

Teraz "Życie i przygody Remusa" Majkowskiego stały się podstawą spektaklu pod tytułem "Przygody Remusa" w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Babickiego, który wystawiony zostanie przez Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni. Reżyser, w oparciu o kaszubską epopeję, stworzył familijny, multimedialny spektakl z piosenkami, opowiadający o losach kaszubskiego bohatera Remusa, wędrownego sprzedawcy, który postanawia ocalić księżniczkę i pokonać smoka. Krzewi ducha wolności i stacza bój z przeciwnościami. Spodziewać się należy wartkiej, bogatej w perypetie akcji i realności mieszającej się z magią.

Premiera "Przygód Remusa" odbędzie się26 stycznia 2019 r. w Teatrze Miejskim im. Gombrowicza w Gdyni. Więcej informacji o spektaklu i obsadzie – TUTAJ.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl

foto: teatrgombrowicza.art.plPrzeczytaj również
Zapadł werdykt jury i poznaliśmy tegorocznych  laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza". Ogłoszenie wyników miało miejsce za pośrednictwem Internetu. W związku z sytuacją...

2020-10-27 08:23:12

W najbliższą niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. Śpimy o godzinę krócej. Pomimo zapowiedzi, od kilku lat nie udało się unijnej biurokracji uzgodnić zaprzestania zmieniania czasu dwa...

2020-03-27 08:28:47

Podczas I Pomorskiego Przeglądu Kolęd Kaszubskich jaki odbywał się w Lęborku, poznaliśmy laureatów konkursu kompozytorskiego na kolędę kaszubską organizowanego przez Muzeum Piśmiennictwa i...

2020-01-20 13:03:50

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!