ZAGRALI DLA HOSPICJUM

ZAGRALI DLA HOSPICJUM

Osoby Premiera była wyczekiwana z dużym zainteresowaniem i ciekawością. Ci...
PIENIĄDZE DLA PIŁKARZY

PIENIĄDZE DLA PIŁKARZY

Wczoraj WKS Gryf Wejherowo otrzymał dotację na promocję miasta. W kwocie...
SZEWCZYK DRATEWKA

SZEWCZYK DRATEWKA

Jakie zadania będzie miał do wykonania Szewczyk Dratewka, aby uwolnić...
GRYF GOŚCI WICELIDERA

GRYF GOŚCI WICELIDERA

Po porażce w Bełchatowie piłkarze Gryfa Wejherowo nie mają zbyt wiele czasu...
ZBIÓRKA ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH

ZBIÓRKA ODPADÓW...

W kwietniu i maju Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki organizuje...
24
Środa
Kwiecień 2019
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

WSKAZÓWKI DO PRZODU

2019-03-30 21:34:50

Rozkojarzenie, gorsza samopoczucie, niewyspanie. To najczęstsze objawy po zmianie czasu z zimowego na letni. Wskazówki w zegarkach będziemy przestawiać już w najbliższą niedzielę.

Zmiana z czasu zimowego (astronomicznego) na letni następuje zawsze w niedzielę ostatniego weekendu marca. W tym roku jest to 31 marzec. Tego dnia,  punktualnie o godzinie 2:00 w nocy wskazówki naszych zegarków przesuwamy na godzinę 3:00. W praktyce, coraz rzadziej musimy o zmianie pamiętać. Robią to za nas smartfony i komputery oraz inne urządzenia elektroniczne. Śpimy o godzinę krócej, więc warto uwzględnić to w naszych wieczornych planach.

Zmiana czasu na letni obowiązuje w 79 krajach świata i nie wszędzie przestawiamy zegarki w tym samym momencie. Nie wszystkie kraje decydują się na zmianę czasu na letni. Przykłady to choćby Japonia, Indie i Chiny - tam mieszkańców zmiana czasu na letni w ogóle nie dotyczy. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych zmiana czasu na letni następuje tylko w niektórych stanach. Część regionów USA nie musi przestawiać zegarków.

Wśród negatywnych konsekwencji zmiany czasu wskazuje się między innymi: brak znaczącego wpływu tej zmiany na szeroko rozumiany bilans energetyczny; konieczność zmiany rozkładów jazdy, co utrudnia działalność firm transportowych i organizatorów przewozów. Po zmianie czasu pojawiają się zaburzenia snu, samopoczucia i nastroju, występuje większe ryzyko zawałów serca. W okresach po każdej zmianie czasu spada wydajność pracowników i zwiększa się liczba zwolnień, a według niektórych badań zwiększa się liczba wypadków drogowych.

Dla większości z nas zmiana czasu na letni oznacza przynajmniej tydzień notorycznego zmęczenia i trudności z wysypianiem się.

Bądźmy jednak dobrej myśli, ponieważ już wiemy, że w 2021 r. zmianę czasu przeprowadzimy po raz ostatni. To konsekwencja konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Komisje Europejską w 2018 r. Europejczycy wypowiedzieli się jednoznacznie - zmiany czasu nie są potrzebne. Sprawą zajął się Parlament Europejski, który w głosowaniu 26 marca br. zdecydował o likwidacji zmian czasu w 2021 r. Nie wiemy tylko, czy na stałe pozostawiony zostanie czas letni czy zimowy.

qratorPrzeczytaj również
Jakie zadania będzie miał do wykonania Szewczyk Dratewka, aby uwolnić piękną królewnę, uwięzioną przez złą czarownicę? Dowiedzą się tego wszystkie maluchy, które w najbliższą sobotę odwiedzą Port...

2019-04-24 08:57:10

Marszałek województwa pomorskiego i wojewoda pomorski wręczyli listy gratulacyjne najlepszym rzemieślnikom z Pomorza. Wśród nich znaleźli się także przedstawiciele naszego powiatu. Uroczystość,...

2019-04-19 09:43:58

Ci, co wymienili już opony na letnie, mogą żałować. Instytut Meteorologii i Gospodarki Widnej przestrzega przed przymrozkami. W nocy i nad ranem  czekają nas ujemne temperatury i opady śniegu.

2019-04-11 20:41:31

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!