DYPLOMY ROZDANE

DYPLOMY ROZDANE

Kolejny rocznik z powodzeniem zakończył studia na Kaszubsko-Pomorskiej...
NABÓR DO WSS

NABÓR DO WSS

Ćwicz z najlepszymi. Od sierpnia Wejherowskie Stowarzyszenie Sportowe...
OGRODY SZTUKI

OGRODY SZTUKI

Kontynuując cykl rozważań o modernizmie, Wejherowskie Centrum Kultury...
ZAGŁOSUJ NA NASZYCH

ZAGŁOSUJ NA NASZYCH

Aż dwa wejherowskie obiekty biorą udział w ogólnopolskim konkursie...
BRĄZ MISTRZOSTW ŚWIATA

BRĄZ MISTRZOSTW ŚWIATA

Na zawodach rozegranych w Wągrowcu, Kacper Konkol, zawodnik RJK...
15
Poniedziałek
Lipiec 2019
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Henryka, Igi, Włodzimierza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

WSKAZÓWKI DO PRZODU

2019-03-30 21:34:50

Rozkojarzenie, gorsza samopoczucie, niewyspanie. To najczęstsze objawy po zmianie czasu z zimowego na letni. Wskazówki w zegarkach będziemy przestawiać już w najbliższą niedzielę.

Zmiana z czasu zimowego (astronomicznego) na letni następuje zawsze w niedzielę ostatniego weekendu marca. W tym roku jest to 31 marzec. Tego dnia,  punktualnie o godzinie 2:00 w nocy wskazówki naszych zegarków przesuwamy na godzinę 3:00. W praktyce, coraz rzadziej musimy o zmianie pamiętać. Robią to za nas smartfony i komputery oraz inne urządzenia elektroniczne. Śpimy o godzinę krócej, więc warto uwzględnić to w naszych wieczornych planach.

Zmiana czasu na letni obowiązuje w 79 krajach świata i nie wszędzie przestawiamy zegarki w tym samym momencie. Nie wszystkie kraje decydują się na zmianę czasu na letni. Przykłady to choćby Japonia, Indie i Chiny - tam mieszkańców zmiana czasu na letni w ogóle nie dotyczy. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych zmiana czasu na letni następuje tylko w niektórych stanach. Część regionów USA nie musi przestawiać zegarków.

Wśród negatywnych konsekwencji zmiany czasu wskazuje się między innymi: brak znaczącego wpływu tej zmiany na szeroko rozumiany bilans energetyczny; konieczność zmiany rozkładów jazdy, co utrudnia działalność firm transportowych i organizatorów przewozów. Po zmianie czasu pojawiają się zaburzenia snu, samopoczucia i nastroju, występuje większe ryzyko zawałów serca. W okresach po każdej zmianie czasu spada wydajność pracowników i zwiększa się liczba zwolnień, a według niektórych badań zwiększa się liczba wypadków drogowych.

Dla większości z nas zmiana czasu na letni oznacza przynajmniej tydzień notorycznego zmęczenia i trudności z wysypianiem się.

Bądźmy jednak dobrej myśli, ponieważ już wiemy, że w 2021 r. zmianę czasu przeprowadzimy po raz ostatni. To konsekwencja konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Komisje Europejską w 2018 r. Europejczycy wypowiedzieli się jednoznacznie - zmiany czasu nie są potrzebne. Sprawą zajął się Parlament Europejski, który w głosowaniu 26 marca br. zdecydował o likwidacji zmian czasu w 2021 r. Nie wiemy tylko, czy na stałe pozostawiony zostanie czas letni czy zimowy.

qratorPrzeczytaj również
Aż dwa wejherowskie obiekty biorą udział w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku i Budowa. Startuje budynek byłej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wejherowie, który został przebudowany i...

2019-07-13 15:38:21

Pora odświeżyć stare wspomnienia. Miłośnicy motoryzacji będą mogli podziwiać wyjątkowe egzemplarze polskich motocykli. Najstarszy oldtimer pochodzi z 1936 roku. Wystawie towarzyszyć będą także...

2019-07-09 09:12:33

Chojnice będą gościć uczestników XXI Światowego Zjazdu Kaszubów. Tradycyjnie impreza odbywa się w pierwszą sobotę lipca, która w tym roku przypada 6 lipca. Chętni będą mogli dotrzeć na zjazd...

2019-07-04 12:40:01

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!