NA ZAKOŃCZENIE RUNDY

NA ZAKOŃCZENIE RUNDY

Ostatni mecz w tym roku w ramach rozgrywek o mistrzostwo I ligi piłki...
TURNIEJ TANECZNY

TURNIEJ TANECZNY

Klub Taneczny FALA oraz Prezydent Miasta Wejherowa zapraszają na...
ZWYCIĘSKI "ELEKTRYK"

ZWYCIĘSKI "ELEKTRYK"

Młodzi szczypiorniści "Elektryka" zwyciężyli w Półfinale Wojewódzkiej...
DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wystawą prac artystycznych i rękodzieła we foyer Filharmonii Kaszubskiej...
TYTANI GRAJĄ DALEJ

TYTANI GRAJĄ DALEJ

Piękna przygoda naszych szczypiornistów z Pucharami trwa. Po fenomenalnej...
7
Sobota
Grudzień 2019
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

COSTERINA 2019

2019-07-16 12:00:09

Zakończyły się jubileuszowe XX Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej COSTERINA. Jest to nie tylko impreza komercyjna, mająca charakter festynu wydawniczego ale także okazja dopromowania i nagradzania autorów i wydawnictw literatury kaszubskiej oraz pomorskiej. Co roku swoją obecność na targach mocno zaznacza Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

XX Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej COSTERINA odbyły się 13 lipca 2019 r. na Rynku Miasta w Kościerzynie. Miejsce targów nie jest przypadkowe. Kościerzyna ma wielkie tradycje czasopiśmiennicze i wydawnicze. Stąd wywodzi się wielu twórców literatury kaszubskiej, na czele z Aleksandrem Majkowskim. Kościerskie targi przyciągają wydawców, autorów, środowiska naukowe, bibliotekarzy, księgarzy oraz miłośników książek. Na targach istnieje możliwość bezpośredniego zakupienia książek, przeprowadzane są wywiady z autorami i wydawcami, a na zaimprowizowanej scenie odbywa się publiczne czytanie fragmentów wybranych utworów.

W ramach imprezy odbywa się także rozstrzygnięcie konkursu wydawnictw literatury kaszubskiej i konkursu wydawnictw literatury pomorskiej. W tym roku komisja konkursowa w składzie: przewodniczący prof. Tadeusz Linkner oraz członkowie: prof. Kazimierz Nowosielski, mgr Bogumiła Cirocka, mgr Iwona Makurat oraz mgr Grzegorz Schramke przyznała następujące nagrody: 6 pierwszych miejsc, 5 drugich miejsc, 8 trzecich miejsc oraz 9 wyróżnień. Dodatkowo nagrodzono również 7 wydawnictw.

Wśród nagrodzonych znalazło się pięć pozycji wydanych przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie:

  • „Miłota ùkrziżowónô” Ludmiły Modzelewskiej – wyróżnienie,
  • „Rëbôcë òd Wiôldżégò Mòrza. Pieśni kaszubskie na chóry jednorodne i mieszane” Marka Rocławskiego – wyróżnienie,
  • "Ignatius Przebendowski. Wilkierz" Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej – wyróżnienie,
  • "Recepcja kaszubskich przekładów Biblii" ks. Marian Miotk - 3 miejsce,
  • "Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych" Aleksandra Kurowska-Susdorf - 2 miejsce.

Organizatorami XX Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej byli: Burmistrz, Rada Miasta oraz Biblioteka Miejska w Kościerzynie

qratorPrzeczytaj również
Ręcznie wykonane ozdoby oraz smakołyki z różnych zakątków świata będzie można nabyć na zbliżającym się jarmarku w Porcie Rumia Centrum Handlowym Auchan. Początek w najbliższą środę 27 listopada.

2019-11-27 15:07:02

Jaka jest najlepsza recepta na dobre samopoczucie wszystkich dzieci? Zabawa z bańkami mydlanymi. Taka okazja nadarzy się w najbliższy weekend w Porcie Rumia Centrum Handlowe Auchan, na specjalnym...

2019-11-12 13:31:08

Świecący tonik, odciski palców w czekoladzie czy mikroskop z kropli wody będzie można przetestować w najbliższy weekend w Porcie Rumia Centrum Handlowym Auchan. Impreza odbywa się w ramach...

2019-11-05 12:36:23

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!