MOTOCYKL I ALKOHOL

MOTOCYKL I ALKOHOL

Prawdziwie ułańską fantazją wykazł się pewien 17-latek. Który nie...
XV DNI KULTURY POWIATU

XV DNI KULTURY POWIATU

Przed nami kolejna edycja Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego. Pierwsze...
DZIECIĘCY TEATRZYK

DZIECIĘCY TEATRZYK

W najbliższą sobotę scena teatralna w Porcie Rumia Centrum Handlowym Auchan...
BOISKO I LINARIUM

BOISKO I LINARIUM

Zakończył się III etap budowy terenu rekreacyjnego na osiedlu...
ODPUST NA KALWARII

ODPUST NA KALWARII

W sobotę i niedzielę kalwaryjski odpust Podwyższenia Krzyża św., który w...
19
Czwartek
Wrzesień 2019
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Januarego, Konstancji, Leopolda
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZMIANY W PŁATNOŚCIACH

2019-08-21 12:18:40

Sporo zmian dla użytkowników kont bankowych wprowadza rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące regulacyjnych standardów technicznych w bankowości. Między innymi wprowadzony zostanie obowiązek autoryzowania kodem PIN każdej, co piątej transakcji oraz dodatkowy kod niezbędny do zalogowania się do bankowości elektronicznej.

14 września tego roku wchodzą w życie przepisy rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej dotyczące regulacyjnych standardów technicznych (tzw. RTS) w sprawie m.in. tzw. silnego uwierzytelnienia klienta. Mają one na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z usług płatniczych oferowanych elektronicznie i tym samym ograniczyć możliwości wystąpienia oszustw związanych z tymi usługami.

Nowe, tzw. silne uwierzytelnienie klienta polega na minimum dwuelementowym potwierdzaniu tożsamości. Pierwszy etap to np. kod PIN, hasło lub inny element, który jest znany tylko klientowi banku. Drugi etap pomagać będzie zweryfikować tożsamość klienta, np. za pomocą jego telefonu komórkowego na który można przysłać specjalny, jednorazowy kod sms-owy.

Silne, dwuelementowe uwierzytelnianie jest już standardowo stosowane przy autoryzacji przelewów internetowych. Najczęściej odbywa się to poprzez konieczność wprowadzenia przesłanego sms-em kodu lub kodu PIN w aplikacji mobilnej, który trzeba wprowadzić podczas autoryzacji przelewu. Po zmianach podobną procedurę trzeba będzie wykonać już przy logowaniu się na własne konto osobiste w bankowości internetowej.

Od połowy września będziemy musieli także częściej autoryzować transakcje dokonywane kartami płatniczymi poprzez podanie kodu PIN. Obecnie, robiąc transakcje na niskie kwoty (płacąc kartą zbliżeniową kwoty poniżej 50 zł) w ogóle nie musimy podawać kodu PIN. To się zmieni. Banki są zobowiązane wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie albo w postaci liczby transakcji albo łącznej wartości (kwoty) realizowanych transakcji. Oznacza to, że będziemy poproszeni o wprowadzenie PIN albo po pięciu transakcjach, albo gdy ich łączna wartość przekroczy określoną przez wydawcę karty sumę. Prawo unijne wprowadza tutaj limit 150 euro, ale jest to limit maksymalny. Polskie banki mogą ustalić go na niższym poziomie. Od tej pory nie będziemy już mogli realizować dowolnej ilość transakcji zbliżeniowych bez PIN-u. Po jego wprowadzeniu "odnowi" nam się limit pięciu transakcji bez autoryzacji.

Podobnie będzie przy niskokwotowych transakcjach w Internecie. Tam kwota pojedynczej transakcji bez dodatkowej autoryzacji nie może przekroczyć równowartości 30 euro, a licznik wartościowy łącznych kwot transakcji nie może przekroczyć 100 euro, zaś licznik liczby następujących po sobie transakcji jest analogiczny jak w płatnościach zbliżeniowych, czyli pięciu.

Wprowadzane zmiany, które obowiązywać mają od połowy września, mają przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo klientów, przede wszystkim w zakresie płatnościami kartą i obsługą bankowości przez Internet.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W najbliższą sobotę scena teatralna w Porcie Rumia Centrum Handlowym Auchan zaprasza najmłodszych na wielką, leśną przygodę, podczas której gajowy, krecik i rusałka będą ratować las przed pożarem...

2019-09-17 10:00:37

Wszystkie kolory tęczy będzie można zobaczyć w sobotę 14 września w Porcie Rumia Centrum Handlowym Auchan. Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Akademia małych odkrywców" dzieci obejrzą barwne...

2019-09-11 08:39:12

Podczas uroczystej gali w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Modernizacja Roku 2018. Wśród finalistów znalazły się aż dwie...

2019-09-07 14:49:53

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!