ROMOWIE NA WYSTAWIE

ROMOWIE NA WYSTAWIE

Aż dwie unikatowe wystawy, obie traktujące o społeczności romskiej, można...
WPADŁ PRZEZ MONITORING

WPADŁ PRZEZ MONITORING

Włamał się do pomieszczeń PKP ale został zatrzymany. Pomógł monitoring...
COVID-19 ODPUSZCZA

COVID-19 ODPUSZCZA

Kolejne dni pokazują poprawiającą się sytuację epidemiczna na terenie...
GRYF PODEJMUJE GARBARNIĘ

GRYF PODEJMUJE GARBARNIĘ

Nie w niedzielę a w sobotę 11 lipca odbędzie się kolejny mecz II ligi piłki...
KAMIENICA SZTUKI

KAMIENICA SZTUKI

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w...
10
Piątek
Lipiec 2020
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZMIANY W PŁATNOŚCIACH

2019-08-21 12:18:40

Sporo zmian dla użytkowników kont bankowych wprowadza rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące regulacyjnych standardów technicznych w bankowości. Między innymi wprowadzony zostanie obowiązek autoryzowania kodem PIN każdej, co piątej transakcji oraz dodatkowy kod niezbędny do zalogowania się do bankowości elektronicznej.

14 września tego roku wchodzą w życie przepisy rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej dotyczące regulacyjnych standardów technicznych (tzw. RTS) w sprawie m.in. tzw. silnego uwierzytelnienia klienta. Mają one na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z usług płatniczych oferowanych elektronicznie i tym samym ograniczyć możliwości wystąpienia oszustw związanych z tymi usługami.

Nowe, tzw. silne uwierzytelnienie klienta polega na minimum dwuelementowym potwierdzaniu tożsamości. Pierwszy etap to np. kod PIN, hasło lub inny element, który jest znany tylko klientowi banku. Drugi etap pomagać będzie zweryfikować tożsamość klienta, np. za pomocą jego telefonu komórkowego na który można przysłać specjalny, jednorazowy kod sms-owy.

Silne, dwuelementowe uwierzytelnianie jest już standardowo stosowane przy autoryzacji przelewów internetowych. Najczęściej odbywa się to poprzez konieczność wprowadzenia przesłanego sms-em kodu lub kodu PIN w aplikacji mobilnej, który trzeba wprowadzić podczas autoryzacji przelewu. Po zmianach podobną procedurę trzeba będzie wykonać już przy logowaniu się na własne konto osobiste w bankowości internetowej.

Od połowy września będziemy musieli także częściej autoryzować transakcje dokonywane kartami płatniczymi poprzez podanie kodu PIN. Obecnie, robiąc transakcje na niskie kwoty (płacąc kartą zbliżeniową kwoty poniżej 50 zł) w ogóle nie musimy podawać kodu PIN. To się zmieni. Banki są zobowiązane wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie albo w postaci liczby transakcji albo łącznej wartości (kwoty) realizowanych transakcji. Oznacza to, że będziemy poproszeni o wprowadzenie PIN albo po pięciu transakcjach, albo gdy ich łączna wartość przekroczy określoną przez wydawcę karty sumę. Prawo unijne wprowadza tutaj limit 150 euro, ale jest to limit maksymalny. Polskie banki mogą ustalić go na niższym poziomie. Od tej pory nie będziemy już mogli realizować dowolnej ilość transakcji zbliżeniowych bez PIN-u. Po jego wprowadzeniu "odnowi" nam się limit pięciu transakcji bez autoryzacji.

Podobnie będzie przy niskokwotowych transakcjach w Internecie. Tam kwota pojedynczej transakcji bez dodatkowej autoryzacji nie może przekroczyć równowartości 30 euro, a licznik wartościowy łącznych kwot transakcji nie może przekroczyć 100 euro, zaś licznik liczby następujących po sobie transakcji jest analogiczny jak w płatnościach zbliżeniowych, czyli pięciu.

Wprowadzane zmiany, które obowiązywać mają od połowy września, mają przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo klientów, przede wszystkim w zakresie płatnościami kartą i obsługą bankowości przez Internet.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Od dziś Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozpoczyna przyjmowanie wniosków o dofinansowanie przydomowych instalacji magazynujących wody opadowe lub roztopowe....

2020-07-01 14:25:40

Od jutra w pomorskich pociągach SKM i Polregio wchodzi w życie Taryfa Pomorska. Taki bilet będzie uprawniał do dowolnego wyboru przewoźnika (SKM lub Polregio) na określonej trasie przejazdu....

2020-06-30 13:55:04

Jeszcze do 4 lipca w Porcie Rumia można obejrzeć wyjątkową wystawę obrazów, przedmiotów użytkowych i dekoracji wykonanych przez osoby niepełnosprawne podczas warsztatów terapii zajęciowej...

2020-06-30 10:09:54

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!