WYSTAWA RZEŹB

WYSTAWA RZEŹB

Od piątku w galerii Filharmonii Kaszubskiej dostępna jest wystawa rzeźb...
GRAJĄ LIGOWCY

GRAJĄ LIGOWCY

W najbliższy weekend swój pierwszy mecz w sezonie rozegrają szczypiorniści...
MISTRZ KASZUBSKIEGO CZYTANIA

MISTRZ KASZUBSKIEGO CZYTANIA

Przed nami VII edycja konkursu " Méster Bëlnégò Czëtaniô", który wyłania...
REWITALIZACJA PARKU KASZUBSKIEGO

REWITALIZACJA PARKU...

Dzisiaj Prezydent Wejherowa podpisał umowę z firmą Produkcja i Eksploatacja...
WIELKA AKCJA DROGÓWKI

WIELKA AKCJA DROGÓWKI

W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich...
19
Sobota
Wrzesień 2020
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Januarego, Konstancji, Leopolda
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

POWOLNE ODMRAŻANIE

2020-04-29 13:38:00

Zaraz po majowym długim weekendzie rozpocznie się kolejny etap luzowania ograniczeń w życiu społecznym i gospodarczym. Otwarte zostaną centra handlowe, hotele i pensjonaty wznowią działalność, stopniowo otwierane będą instytucje kultury, żłobki i przedszkola.

O drugim etapie znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 poinformowali dziś premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Powrót do normalności jeszcze potrwa, a jego tempo zależeć będzie przede wszystkim od rozwoju epidemii.

Od poniedziałku 4 maja br. otwarte zostaną centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, z jednoczesnym wprowadzeniem limitu ilości przebywających tam osób. Na 1 osobę musi przypadać nie mniej niż 15m kw. powierzchni handlowej, przy czym nie wlicza się do niej powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Hotele i pensjonaty będą mogły ponownie przyjmować gości ale pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte, natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym tylko do pokoju. Nie mogą serwować ich na miejscu w hotelowej restauracji.

Uchylony zostaje dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Powoli odradzać się będzie życie kulturalne. Uchylony zostaje zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności kulturalnej, przy czym instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Od poniedziałku 4 maja osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły ponownie korzystać z rehabilitacji leczniczej. Salony masażu nadal pozostają zamknięte.

Od środy 6 maja rozpocznie się proces otwierania żłobków i przedszkoli. O otwarciu danej placówki zadecyduje organ prowadzący, z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną na danym obszarze organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednocześnie w uzasadnionych przypadkach jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

opr. qratorPrzeczytaj również
W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich europejskich krajach prowadzona będzie akcja pod nazwą ROAD SAFETY DAYS (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego), do której...

2020-09-17 13:40:14

Nowa ustawa przygotowana przez Ministra Infrastruktury w porozumieniu z Ministrem cyfryzacji, wprowadza kilka istotnych zmian ważnych dla posiadaczy aut i kierowców. Ma być łatwiej i prościej....

2020-09-11 09:36:57

Akcja podjęta z myślą o potrzebach osób ze spektrum autyzmu i zaburzeniami pokrewnymi, wracają do Portu Rumia Centrum Handlowego Auchan. Od teraz, w każdy wtorek w godzinach 15:00 – 17:00 w...

2020-09-09 08:55:25

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!