WYSTAWA RZEŹB

WYSTAWA RZEŹB

Od piątku w galerii Filharmonii Kaszubskiej dostępna jest wystawa rzeźb...
GRAJĄ LIGOWCY

GRAJĄ LIGOWCY

W najbliższy weekend swój pierwszy mecz w sezonie rozegrają szczypiorniści...
MISTRZ KASZUBSKIEGO CZYTANIA

MISTRZ KASZUBSKIEGO CZYTANIA

Przed nami VII edycja konkursu " Méster Bëlnégò Czëtaniô", który wyłania...
REWITALIZACJA PARKU KASZUBSKIEGO

REWITALIZACJA PARKU...

Dzisiaj Prezydent Wejherowa podpisał umowę z firmą Produkcja i Eksploatacja...
WIELKA AKCJA DROGÓWKI

WIELKA AKCJA DROGÓWKI

W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich...
20
Niedziela
Wrzesień 2020
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NARODOWE CZYTANIE 2020

2020-09-03 22:12:46

Dziewiąta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytanie, odbywająca się pod patronatem Prezydenta RP, w tym roku odbędzie się w sobotę 5 września, a lekturą będzie wybitne dzieło romantyzmu - "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Z tej okazji wejherowskie instytucje kultury przygotowały specjalne atrakcje.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich chętnych na specjalną mobilną grę miejską "Balladyna: the Kirkor edition". To niepowtarzalna okazja do tego, by wcielić się w postacie z dramatu Juliusza Słowackiego i podążać tropem zbrodni… Gra realizowana  będzie w różnych punktach miasta, inscenizowana scenkami z "Balladyny". W realizację tego osobliwego dzieła zaangażowali się m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11, grupa teatralna "Srebrna Nitka" ze Stowarzyszenia Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz biblioteczna grupa teatralna "Errata".

Aby wziąć udział w grze należy wysłać zgłoszenie drużyny (do 3 osób) na adres mbpwejherowo@gmail.com. Osobom niepełnoletnim potrzebna będzie zgoda opiekunów prawnych. Do wygrania atrakcyjne nagrody: czytnik ebooków i gry planszowe. Gra miejska "Balladyna: the Kirkor edition" rozpocznie się w sobotę 5 września o godzinie 12:00 na placu Wejhera.

Także w sobotę, tyle że o 13:00 na wspólne Narodowe Czytanie "Balladyny" zaprasza Powiatowa Biblioteka Publiczna. Poszczególne fragmenty czytać będą zaproszeni goście. Dodatkowo inscenizowane będą fragmenty dramatu w wykonaniu aktorów grupy poetycko-teatralnej "Pod Sową" działającej przy PBPW.

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Cały dzień atrakcji i szczytny cel. Druhowie Ochotniczej straży Pożarnej w Orlu organizują festyn charytatywny podczas którego zbierane będą pieniądze na zakup nowego wozu ratowniczo-gaśniczego.

2020-09-17 09:04:10

Przed nami kolejna edycja wydarzenia artystycznego Spichlerz Sztuki. Pomimo ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, organizatorzy znaleźli taką formułę wydarzenia, które zaoferuje...

2020-09-15 10:15:06

Od piątku w galerii Filharmonii Kaszubskiej dostępna jest wystawa rzeźb Waldemara Musika. Oprócz twórczości rzeźbiarskiej artysta znany jest ze swoich dokonań konserwatorskich jako...

2020-09-18 14:13:21

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!