PRZYJEŻDŻA MAMMOBUS

PRZYJEŻDŻA MAMMOBUS

Ostatnia tegoroczna tura bezpłatnych badań mammograficznych na terenie...
POLICYJNY POŚCIG

POLICYJNY POŚCIG

Niezatrzymanie siędo kontroli drogowej było początkiem nieszczęść...
PRAWKO ZOSTAJE W DOMU

PRAWKO ZOSTAJE W DOMU

Już od 5 grudnia poruszając się samochodem nie będziemy musieli wozić ze...
ZASIŁEK PRZEDŁUŻONY

ZASIŁEK PRZEDŁUŻONY

Ze względu na wciąż panującą trudną sytuację epidemiczną, Rada Ministrów...
TYTANKI PRZEGRYWAJĄ

TYTANKI PRZEGRYWAJĄ

Minimalną przegraną naszych pań zakończył się sobotni mecz 6. kolejki II...
2
Środa
Grudzień 2020
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Balbiny, Ksawerego, Pauliny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

JAZDA BEZ PRAWKA

2020-09-07 14:25:02

Minister Cyfryzacji podpisał stosowny dokument, co oznacza, że od 5 grudnia br. nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Będziemy za to mogli je mieć w smartfonie, a dokładniej w aplikacji mObywatel.

Zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Przepisy stanowiące podstawę do wydania komunikatu ministra cyfryzacji weszły w życie 4 września br., tego samego dnia minister podpisał odpowiedni komunikat. To oznacza, że od 5 grudnia 2020 r. ruszając w trasę samochodem nie będziemy musieli stresować się tym, czy zabraliśmy z domu prawo jazdy, czy nie. Wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe – dowód rejestracyjny, obowiązkowe ubezpieczenie OC, a niebawem także prawo jazdy – dostępne będą w smart fonie w aplikacji mObywatel.

Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów,  a więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

Z pobraniem aplikacji mObywatela nie warto czekać do 5 grudnia. Ci którzy już ją posiadają, mają za jej pośrednictwem dostęp nie tylko do szczegółowych danych swoich pojazdów – dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i ubezpieczenia OC (mPojazd) ale także np. do danych swojego dowodu osobistego (mTożsamość), czy informacji o przepisanych i wykupionych lekach (eRecepta).

Usługa mPojazd pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant, a nawet dane o terminie ważności polisy czy zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego. W mPojeździe znajdują się także dane pojazdu: marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, a wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki np. liczby punktów karnych.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić. W zależności od tego z jakiego smartfonu korzystamy, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

opr. qratorPrzeczytaj również
Od niedzieli 13 grudnia 2020 r. zmianie ulega rozkład jazdy pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. Nowy rozkład jazdy obowiązywać będzie na wszystkich liniach obsługiwanych przez PKP SKM Trójmiasto...

2020-11-24 10:25:48

Jak z bliska wyglądają planety i komety? Dlaczego po nocy nastaje dzień? Między innymi tego będzie można dowiedzieć się podczas akcji edukacyjnej pt. "Kosmiczne podróże" organizowanej przez Port...

2020-11-03 10:29:55

Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z pandemią korona wirusa. Milcząco przyznaje się, że dotychczasowe działania okazały się kompletnym fiaskiem. Nowo obostrzenia, według premiera oraz...

2020-10-23 12:15:20

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!