WYSTAWA RZEŹB

WYSTAWA RZEŹB

Od piątku w galerii Filharmonii Kaszubskiej dostępna jest wystawa rzeźb...
GRAJĄ LIGOWCY

GRAJĄ LIGOWCY

W najbliższy weekend swój pierwszy mecz w sezonie rozegrają szczypiorniści...
MISTRZ KASZUBSKIEGO CZYTANIA

MISTRZ KASZUBSKIEGO CZYTANIA

Przed nami VII edycja konkursu " Méster Bëlnégò Czëtaniô", który wyłania...
REWITALIZACJA PARKU KASZUBSKIEGO

REWITALIZACJA PARKU...

Dzisiaj Prezydent Wejherowa podpisał umowę z firmą Produkcja i Eksploatacja...
WIELKA AKCJA DROGÓWKI

WIELKA AKCJA DROGÓWKI

W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich...
20
Niedziela
Wrzesień 2020
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

JAZDA BEZ PRAWKA

2020-09-07 14:25:02

Minister Cyfryzacji podpisał stosowny dokument, co oznacza, że od 5 grudnia br. nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Będziemy za to mogli je mieć w smartfonie, a dokładniej w aplikacji mObywatel.

Zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Przepisy stanowiące podstawę do wydania komunikatu ministra cyfryzacji weszły w życie 4 września br., tego samego dnia minister podpisał odpowiedni komunikat. To oznacza, że od 5 grudnia 2020 r. ruszając w trasę samochodem nie będziemy musieli stresować się tym, czy zabraliśmy z domu prawo jazdy, czy nie. Wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe – dowód rejestracyjny, obowiązkowe ubezpieczenie OC, a niebawem także prawo jazdy – dostępne będą w smart fonie w aplikacji mObywatel.

Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów,  a więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

Z pobraniem aplikacji mObywatela nie warto czekać do 5 grudnia. Ci którzy już ją posiadają, mają za jej pośrednictwem dostęp nie tylko do szczegółowych danych swoich pojazdów – dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i ubezpieczenia OC (mPojazd) ale także np. do danych swojego dowodu osobistego (mTożsamość), czy informacji o przepisanych i wykupionych lekach (eRecepta).

Usługa mPojazd pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant, a nawet dane o terminie ważności polisy czy zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego. W mPojeździe znajdują się także dane pojazdu: marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, a wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki np. liczby punktów karnych.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić. W zależności od tego z jakiego smartfonu korzystamy, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

opr. qratorPrzeczytaj również
W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, we wszystkich europejskich krajach prowadzona będzie akcja pod nazwą ROAD SAFETY DAYS (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego), do której...

2020-09-17 13:40:14

Nowa ustawa przygotowana przez Ministra Infrastruktury w porozumieniu z Ministrem cyfryzacji, wprowadza kilka istotnych zmian ważnych dla posiadaczy aut i kierowców. Ma być łatwiej i prościej....

2020-09-11 09:36:57

Akcja podjęta z myślą o potrzebach osób ze spektrum autyzmu i zaburzeniami pokrewnymi, wracają do Portu Rumia Centrum Handlowego Auchan. Od teraz, w każdy wtorek w godzinach 15:00 – 17:00 w...

2020-09-09 08:55:25

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!