TRAGICZNY POŻAR

TRAGICZNY POŻAR

Ofiara śmiertelna pożaru w budynku wielorodzinnym w Rumi przy ul....
CZYM ODDYCHAMY?

CZYM ODDYCHAMY?

Jest szansa, ż w Wejherowie wznowi działalność stacja monitoringu jakości...
NIEBEZPIECZNE DROGI

NIEBEZPIECZNE DROGI

Ujemne temperatury i gwałtowne opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem...
PRZEGRNA NA INAUGURACJĘ

PRZEGRNA NA INAUGURACJĘ

Były nadzieje ale szybko zostały rozwiane. W pierwszym w tym roku meczu III...
ZMIANA DOWÓDCY

ZMIANA DOWÓDCY

W zeszłym tygodniu odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy...
9
Wtorek
Marzec 2021
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Dominika, Franciszki, Katarzyny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

JAZDA BEZ PRAWKA

2020-09-07 14:25:02

Minister Cyfryzacji podpisał stosowny dokument, co oznacza, że od 5 grudnia br. nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Będziemy za to mogli je mieć w smartfonie, a dokładniej w aplikacji mObywatel.

Zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Przepisy stanowiące podstawę do wydania komunikatu ministra cyfryzacji weszły w życie 4 września br., tego samego dnia minister podpisał odpowiedni komunikat. To oznacza, że od 5 grudnia 2020 r. ruszając w trasę samochodem nie będziemy musieli stresować się tym, czy zabraliśmy z domu prawo jazdy, czy nie. Wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe – dowód rejestracyjny, obowiązkowe ubezpieczenie OC, a niebawem także prawo jazdy – dostępne będą w smart fonie w aplikacji mObywatel.

Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów,  a więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

Z pobraniem aplikacji mObywatela nie warto czekać do 5 grudnia. Ci którzy już ją posiadają, mają za jej pośrednictwem dostęp nie tylko do szczegółowych danych swoich pojazdów – dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i ubezpieczenia OC (mPojazd) ale także np. do danych swojego dowodu osobistego (mTożsamość), czy informacji o przepisanych i wykupionych lekach (eRecepta).

Usługa mPojazd pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant, a nawet dane o terminie ważności polisy czy zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego. W mPojeździe znajdują się także dane pojazdu: marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, a wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki np. liczby punktów karnych.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić. W zależności od tego z jakiego smartfonu korzystamy, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

opr. qratorPrzeczytaj również
Już wkrótce jarmark produktów regionalnych ponownie zagości w Porcie Rumia. Podczas marcowej edycji oferowane będą produkty rękodzielnicze, biżuteria, ozdoby, dekoracje oraz żywność z różnych...

2021-03-02 10:41:02

Z uwagi na notowany wzrost liczby zakażeń korona wirusem, minister zdrowia poinformował o utrzymaniu dotychczasowego poziomu obostrzeń oraz o zmianach wytycznych w zakresie osobistych środków...

2021-02-26 12:54:22

Od niedzieli 14 marca 2021 r. zmianie ulega rozkład jazdy pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. Nowy rozkład jazdy obowiązywać będzie na wszystkich liniach obsługiwanych przez PKP SKM Trójmiasto Sp....

2021-02-24 09:13:49

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!