TRAGICZNY POŻAR

TRAGICZNY POŻAR

Ofiara śmiertelna pożaru w budynku wielorodzinnym w Rumi przy ul....
CZYM ODDYCHAMY?

CZYM ODDYCHAMY?

Jest szansa, ż w Wejherowie wznowi działalność stacja monitoringu jakości...
NIEBEZPIECZNE DROGI

NIEBEZPIECZNE DROGI

Ujemne temperatury i gwałtowne opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem...
PRZEGRNA NA INAUGURACJĘ

PRZEGRNA NA INAUGURACJĘ

Były nadzieje ale szybko zostały rozwiane. W pierwszym w tym roku meczu III...
ZMIANA DOWÓDCY

ZMIANA DOWÓDCY

W zeszłym tygodniu odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy...
9
Wtorek
Marzec 2021
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Dominika, Franciszki, Katarzyny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

POMORSKA NAGRODA LITERACKA

2020-10-27 08:23:12

Zapadł werdykt jury i poznaliśmy tegorocznych  laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza". Ogłoszenie wyników miało miejsce za pośrednictwem Internetu. W związku z sytuacją epidemiczną, organizatorzy zrezygnowali z tradycyjnej gali wręczenia nagród.

W kategorii Literacka Książka Roku laureatką została Izabela Morska, autorka powieści "Znikanie". W kategorii Pomorska Książka Roku laureatami zostali prof. Józef Borzyszkowski oraz prof. Cezary Obracht-Prondzyński, autorzy monografii "Historia Kaszubów w dziejach Pomorza" (tomy III-V).

Za całokształt pracy literackiej nagrodzony został prof. Zenon Ciesielski – historyk literatury i kultury skandynawskiej, emerytowany pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, doktor honoris causa Uniwersytetu Umea w Szwecji.

Laureatem Kaszubskiej Nagrody Literackiej, przyznawanej za szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim, w tym także za tłumaczenie na język kaszubski został ojciec prof. Adam Sikora – zakonnik, teolog, autor tłumaczeń Biblii z języków oryginalnych na język polski i kaszubski. Pochodzący z Wejherowa franciszkanin jest wybitnym biblistą, absolwentem m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie, pracownikiem naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ojciec Profesor większość pracy naukowej poświęcił przekładom Biblii, w tym na język kaszubski. Przetłumaczył z oryginalnej greki na język Kaszubów m.in. wszystkie Ewangelie i Psalmy.

qratorPrzeczytaj również
Ojciec Święty Franciszek podjął decyzję i mianował nowego arcybiskupa metropolitę gdańskiego. Został nim abp Tadeusz Wojda SAC, dotychczasowy arcybiskup metropolita białostocki.

2021-03-03 09:33:46

Już od dzisiaj można w Porcie Rumia oglądać kolejną edycję wystawy "Sztuka w czasach zarazy". Tym razem na ekspozycji znajdzie się blisko 20 prac artystów z Bydgoszczy, którzy poprzez swoje...

2021-02-24 10:02:40

Osoby niewidome będą mogły pisać i czytać w języku kaszubskim alfabetem Braille’a. Będzie to możliwe dzięki Amerykaninowi, który opracował kaszubski standard Braille’a.

2021-02-23 09:37:34

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!