NOWY GASTROSKOP

NOWY GASTROSKOP

Radni powiatowi wsparli wejherowski szpital. Podczas ostatniej sesji Rady...
STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

Już jutro Gryf Wejherowo rozpocznie bój o utrzymanie się w III lidze. Rusza...
NAGRODY ZA PALMY

NAGRODY ZA PALMY

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną zakończony. Wejherowskie...
ŚMIERTELNY WYPADEK

ŚMIERTELNY WYPADEK

We środę po południu doszło w Gowinie do tragicznego w skutkach...
GŁOSUJEMY

GŁOSUJEMY

Aż trzy inwestycje z terenu powiatu wejherowskiego zostały zgłoszone do...
10
Sobota
Kwiecień 2021
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

TOTALNY LOCKDOWN

2020-12-20 15:17:15

Miało być lepiej, a jest gorzej. W związku ze zmniejszającą się liczbą nowych zachorowań miały być powoli luzowane obostrzenia – przejście do strefy czerwonej, a potem żółtej, a tymczasem mamy zapowiedziane nowe, drastyczne obostrzenia.

W poniedziałek 21 grudnia powinno ukazać się rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie nowych obostrzeń. Z zapowiedzi wynika że w okresie od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. możemy spodziewać się m. in.:

 • Ponownego ograniczenia funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają tylko sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
 • Ograniczenia funkcjonowania hoteli, za wyjątkiem hoteli pracowniczych. Ograniczenia nie będą dotyczyć służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych i ośrodków COS.
 • Zamknięcia stoków narciarskich.
 • Zamknięcia wszelkiej infrastruktury sportowej.
 • Przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym obowiązywać będzie 10-dniowa kwarantanna.

Szczególne obostrzenia mają obowiązywać w Sylwestra. W nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązywać ma zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Utrzymane zostają wcześniej wprowadzone zasady i obostrzenia takiej jak:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym (zajęta połowa liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych).
 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2.
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób.
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2.
 • Godziny dla seniorów w sklepach – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00.
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

Sens i logika wprowadzania kolejnego lockdownu budzą uzasadnione wątpliwości prawne i ekonomiczne. Rząd nie przedstawił żadnych wyliczeń lub opracowań z których wynikałoby dlaczego podejmowane są takie, a nie inne decyzje.

Wprowadzając kwarantannę narodową na początku listopada br. premier Mateusz Morawiecki przedstawił progi etapów zasad bezpieczeństwa (kwarantanna, strefa czerwona, żółta i zielona), którym towarzyszyć mają określone ograniczenia w życiu społecznym i gospodarczym. Stosowanie zasad właściwego etapu miało być uzależnione od średniej ilości zachorowań w skali kraju z ostatnich 7 dni w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Stosując tę metodologię, przy obserwowanej zmniejszającej się ilości nowych zachorowań, powinniśmy mieć obostrzenia strefy czerwonej, a niewykluczone że nawet żółtej.

Tymczasem rząd, z sobie tylko znanych powodów zapowiedział drastyczne zaostrzenie rygorów sanitarnych, które oznaczają totalny lockdown kraju na okres od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.

Ograniczenia w przemieszczaniu się, czyli wprowadzenie godziny policyjnej w Sylwestra, zdaniem prawników jest sprzeczne z obowiązującym prawem. Tego typu ograniczenia możnaby wprowadzić tylko wtedy, gdyby ogłoszony został stan nadzwyczajny, a ograniczenia w poruszaniu się zostałyby wprowadzone na mocy stosownej ustawy przyjętej przez Parlament.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Ojciec Święty Franciszek podjął decyzję i mianował nowego arcybiskupa metropolitę gdańskiego. Został nim abp Tadeusz Wojda SAC, dotychczasowy arcybiskup metropolita białostocki.

2021-03-03 09:33:46

Już od dzisiaj można w Porcie Rumia oglądać kolejną edycję wystawy "Sztuka w czasach zarazy". Tym razem na ekspozycji znajdzie się blisko 20 prac artystów z Bydgoszczy, którzy poprzez swoje...

2021-02-24 10:02:40

Osoby niewidome będą mogły pisać i czytać w języku kaszubskim alfabetem Braille’a. Będzie to możliwe dzięki Amerykaninowi, który opracował kaszubski standard Braille’a.

2021-02-23 09:37:34

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!