CZYSZCZENIE KOLEKTORA

CZYSZCZENIE KOLEKTORA

W związku z koniecznością czyszczenia kolektora sanitarnego, mieszkańcy...
KASZUBSKI KOSMOS

KASZUBSKI KOSMOS

Inicjatywa stworzenia spektaklu o Kaszubszczyźnie z wolna nabiera realnych...
ZMIANA PRZEDŚWIĄTECZNA

ZMIANA PRZEDŚWIĄTECZNA

Na przedświąteczne zakupy dojedziesz autobusem. Miejski Zakład...
PODWYŻKA CEN BILETÓW

PODWYŻKA CEN BILETÓW

Od 12 grudnia 2021 r. wzrastają ceny biletów komunikacji kolejowej w...
REWITALIZACJA ŚRÓDMIEŚCIA

REWITALIZACJA ŚRÓDMIEŚCIA

W ramach projektu Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa powstało nowe...
7
Wtorek
Grudzień 2021
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZAMIESZANIE Z KREDYTAMI

2021-10-11 11:19:53

Kredytobiorcy i banki stoją przed wielką niewiadomą. Do końca tego roku znika stawka LIBOR, która nie będzie już więcej publikowana. Tymczasem w Polsce kilkaset tysięcy rodzin posiada kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, dla których stawka LIBOR CHF zapisana jest w umowie kredytowej jako baza wyznaczania stopy procentowej kredytu.

Narodowy Bank Polski wskazuje, że taka sytuacja oraz brak zamiennika dla wskaźnika LIBOR CHF może zagrażać ciągłości funkcjonowania umów kredytowych. Jeśli Komisja Europejska na czas nie wyznaczy zamiennika dla LIBOR, konieczne będzie aneksowanie wszystkich umów kredytów hipotecznych w CHF.

Komisja Europejska skłania się do wyznaczenia jako zamiennika LIBOR CHF (London InterBank Offered Rate CHF) wskaźnika SAR3MC (Swiss Average Rate Overnight months Compound Rate) ale na razie nie ma rozporządzenia w tej sprawie. Jeśli zamiennik zostanie wskazany, wszystkie banki, w tym banki polskie, będą go stosować. Automatycznie stary wskaźnik (LIBOR) zostanie zastąpiony nowym.

Jeśli Komisja Europejska nie przygotuje zmian na czas, to na rynku kredytowym pojawi się duży zamęt, a banki w Polsce (każdy samodzielnie) będą zmuszone aneksować wszystkie umowy kredytowe we frankach szwajcarskich. Nie wiadomo jak w takiej sytuacji byłoby liczone oprocentowanie kredytów walutowych, no i co w sytuacji jeśli umowa nie zostanie aneksowana lub klient nie wyrazi zgodę na podpisanie aneksu.

Przejście z LIBOR na inny wskaźnik wymaga opracowania nowych mechanizmów i zasad wedle których określana jest rata kredytu – stad konieczność aneksowania umów frankowych. Może otworzyć to także furtkę do prób unieważnienia umowy kredytowej. Powodem będzie tu powoływanie się w treści umowy na wskaźnik, który nie istnieje. Oznacza to jednak dla kredytobiorcy wejście w spór sądowy z bankiem.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Od 12 grudnia 2021 r. wzrastają ceny biletów komunikacji kolejowej w Taryfie Pomorskiej - SKM i POLREGIO. O podwyżce zdecydował Urząd Marszałkowski, a tłumaczy to wzrostem kosztów usług...

2021-12-05 21:46:46

Samorządowcy z terenu Pomorza spotkali się z Wojewodą Pomorskim. Tematem rozmów był Rządowy Fundusz "Polski Ład", w ramach którego jednostki samorządu terytorialnego z naszego województwa mają...

2021-12-03 13:29:31

Trwa ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjną skierowaną do pieszych, której celem jest przypominanie i uświadamianie o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym...

2021-11-17 11:33:36

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!