CZYSZCZENIE KOLEKTORA

CZYSZCZENIE KOLEKTORA

W związku z koniecznością czyszczenia kolektora sanitarnego, mieszkańcy...
KASZUBSKI KOSMOS

KASZUBSKI KOSMOS

Inicjatywa stworzenia spektaklu o Kaszubszczyźnie z wolna nabiera realnych...
ZMIANA PRZEDŚWIĄTECZNA

ZMIANA PRZEDŚWIĄTECZNA

Na przedświąteczne zakupy dojedziesz autobusem. Miejski Zakład...
PODWYŻKA CEN BILETÓW

PODWYŻKA CEN BILETÓW

Od 12 grudnia 2021 r. wzrastają ceny biletów komunikacji kolejowej w...
REWITALIZACJA ŚRÓDMIEŚCIA

REWITALIZACJA ŚRÓDMIEŚCIA

W ramach projektu Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa powstało nowe...
7
Wtorek
Grudzień 2021
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

"KOPCIUCHY" DO LIKWIDACJI

2021-10-18 14:26:17

Za kilka dni rusza specjalna kampania informacyjna dla właścicieli nieruchomości z terenu województwa pomorskiego, przypominającego o konieczności dostosowania się do tzw. uchwał antysmogowych przyjętych przez Sejmik Województwa Pomorskiego.

Zgodnie z uchwałą przyjętą przez radnych wojewódzkich, w perspektywie kilku najbliższych lat, z naszych domów całkowicie zniknąć mają najmniej wydajne i najbardziej trujące piece grzewcze na paliwa stałe, a ich miejsce mają zająć nowoczesne i ekologiczne instalacje, w tym także bazujące na odnawialnych źródłach energii. Uchwały antysmogowe zakazują także spalania w piecach np. miału węglowego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 proc., a także pyłów węglowych.

Już od 1 września 2024 r. we wszystkich miejscowościach Pomorza zakazane będzie stosowanie kotłów bezklasowych – tzw. kopciuchów (instalacje które nie mają określonej klasy albo są 1 lub 2 kategorii). Wybór nowego źródła ogrzewania domu zależy od właściciela. Tam, gdzie to jest możliwe, może być to podłączenie do sieci centralnego ogrzewania, Ale można zdecydować się również na ogrzewanie gazowe, olejowe czy z odnawialnych źródeł energii.

Piece i kotły o średniej klasie (3 i 4) należy wymienić do września 2026 roku. Z kotłów CO oraz pieców na paliwa stałe - instalacje klasy 5 (najwyższej) - można korzystać do lipca 2035 roku.

Aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, jakie mogą się pojawić w związku z uchwałami antysmogowymi,  Urząd Marszałkowski przygotował specjalna kampania medialną pod hasłem "Możesz odetchnąć. Pomorze walczy ze smogiem", która w pierwszej kolejności będzie skierowana do właścicieli "kopciuchów".

Większość właścicieli domów jednorodzinnych, w perspektywie kilku/kilkunastu lat, czeka obowiązek całkowitej zmiany źródła ogrzewania. W niektórych przypadkach może to by bardzo kosztowna operacja. Wsparciem mają tu być dotacje z rządowego programu priorytetowego "Czyste Powietrze – Stop Smog", którego realizacja zajmować się będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku. Spodziewać należy się także, że poszczególne gminy wiejskie i miejskie, na terenie których obowiązywać będzie uchwała Sejmiku Województwa, być może przygotują własne programy wsparcia dla mieszkańców, którzy zadeklarują wymianę źródła ogrzewania na energooszczędni i przyjazne środowisku.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Od 12 grudnia 2021 r. wzrastają ceny biletów komunikacji kolejowej w Taryfie Pomorskiej - SKM i POLREGIO. O podwyżce zdecydował Urząd Marszałkowski, a tłumaczy to wzrostem kosztów usług...

2021-12-05 21:46:46

Samorządowcy z terenu Pomorza spotkali się z Wojewodą Pomorskim. Tematem rozmów był Rządowy Fundusz "Polski Ład", w ramach którego jednostki samorządu terytorialnego z naszego województwa mają...

2021-12-03 13:29:31

Trwa ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjną skierowaną do pieszych, której celem jest przypominanie i uświadamianie o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym...

2021-11-17 11:33:36

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!