CZYSZCZENIE KOLEKTORA

CZYSZCZENIE KOLEKTORA

W związku z koniecznością czyszczenia kolektora sanitarnego, mieszkańcy...
KASZUBSKI KOSMOS

KASZUBSKI KOSMOS

Inicjatywa stworzenia spektaklu o Kaszubszczyźnie z wolna nabiera realnych...
ZMIANA PRZEDŚWIĄTECZNA

ZMIANA PRZEDŚWIĄTECZNA

Na przedświąteczne zakupy dojedziesz autobusem. Miejski Zakład...
PODWYŻKA CEN BILETÓW

PODWYŻKA CEN BILETÓW

Od 12 grudnia 2021 r. wzrastają ceny biletów komunikacji kolejowej w...
REWITALIZACJA ŚRÓDMIEŚCIA

REWITALIZACJA ŚRÓDMIEŚCIA

W ramach projektu Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa powstało nowe...
7
Wtorek
Grudzień 2021
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

POMORSKIE NAGRODY LITERACKIE

2021-10-29 14:36:33

We środę 27 października poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza oraz Kaszubskiej Nagrody Literackiej, której operatorem jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Gala miała miejsce w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Podczas uroczystości marszałek województwa pomorskiego wręczył doroczne nagrody literackie, które honorują twórczą pracę i dokonania pomorskiego środowiska literackiego oraz autorów związanych lub piszących o Pomorzu. Laureaci otrzymali statuetki oraz nagrody pieniężne.

Za Najlepszą Literacką Książką Roku został uznany tomik poetycki "Ale bez rozgrzeszenia" Antoniego Pawlaka. Tegoroczną Pomorską Książką Roku jest publikacja "Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia" autorstwa Mikołaja Trzaski, Tomasza Gregorczyka i Janusza Jabłońskiego. Natomiast za całokształt pracy literackiej doceniony został Paweł Huelle.

Wręczono również Kaszubską Nagrodę Literacką, której operatorem jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Kapituła powołana przez dyrektora MPiMK-P w składzie: Bogumiła Cirocka (przewodnicząca), o. prof. Adam Sikora oraz dr Łukasz Zołtkowski dokonała analizy nadesłanych zgłoszeń i postanowiła przyznać tę nagrodę kaszubskiej poetce Idzie Czaji.

Laureatka w swojej poezji porusza uniwersalne problemy życia codziennego. Odwołuje się do swoich wspomnień, Biblii, miologii, legend czy starych wierzeń. Nawiązuje do kultury i historii Kaszub, także tej najdawniejszej. Jej wiersze charakteryzuje emocjonalny język bogaty w metafory. Ida Czaja z łatwością wykorzystuje potencjał języka kaszubskiego, potrafiąc w oszczędnej formie przekazać najgłębsze treści oraz wzbudzić u czytelnika bogactwo skojarzeń.

W rodzinnym domu mówiła po kaszubsku. Jako poetka zadebiutowała w 1990 r. w kaszubskim czasopiśmie "Tatczëzna". Pierwszy tomik wierszy "Mòjim mùlkã je kam" wydała w 1994 r. Na język kaszubski przełożyła m.in. dramat Williama Szekspira "Romeo i Julia" oraz wiersze Bolesława Leśmiana "W malënowim chróscewim i wëbróné baladë". Autorka tomików: "Przechlastłô idila", "Kropla krëwi. Dërgnienié" i "Czôrny kléd".

opr. qratorPrzeczytaj również
Samorządowcy z terenu Pomorza spotkali się z Wojewodą Pomorskim. Tematem rozmów był Rządowy Fundusz "Polski Ład", w ramach którego jednostki samorządu terytorialnego z naszego województwa mają...

2021-12-03 13:29:31

Od 12 grudnia 2021 r. wzrastają ceny biletów komunikacji kolejowej w Taryfie Pomorskiej - SKM i POLREGIO. O podwyżce zdecydował Urząd Marszałkowski, a tłumaczy to wzrostem kosztów usług...

2021-12-05 21:46:46

Trwa ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjną skierowaną do pieszych, której celem jest przypominanie i uświadamianie o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym...

2021-11-17 11:33:36

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!