SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA

SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA

Wejherowo i Reda postanowiły wspólnie powołać do życia nowy podmiot...
NOWE INWESTYCJE KOMUNALNE

NOWE INWESTYCJE KOMUNALNE

Po wielu latach posuchy inwestycyjnej miasto Wejherowo przystąpi do budowy...
DUŻO WYKROCZEŃ

DUŻO WYKROCZEŃ

Pracowity weekend wejherowskiej drogówki. W ramach policyjnej akcji...
POMOC DLA PRZEDSZKOLI

POMOC DLA PRZEDSZKOLI

Dzięki wsparciu funduszy europejskich w województwie pomorskim zwiększy...
ZŁODZIEJ KABLI

ZŁODZIEJ KABLI

Mężczyzna podejrzany o kradzież przewodów elektrycznych został zatrzymany...
20
Czwartek
Styczeń 2022
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Fabioli, Miły, Sebastiana
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

SARON ZASTĘPUJE LIBOR

2021-12-27 10:40:58

Dla posiadaczy kredytów hipotecznych denominowanych do franka szwajcarskiego data 1 stycznia 2022 oznacza istotną zmianę. Od tego dnia, decyzją Komisji Europejskiej dotychczasowa stopa referencyjna LIBOR CHF zostanie zastąpiona  stawką SARON. Nie jest to może rozwiązanie idealne ale jedyne które realnie pozwala uniknąć zamieszania wynikającego z zakończenia publikowania stawek LIBOR.

Z końcem bieżącego roku zaprzestaną być publikowane stawki referencyjne LIBOR (ang. London InterBank Offered Rate), w tym także stawka LIBOR CHF obowiązująca dla kredytów frankowych. W związku z tym, jeszcze w październiku br. Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie wykonawcze zmieniające stawkę referencyjną LIBOR na SARON.

Od nowego roku wszystkie kredyty indeksowane i denominowane do CHF, które w chwili obecnej operują na stawce LIBOR CHF, przeliczane będą według wskaźnika SARON (ang. Swiss Average Rate Overnight). Sama zmiana wskaźnika powinna pozostać neutralna dla klientów i banku.

1-miesięczną stopę CHF LIBOR zastąpi 1-miesięczna stopa składana SARON, odnotowana w 1-miesięcznym okresie poprzedzającym dany okres odsetkowy. 3-miesięczna stopę CHF LIBOR zastąpi 3-miesięczna stopa składana SARON, odnotowana w 3-miesięcznym okresie poprzedzającym dany okres odsetkowy. Dla okresów 6- i 12-miesięcznych również będzie stosowana 3-miesięczna stopa składana SARON, odnotowana w 3-miesięcznym okresie poprzedzającym dany okres odsetkowy.

Dodatkowo wskaźniki SARON będą powiększone o stały "spread"” korygujący równy spreadowi opublikowanemu dla każdego odpowiedniego terminu zapadalności i obliczonemu w dniu 5 marca 2021 r. jako historyczna mediana spreadu między daną stopą CHF LIBOR a odpowiednią stopą składaną SARON w pięcioletnim okresie retrospektywnym dla każdego danego terminu zapadalności.

Dla wskaźnika 1-miesiecznego ten spread korygujący wynosi np. -0,0571 proc., a dla 3-miesięcznego: 0,0031 proc.

Część środowisk "frankowiczów" obawia się, że wprowadzenie w życie rozporządzenia Komisji Europejskiej może w przyszłości mieć wpływ na możliwość dochodzenia roszczeń, wynikających z umów kredytowych, przed sądem, a także na to, że likwidacja LIBOR CHF może wiązać się z nieważnością umów, zawierających odniesienie do tej stopy. Eksperci twierdzą jednak, że są to obawy nieuzasadnione. Nie zachodzą żadne przesłanki, które miałyby w jakikolwiek sposób uniemożliwić kredytobiorcom drogę do egzekwowania swoich praw.

Należy także podkreślić, że zmiana stawki LIBOR CHF na stawkę SARON nie wprowadza potrzeby aneksowania obowiązujących umów kredytowych.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Zimowe i mroźne dni niedługo się skończą. Zgodnie prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w połowie tygodnia rozpocznie się ocieplenie, pojawią się opady deszczu ze śniegiem oraz...

2022-01-10 11:25:07

Pomimo tego że najbliższy piątek 7 stycznia to normalny dzień pracy, wiele instytucji, urzędów i przedsiębiorstw nie będzie pracować. Pracownicy będą mieli dzień wolny. Wszystko za sprawą...

2022-01-04 11:09:34

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed silnym wiatrem. Alert dotyczy całego obszaru powiatu wejherowskiego. Zwiastuje to zmianę pogody na dużo zimniejszą.

2022-01-03 14:50:22

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!