UWAGA KIEROWCY

UWAGA KIEROWCY

Budowa bezkolizyjnego drogowego Węzła Zryw postępuje i już za kilka dni...
ROWEROWY MAJ – PODSUMOWANIE

ROWEROWY MAJ – PODSUMOWANIE

Wejherowscy uczniowie bardzo chętnie i bardzo licznie wzięli udział w...
SUKCESY MŁODYCH KICKBOXEREK

SUKCESY MŁODYCH KICKBOXEREK

Udany start naszych najmłodszych kickboxerów i kickboxerek. Na...
DZIEJE KASZUBÓW

DZIEJE KASZUBÓW

Po krótkiej historii Wejherowa przyszedł czas na krótką historię Kaszub....
PIKNIK Z TYTANAMI

PIKNIK Z TYTANAMI

W niedzielę 4 czerwca, w Centrum Sportu Tytani, przy ul. Kochanowskiego 14,...
7
Środa
Czerwiec 2023
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Ariadny, Jarosława, Roberta
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

POWSTANIE "DROGA CZERWONA"

2022-04-13 10:01:44

Ministerstwo Infrastruktury, Centralny Port Komunikacyjny oraz Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisały porozumienie o finansowaniu prac przygotowawczych dla budowy Drogi Czerwonej w Gdyni. W niedalekiej przyszłości trasa ta połączy już istniejącą krajową sieć dróg szybkiego ruchu z Portem Gdynia.

Droga Czerwona zapewni bezpośrednie połączenie Portu Gdynia z siecią dróg krajowych, w tym z trasą ekspresową S6. Nowy dwujezdniowy odcinek poprowadzi od Portu Gdynia do węzła Gdynia Chylonia w miejscu skrzyżowania ul. Morskiej z Obwodnicą Trójmiasta i dalej z autostradą A1. Uwolni to od ruchu ciężarowego istniejąca Trasę Kwiatkowskiego, która ma ograniczoną nośność. Dzięki temu poprawi się dostępność do portu od strony lądu, zwiększając jego możliwości przeładunkowe i rozwojowe.

Droga Czerwona powstanie w standardzie wymaganym dla drogowej sieci TEN-T. Przewidziana została jako droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego), a z pozostałą siecią będzie skomunikowana poprzez pięć węzłów drogowych. Wraz z nią powstaną także kładki i tunele dla pieszych oraz rowerzystów. Inwestycja składać się będzie z trzech odcinków o łącznej długości ok. 9 km.

Podpisane w poniedziałek (11 kwietnia) porozumienie rozpoczyna skomplikowany etap prac związany z przygotowaniem inwestycji. Obejmuje on m.in. opracowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Proces, zaplanowany jest na lata 2022-2025, przebiegać będzie przy współpracy z Zarządem Portu Morskiego Gdynia. Szacowana łączna wartość budowy Drogi Czerwonej, bezpośredniego łącznika z obwodnicą Trójmiasta, to ok. 2,7 mld zł.

DROGA CZERWONA A OPAT

Powstanie Drogi Czerwonej może być elementem przybliżającym mieszkańców powiatu wejherowskiego do wybudowania OPAT (Północna Obwodnica Aglomeracji Trójmiejskiej), który stanowiłby przedłużenie Obwodnicy Trójmiasta wyprowadzający ruch kołowy w kierunku półwyspu helskiego od północnego zachodu Rumi i Redy w kierunku na Puck. Według pierwotnych planów, fragment Drogi Czerwonej wraz z planowanym na niej Węzłem Zespolonym Doliny Logistycznej, miał być odcinkiem początkowym OPAT-u.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Okazja na wycieczkę dla dzieci i młodzieży. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, we czwartek 1 czerwca najmłodsi będą mogli podróżować koleją bezpłatnie. Inicjatywę taką podjęły zarówno PKP...

2023-05-30 10:33:04

W Muzeum Piśmiennictwa Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyły się powiatowe eliminacje  52. edycji konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa". Zwycięzcy pojada do...

2023-05-25 14:38:21

W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w którym udział biorą uczniowie szkół podstawowych. Najlepsi...

2023-05-12 11:26:47

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!