WAKACJE W MUZEUM

WAKACJE W MUZEUM

Dwa wakacyjne turnusy dla najmłodszych dzieci przygotowało Muzeum...
DROGÓWKA PRACUJE

DROGÓWKA PRACUJE

Minął pierwszy wakacyjny weekend i pierwszy weekend wzmożonych wyjazdów i...
ŚWIĘTO BATALIONU

ŚWIĘTO BATALIONU

W czerwcu, tradycyjnie organizowane są uroczystości Święta 18 Wojskowego...
VII BIEG SUPERBOHATERÓW

VII BIEG SUPERBOHATERÓW

Upał nie był im straszny. Kilkaset osób wzięło udział w sobotnim VII Biegu...
KONSULTACJE SPOŁECZNE

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Chcesz mieć wpływ na to, jak zmieniać się będzie Wejherowo? Widzisz szanse...
29
Środa
Czerwiec 2022
Loading...
Poprzedni Czerwiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Pawła, Piotra, Salomei
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DEKLARACJA EMISYJNOŚCI

2022-06-21 13:15:30

O tym obowiązku wielu właścicieli nieruchomości nie pamięta, a może to spowodować poważne konsekwencje. Tylko do końca czerwca mamy czas na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania swojego budynku. Lepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę.

Obowiązek zgłoszenia, czym jest ogrzewany dom bądź budynek wielolokalowy wynika z noweli ustawy termomodernizacyjnej, która zakłada stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W tym ogólnokrajowym systemie będą gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. Obowiązek dotyczy źródeł ciepła nie przekraczających 1 megawata – czyli budownictwa jedno i wielorodzinnego.

Termin obowiązkowego złożenie deklaracji mija 1 lipca 2022 r.Deklaracje można złożyć albo w formie elektronicznej - za pośrednictwem strony www.zone.gunb.gov.pl (posiadacze profilu zaufanego lub elektronicznego dowodu osobistego) albo papierowej - bezpośrednio w urzędzie miasta lub gminy. Za niezłożenie deklaracji w terminie, będzie grozić kara grzywny.

Zgłoszenia powinni dokonać właściciele/współwłaściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków wielolokalowych (np. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe) oraz właściciele lub zarządcy lokali usługowych i handlowych.

W przypadku bloków i budynków wielolokalowych korzystających z jednego, wspólnego źródła ogrzewania, deklaracji nie będą musieli indywidualnie składać poszczególni właściciele mieszkań. Wystarczy że zrobi to zarządca budynku, za wszystkich mieszkańców. Jeśli jednak w takim budynku będą lokale z dodatkowym własnym źródłem ogrzewania (np. kominek), to właściciele takich mieszkań muszą to wcześniej zgłosić do zarządcy bądź indywidualnie złożyć stosowną deklarację.

Utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków przewiduje Ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. CEEB będzie istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych "kopciuchów". Budowa nowego systemu została powierzona Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego. Docelowo system przyjmie postać elektronicznego rejestru, obsługiwanego przez aplikację dostępową w wersji mobilnej i webowej.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W czerwcu rozpoczyna się w Polsce sezon kąpielowy. Kąpieliska nad morze, nad jeziorami i rzekami sukcesywnie będą się zapełniać osobami szukającymi ochłody i wypoczynku. Gdzie bezpiecznie można...

2022-06-18 21:17:24

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – potocznie zwana Bożym Ciałem, to święto które dla wielu osób jest pretekstem do zorganizowania sobie tzw. długiego weekendu. To oznacza czas...

2022-06-16 19:42:42

W związku z zbliżającym się okresem wakacji, SKM Trójmiasto wprowadza zmiany  w rozkładzie jazdy pociągów. Zaczną one obowiązywać od niedzieli 12 czerwca. Zmiany będą obowiązywać na liniach PKP...

2022-06-04 14:01:17

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!