ZAŁÓŻ FIRMĘ

ZAŁÓŻ FIRMĘ

Od 20 lutego Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie rozpoczyna przyjmowanie...
UDANY START DZIEWCZĄT

UDANY START DZIEWCZĄT

Młodzi adepci kickboxingu spotkali się w Piasecznie za zawodach KIDS...
HANDLOWAŁ NARKOTYKAMI

HANDLOWAŁ NARKOTYKAMI

Kilka rodzajów narkotyków w zncznych ilościach znaleźli policjanci w...
SPARINGI TYTANÓW

SPARINGI TYTANÓW

Wejherowscy szczypiorniści szlifują formę na rundę wiosenną sezonu...
NOCNE WYŁĄCZENIA

NOCNE WYŁĄCZENIA

W związku ze znaczącym wzrostem cen energii elektrycznej, władze Gminy...
7
Wtorek
Luty 2023
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
12345
imieniny:
Ryszarda, Teodora, Wilhelminy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

TRASA KASZUBSKA OTWARTA

2022-12-21 13:25:43

Zgodnie z zapowiedziami, dziś otwarta została część drogi ekspresowej S6 – Trasa Kaszubska, na odcinku od węzła Wielki Kack na Obwodnicy Trójmiasta, do węzła Strzebielino. Do dyspozycji kierowców jest w sumie blisko 42 km nowej, dwujezdniowej drogi ekspresowej.

Trasa Kaszubska była podzielona na trzy odcinki realizacyjne: Bożepole Wielkie - Luzino, Luzino - Szemud i Szemud - Gdynia. Przekrój drogi to dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z pasem awaryjnego postoju. Odcinek najbardziej obciążony ruchem - między Chwaszczynem a Gdynią Wielkim Kackiem - ma po trzy pasy i pas awaryjny. Ponadto, w ramach tej inwestycji, Obwodnica Trójmiasta na gdyńskim węźle została rozbudowana do trzech pasów ruchu.

Na trasie zlokalizowano siedem węzłów drogowych: Bożepole Wielkie, Strzebielino, Luzino, Szemud, Koleczkowo i dwa węzły zespolone - Chwaszczyno i Gdynia Wielki Kack. W styczniu 2023 zostaną udostępnione dwa Miejsca Obsługi Podróżnych w Kamieniu (po jednym dla każdego kierunku), na których znajdują się parkingi z toaletami oraz place zabaw dla dzieci. Docelowo znajdą się tam także stacje paliw oraz punkty gastronomiczne.

W ramach inwestycji zostało zbudowanych 66 obiektów inżynierskich. Jednym z największych z nich jest przeszło 200-metrowa estakada w Milwinie, która przechodzi nad głęboką doliną leśną na wysokości blisko 30 m.

W trakcie realizacji inwestycji wybudowano również infrastrukturę towarzyszącą drodze ekspresowej - drogi poprzeczne oraz drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji. Przebudowano sieci teletechniczne, gazociągi, linie energetyczne a także fragment trakcji trolejbusowej w Gdyni. Wybudowano także urządzenia ochrony środowiska takie jak m.in. ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt (wśród nich dwa przejścia górne dla zwierząt dużych - pierwsze tego typu w woj. pomorskim) i system odwodnienia ze zbiornikami podczyszczającymi wody opadowe.

Największą korzyścią z oddania Trasy Kaszubskiej jest znaczne podniesienie komfortu poruszania się pojazdów oraz skrócenie czasu przejazdu i poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. GDDKiA szacuje, że kierowcy jadący między Bożepolem Wielkim a Obwodnicą Trójmiasta w Gdyni, pokonają tę trasę w ok. 25 zamiast dotychczasowych 75 minut.

Z oddania inwestycji ucieszą się także mieszkańcy Małego Trójmiast Kaszubskiego, którzy szczególnie w sezonie letnim borykali się z permanentnymi korkami na drodze krajowej nr 6. Trasa Kaszubska wyprowadzi cały ruch kołowy z rejonu Trójmiasta w kierunku na Lębork i Słupsk, bez pominięciem konieczności przejeżdżania przez Rumię, Redę i Wejherowo.

Całkowity koszt inwestycji zamknął się kwotą przeszło 2,1 mld zł. Budowa drogi ekspresowej S6 Bożepole Wielkie - Gdynia została dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko kwotą przeszło 984 mln zł.

qrator

foto: GDDKiAPrzeczytaj również
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe będzie współpracować z pomorskimi uczelniami wyższymi. Jako partnerzy, obie strony będą wspólnie pracować nad rozwijaniem nowych kierunków studiów związanych z...

2023-02-03 09:54:40

Jesieni tego roku odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Wiemy już kto będzie otwierał listę Konfederacji w okręgu gdyńsko-słupskim. Zadecydowały o tym prawybory w partii Nowa Nadzieja...

2023-01-23 10:50:50

Trasa Kaszubska będzie przedłużona. Wojewoda Pomorski wydał decyzję ZRID dla najdłuższego odcinka trasy S6 w województwie pomorskim, między Leśnicami a Bożepolem Wielkim. Nic już nie stoi na...

2023-01-13 13:33:56

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!