ZAŁÓŻ FIRMĘ

ZAŁÓŻ FIRMĘ

Od 20 lutego Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie rozpoczyna przyjmowanie...
UDANY START DZIEWCZĄT

UDANY START DZIEWCZĄT

Młodzi adepci kickboxingu spotkali się w Piasecznie za zawodach KIDS...
HANDLOWAŁ NARKOTYKAMI

HANDLOWAŁ NARKOTYKAMI

Kilka rodzajów narkotyków w zncznych ilościach znaleźli policjanci w...
SPARINGI TYTANÓW

SPARINGI TYTANÓW

Wejherowscy szczypiorniści szlifują formę na rundę wiosenną sezonu...
NOCNE WYŁĄCZENIA

NOCNE WYŁĄCZENIA

W związku ze znaczącym wzrostem cen energii elektrycznej, władze Gminy...
7
Wtorek
Luty 2023
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
12345
imieniny:
Ryszarda, Teodora, Wilhelminy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

"FALA" – BILET METROPOLITALNY

2023-01-07 18:42:44

Pomorski transport publiczny w jednym miejscu. FALA to system, dzięki któremu podróż pomiędzy dowolnymi punktami na mapie Pomorza będzie łatwiejsza. Nie będzie trzeba kupować kilku biletów i znać się na taryfach. Czy podróżujemy koleją, autobusem, trolejbusem, czy tramwajem – wystarczy smartfon lub specjalna karta i można ruszać w drogę. System testowo ruszy od kwietnia.

FALA to system pomorskiego biletu metropolitalnego. Ma on umożliwić mieszkańcom i turystom swobodne poruszanie się komunikacją zbiorową na obszarze województwa pomorskiego: autobusem, pociągiem, tramwajem, trolejbusem. System umożliwi swobodną podróż pojazdami różnych przewoźników bez znajomości cen biletów. Będzie je można kupować i zapisywać elektronicznie. System nie tylko naliczy odpowiednią kwotę za przejazd, ale sam tak dobierze taryfę, aby podróż była jak najtańsza. Wsiadając i wysiadając z pojazdu wystarczy tylko "odbić" elektroniczny bilet, a resztę system zrobi sam.

O szczegółach projektu oraz nowych mówili na specjalnej konferencji prasowej 5 stycznia 2023 r. wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna oraz wiceprezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz Wejherowa.

System FALA ma być powszechnym i uniwersalnym narzędziem do planowania i realizacji podróży. System opiera się na dwóch filarach. Na aplikacji i na walidatorach. I to właśnie powoduje jego powszechność i uniwersalność, gdyż walidatorów na terenie województwa zainstalowanych będzie 6 tysięcy. W chwili obecnej system jest przygotowany na obsłużenie 3,5 miliona aplikacjiDzięki temu przejazd na obszarze województwa pomorskiego z jednego miejsca do drugiego, wykorzystując różne środki transportu, nie będzie problemem. System sam będzie naliczać odpowiednie ceny biletów, a tzw. planer podróży podpowie najszybsze lub najwygodniejsze połączenie.

Nowością będą też tak zwane bilety hybrydowe, dla tych którzy sporadycznie korzystają z komunikacji miejskiej, kupując bilety jednorazowe lub okresowe. W bilecie hybrydowym w systemie FALA będzie można zaprogramować 20 lub 40 zwykłych biletów jednorazowych.

Zaletą całego systemu ma być jego prostota. W kwietniu ma rozpocząć się pilotaż systemu, a w lipcu pełne wdrożenie. W marcu ruszy specjalna kampania informacyjna o korzyściach, jakie daje system FALA.

Ceny biletów dla pasażerów korzystających z systemu FALA będą objęte specjalnym rabatem. I tak w Gdańsku za miesięczny bilet bez stosowania FALI zapłacimy 130 a z FALĄ tylko 117 zł. W Gdyni ceny wyniosą odpowiednio 114 i 103 zł, a w Wejherowie 120 i 108.

W projekcie uczestniczą: Województwo Pomorskie, Gdańsk (komunikacja obejmująca również Pruszcz Gdański, Sopot, Gdynię, Kolbudy, Żukowo), Gdynia (komunikacja obejmująca również Rumię, Sopot, Kosakowo, Wejherowo, Szemud, Żukowo), Wejherowo (komunikacja obejmująca również Redę, Rumię, Gowino, Gościcino, Gniewowo, Rekowo), Słupsk, Lębork, Puck, Tczew, Chojnice i Władysławowo.

O szczegółach systemu FALA więcej dowiemy się już w marcu.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe będzie współpracować z pomorskimi uczelniami wyższymi. Jako partnerzy, obie strony będą wspólnie pracować nad rozwijaniem nowych kierunków studiów związanych z...

2023-02-03 09:54:40

Jesieni tego roku odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Wiemy już kto będzie otwierał listę Konfederacji w okręgu gdyńsko-słupskim. Zadecydowały o tym prawybory w partii Nowa Nadzieja...

2023-01-23 10:50:50

Trasa Kaszubska będzie przedłużona. Wojewoda Pomorski wydał decyzję ZRID dla najdłuższego odcinka trasy S6 w województwie pomorskim, między Leśnicami a Bożepolem Wielkim. Nic już nie stoi na...

2023-01-13 13:33:56

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!