FINAŁ WOŚP
Znamy program wszystkich atrakcji jakie przygotował wejherowski sztab...2025-01-20
2025-01-19
LIDER POKONANY»2025-01-17
ZNOWU GRAMY»2025-01-12
SUKCESY WEJHEROWSKICH UCZNIÓW»2024-12-15
MŁODZI CROSFITOWCY»WIOSENNE PORZĄDKI
2023-03-24 10:52:13
Nadejście wiosny to okres sprzątania domów, posesji i obejść. W tym czasie popularne jest także wypalanie traw. Zabierając się za robienie porządków, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które uchronią nas przed popełnieniem wykroczenia.
Właściciele lub zarządcy nieruchomości powinni pamiętać o obowiązku utrzymania w należytym stanie sanitarnym i porządkowym chodników przylegających bezpośrednio do nieruchomości oraz na posesjach. Do obowiązków właściciela należy także usuwanie piasku i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Dotyczy to chodników, które przylegają bezpośrednio do granicy posesji. Obowiązek ten nie dotyczy w sytuacji gdy na chodniku dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów.
Po zimie warto sprawdzić, czy budynek jest prawidłowo i czytelnie oznakowany – tabliczka z numerem porządkowym nieruchomości powinna znajdować się w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku. Jeśli budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym trzeba umieścić także na ogrodzeniu od strony wejścia do budynku.
Właściciele nieruchomości powinni także sprawdzić stan techniczny urządzeń zamontowanych na budynkach od strony pasa drogowego, takich jak np. skrzynki gazowe i energetyczne, rynny, rury spustowe, opierzenia, parapety, elewacja (tynk, cegły) oraz wszystkich innych urządzeń mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pieszych i zmotoryzowanych. Warto także sprawdzić, czy rosnące drzewa i krzewy nie wchodzą w pas drogowych, szczególnie jeśli istnieje zagrożenie, że będą zasłaniać oznakowanie drogowe lub utrudniać ruch na chodnikach i ulicach. Kontroli wymaga także stan zdrowia roślin – uszkodzone lub spróchniałe konary należy usunąć.
Państwowa Straż Pożarna, Policji, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz liczne urzędy i instytucja państwowe oraz samorządowe, każdej wiosny apelują o powstrzymanie się od wypalania traw i nieużytków rolnych. Jest to szkodliwe dla środowiska zachowanie, które może także stanowią ogromne zagrożenie dla życia zwierząt i ludzi. Za wypalanie traw i nieużytków grożą surowe kary.
Wypalanie łąk, pastwisk, ugorów i trzcinowisk jest praktyką niebezpieczną dla życia, zdrowia i mienia, zakazaną, a także nieuzasadnioną agrotechnicznie. Prowadzi to do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza zostają zahamowane. Do atmosfery przedostaje się szereg szkodliwych zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, związków chemicznych. Pożary często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania, powodując ogromne zagrożenie i nierzadko dotkliwe straty.
qrator
-
2025-01-15
-
2025-01-09
-
2025-01-03
2025-01-15 09:44:51
NAJNOWSZE OKAZJE
NAJNOWSZE TUBONY
NAJNOWSZE GAZETKI
swoich znajomych!
z innymi!