EUROPEJSKA GRA MIEJSKA

EUROPEJSKA GRA MIEJSKA

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich uczniowie szkół podstawowych i...
Z PIEKŁA DO NIEBA

Z PIEKŁA DO NIEBA

Zaczęło się fatalnie ale koniec by znakomity. Piłkarzy Gryfa Wejherowo...
ODPUST WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

ODPUST WNIEBOWSTĄPIENIA...

W ten weekend w Wejherowie odbywać się będzie Odpust Wniebowstąpienia -...
MIEJSKIE PÓŁKOLONIE

MIEJSKIE PÓŁKOLONIE

Tego lata ruszy kolejna edycja akcji Lato w Mieście. W ramach półkolonii...
PODWÓJNA PROMOCJA

PODWÓJNA PROMOCJA

Ukazał się kolejny Wejherowski Rocznik Kulturalny zawierający kompendium...
13
Poniedziałek
Maj 2024
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ŚWIĘTA ZERO WASTE

2023-12-23 21:35:38

Okres bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem to czas, w którym Polacy masowo odwiedzają sklepy, kupują rozmaite upominki, a także robią spore zapasy spożywcze. Święta to jednak nie tylko piękne momenty, ale też spore obciążenie dla środowiska. Jak sprawić, by stały się nieco bardziej przyjazne naturze?

Boże Narodzenie to czas spotkań z bliskimi, zastawionego po brzegi stołu, choinki rozświetlonej lampkami, pod którą kryje się góra prezentów. To również wyjątkowy moment do refleksji. W dobie szybko postępujących zmian klimatycznych, globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia środowiska, warto zastanowić się nad tym, jak zminimalizować negatywny wpływ świątecznej gorączki na naszą planetę.

Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Kantar Public dla aplikacji Too Good To Go wynika, że w okresie świątecznym aż 63 proc. Polaków przyznaje, że kupuje więcej artykułów spożywczych niż potrzebuje. Z kolei aż 39 proc. ankietowanych otwarcie twierdzi, że zdarza im się wyrzucać jedzenie, a najczęstszym powodem jest jego zepsucie (52 proc.). Do kosza w głównej mierze trafia sałatka jarzynowa (51 proc.), pieczywo (38 proc.), warzywa i owoce (22 proc.), śledzie (21 proc.) i ryba po grecku (20 proc.).

Jak nie marnować jedzenia?

Kluczowym elementem ekologicznych przygotowań będzie staranne zaplanowanie wigilijnych potraw oraz dostosowanie liczby porcji do tego, ilu zostało zaproszonych gości. Kolejna istotna rzecz to lista zakupów, dzięki której unikniemy kupowania niepotrzebnych produktów. Przed wybraniem się do supermarketu warto sprawdzić, jakie składniki znajdują się już w domowych spiżarniach czy na kuchennych półkach. Należy też pamiętać o właściwym przechowywaniu zakupionych artykułów – w ten sposób wydłużymy czas ich przydatności do spożycia.

Co zrobić z resztkami produktów? Kreatywnie wykorzystać! W przypadku braku inspiracji, Internet pełen jest pomysłów. Nadmiar jedzenia można także z powodzeniem zamrozić lub podzielić się nim. Pomocne są w tym, zyskujące na popularności jadłodzielnie, w których można pozostawić niepotrzebne pożywienie innym, często potrzebującym osobom.

Segregacja nie tylko od święta

W efekcie wzmożonej konsumpcji, kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych do przedświątecznych porządków, przez papier do pakowania prezentów aż po plastikowe pudełka po zabawkach. W okresie bożonarodzeniowym produkujemy więcej odpadów opakowaniowych, takich jak kartony czy torby z tworzyw sztucznych. Dlatego szczególnie ważne jest, by nie zapominać o odpowiedniej segregacji.

Prezenty pod lupą

Nie da się ukryć, że upominki odgrywają w tym szczególnym czasie bardzo ważną rolę. Obecnie większość społeczeństwa samodzielnie kupuje sobie wymarzone przedmioty, często nawet w nadmiarze. Dlatego już samo znalezienie pomysłu na idealny prezent stanowi niemały problem i w wielu przypadkach kończy się nietrafionym zakupem, który przyczyni się do zaśmiecania środowiska.

Warto postawić na rzeczy, które ucieszą bliską osobę, a jednocześnie będą miały jak najmniejszy wpływ na planetę. Z pewnością sprawdzą się domowe przetwory, rękodzieło, bilety na imprezy kulturalne oraz unikalne, a nawet używane artykuły, które wspierają lokalnych producentów i rzemieślników.

Jeśli podarunek, który otrzymaliśmy nie spełnił naszych oczekiwań to nie wrzucajmy go na dno szafy lub co gorsza do kosza na śmieci. W pierwszej kolejności należy spróbować odsprzedać lub oddać upominek. W Internecie funkcjonuje wiele portali, pozwalających na wystawienie bezpłatnych ogłoszeń kupna i sprzedaży. W ten sposób damy mu drugie życie, a przede wszystkim zminimalizujemy ilość generowanych odpadów.

Ekologicznie na co dzień i od święta

Święta Bożego Narodzenia to doskonały czas na refleksję. Niech ten wyjątkowy czas będzie momentem nie tylko radości, ale także mobilizacji do działania, by zadbać o środowisko i lepsze jutro dla kolejnych pokoleń.

źródło: Amest



Przeczytaj również
Egzaminy czas zacząć. W całej Polsce uczniowie ostatnich klas szkół średnich i techników przystępują do egzaminy maturalnego. Na pierwszy ogień idzie język polski. Wyniki matur poznamy 9 lipca.

2024-05-07 08:39:38

Od minionego piątku mł. bryg. Krzysztof Chlebicki jest już pełnoprawnym komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie. Akt powołania otrzymał z rąk Komendanta Wojewódzkiego...

2024-04-11 09:18:03

Dla Polaków Wielkanoc to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu i ton zmarnowanego jedzenia. Statystyki alarmują – ponad połowa społeczeństwa przygotowuje więcej niż jest to konieczne.

2024-03-30 19:19:39

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!