KTO ZBUDUJE ELEKTROWNIE?

KTO ZBUDUJE ELEKTROWNIE?

Polskie Elektrownie Jądrowe wraz z Polskim Instytutem Ekonomicznym...
WARSZTATY PROZDROWOTNE

WARSZTATY PROZDROWOTNE

Najbliższy weekend upłynie pod znakiem wykładów, treningów i warsztatów...
UWAGA KIEROWCY

UWAGA KIEROWCY

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w...
POLICYJNY AWANS

POLICYJNY AWANS

Dotychczasowa Komendant Powiatowa Policji w Wejherowie insp. Anna Kos...
RADNI ZDECYDOWALI

RADNI ZDECYDOWALI

We wtorek 9 lipca odbyła się IV zwyczajna sesja Rady Miasta Wejherowa. W...
12
Piątek
Lipiec 2024
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Brunona, Jana, Wery
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

FIŃSKIE WSPARCIE

2024-02-15 09:02:09

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe rozpoczęła współpracę z konsorcjum fińskich spółek Fortum i TVO Nuclear Services, które zapewnią wsparcie techniczne przy projektowaniu oraz przygotowywaniu procesu eksploatacji elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Firmy Fortum i TVO Nuclear Services to światowi liderzy z sektora energetyki jądrowej, dysponujący doświadczeniem w zarządzaniu blokami jądrowymi najbardziej zaawansowanej generacji III+. Są także Są właścicielami i operatorami elektrowni jądrowych w Finlandii oraz Szwecji.

W ramach podpisanej z nimi dwuletniej umowy opracowana zostanie strategia przygotowania spółki PEJ do pełnienia roli operatora elektrowni jądrowej na Pomorzu. Podjęte działania pozwolą odpowiednio zaplanować fazę funkcjonowania elektrowni, tak aby zapewnić jej pełną gotowość operacyjną zgodnie z przyjętym planem. Porozumienie zakłada wsparcie w zakresie zapewnienia potrzeb przyszłego operatora już na etapie projektowania elektrowni, przy realizacji umów z konsorcjum firm Westinghouse jako dostawcy technologii oraz Bechtel jako głównym wykonawcą, a także współpracę i wymianę doświadczeń w zakresie opracowania strategii paliwowej i zarządzania odpadami promieniotwórczymi.

Konsorcjum fińskich spółek, pełniących role doradców technicznych, wesprze też PEJ w opracowaniu planu szkoleń dla pracowników oraz planu działań obejmującego szczegółowe zakresy zadań realizowanych przez operatora.

O wyborze Fortum i TVO Nuclear Services jako docelowego doradcy zadecydował unikalny zestaw kompetencji tych spółek i ich zdolność spełnienia wymagań, określonych przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w trakcie procesu analizy potencjalnych kontrahentów. Konsorcjum fińskich spółek wykazało się doświadczeniem w eksploatacji elektrowni jądrowych w Finlandii i Szwecji. Pełniąc rolę inwestora, oba podmioty współpracowały przy realizacji bloku Olkiluoto 3 - do tej pory jedynego w Europie oddanego do użytku bloku jądrowego najbardziej zaawansowanej generacji III+ reaktorów wielkoskalowych. Ponadto pełniąc rolę operatora, mają doświadczenie w wypełnianiu wymogów wynikających z regulacji europejskiego systemu prawnego, w tym we współpracy z Europejską Agencją Dostaw (Euroatom Supply Agency) w zakresie dostaw paliwa jądrowego.

opr. qratorPrzeczytaj również
Polskie Elektrownie Jądrowe wraz z Polskim Instytutem Ekonomicznym zainicjowały projekt badawczy, który ma sprawdzić zainteresowanie polskich firm udziałem w budowie pierwszej elektrowni...

2024-07-12 09:27:51

Dotychczasowa Komendant Powiatowa Policji w Wejherowie insp. Anna Kos otrzymała awans służbowy. Powierzono jej pełnienie obowiązków Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku ds....

2024-07-11 08:49:19

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w Gdańsku, od 15 lipca (poniedziałek) wprowadzona zostanie tymczasowa organizację ruchu na węźle Bożepole Wielkie drogi...

2024-07-11 09:13:11

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!