NIEZWYKŁE SERCE

NIEZWYKŁE SERCE

W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie dokonano niezwykłej...
SZCZĘŚLIWY KONIEC SEZONU

SZCZĘŚLIWY KONIEC SEZONU

Ostatni mecz w sezonie Tytani Wejherowo rozegrali na wyjeździe. Za...
GRYF ZWYCIĘŻA

GRYF ZWYCIĘŻA

Pewna wygrana na Wzgórzu Wolności. W sobotę piłkarze WKS Gryf Wejherowo...
WIOSENNE PORZĄDKI

WIOSENNE PORZĄDKI

Z nastaniem wiosny Straż Miejska przeprowadziła w Wejherowie kolejną akcję...
WARSZTATY DLA SENIORÓW

WARSZTATY DLA SENIORÓW

Wejherowska EkoFabryka zaprasza seniorów na bezpłatne zajęcia z zakresu...
20
Poniedziałek
Maj 2024
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Bazylego, Bernardyna, Krystyny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

STREFA ZAKAŻENIA

2024-05-15 10:10:54

W związku z wykrytymi w ostatnim czasie przypadkami ASF wśród dzików, Wojewoda Pomorska wydała rozporządzenie ustanawiające strefy objęte skażeniem. Znajduje się w niej znaczna część powiatu wejherowskiego.

W ostatnim czasie ASF – afrykański pomór świń, został zdiagnozowany u padłych dzików żyjących na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W związku z tym, w dniu 13 maja br. wojewoda Beata Rutkiewicz wydała rozporządzenie w sprawie ustanowienia strefy objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń na terenie województwa.

Do strefy należą:

  • gminy Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Suchy Dąb w powiecie gdańskim,
  • gminy Przodkowo i Żukowo w powiecie kartuskim,
  • gminy Kosakowo i Puck w powiecie puckim,
  • gminy Reda, Rumia, Szemud i Wejherowo w powiecie wejherowskim,
  • miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Sopot.

Zewnętrzne granice strefy zakażenia zostaną oznakowane żółtymi tablicami ostrzegawczymi z napisem "Uwaga! Afrykański pomór świń strefa objęta skażeniem u dzików". Tablice zostaną umieszczone na drogach publicznych, wjazdowych do gmin lub drogach wewnętrznych, wejściach i drogach wjazdowych do lasów, w portach lotniczych i morskich oraz na przydrożnych parkingach leśnych.

Rozporządzenie będzie obowiązywać do 24 lipca 2024 r. Jego wprowadzenie narzuca hodowcom trzody chlewnej dodatkowe wymagania bioasekuracyjne, m.in. zobowiązuje do posiadania mat dezynfekcyjnych przed wjazdem do gospodarstwa, oraz zobowiązuje do utylizacji wszystkich padłych, odstrzelonych oraz odłowionych dzików, po wcześniejszym badaniu w kierunku ASF. Trzoda chlewna, może być kierowana do uboju wyłącznie do zakładów wskazanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Nie ma ograniczeń w zakresie pozyskiwania mięsa pochodzącego z uboju na użytek własny oraz brak jest ograniczeń w przemieszczaniu przesyłek żywności pochodzenia zwierzęcego do innych państw UE oraz większości krajów trzecich.

Afrykański pomór świń (ASF) nie przenosi się na człowieka.

qratorPrzeczytaj również
W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie dokonano niezwykłej operacji z zakresu elektroterapii serca. Prawdopodobnie po raz pierwszy na świecie wszczepiono rozrusznik serca z...

2024-05-19 22:13:14

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa. Dla niektórych rozpocznie się już w piątek 26 kwietnia i potrwa ponad tydzień, aż do 5 maja. W tym okresie spodziewane jest wzmożone natężenie ruchu na...

2024-04-26 13:44:33

W maju rozpoczynają się na Pomorzu badania geologiczne w ramach procesu projektowania pierwszej elektrowni jądrowej. Ich rozpoczęcie przez firmę Bechtel to jeden z ważniejszych etapów...

2024-04-26 13:30:25

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!