DWA MECZE TYTANÓW

DWA MECZE TYTANÓW

Nasi szczypiorniści i szczypiornistki w najbliższą sobotę rozegrają swoje...
KONKURS ANULOWANY

KONKURS ANULOWANY

Nie odbędzie się popularny w Wejherowie konkursu na najbardziej atrakcyjną...
UCIECZKA ŚWINI

UCIECZKA ŚWINI

Scena jak z komedii Stanisława Barei. Samotny tucznik spaceruje sobie po...
ZBUDUJ SZOPKĘ – KONKURS

ZBUDUJ SZOPKĘ – KONKURS

Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udział w konkursie na...
DLA BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH

DLA BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH

Od października trwa kolejna edycja ogólnopolskiej akcji przypominającej...
28
Sobota
Listopad 2020
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

CHCEMY EKSPRESÓWKI S6

2016-11-09 10:11:09

Samorządowcy z terenu powiatu wejherowskiego szybko zareagowali na niepokojące sygnały o znacznym opóźnieniu w budowie trasy S6 na odcinku łączącym Lębork z Obwodnicą Trójmiasta. Na Konwencie Samorządowym Powiatu Wejherowskiego zaprezentowano i podpisano wspólną deklarację w tej sprawie.

Ostatnie wypowiedzi z kół rządowych dawały jasno do zrozumienia, że dla obecnego rządu wybudowanie trasy S6 przestało być priorytetem. Co więcej, pojawiły się niepokojące sygnały o możliwości całkowitego wycofania się z tej inwestycji. Informację tę w zasadzie potwierdził w ostatnim wywiadzie radiowym wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński stwierdzając, że ważniejszą inwestycją jest droga S11 łącząca Koszalin z Bobolicami. Jego zdaniem, drogi należy budować tam, gdzie ich dotychczasowy stan jest najgorszy. Według wiceministra, do koncepcji budowy odcinka S6 - zwanego "Trasą Kaszubską" - od Lęborka (wraz z obwodnicą Lęborka) aż do Obwodnicy Trójmiasta powróci się najwcześniej po 2020 roku. Jest to odległa perspektywa i nie dająca żadnej pewności że droga ekspresowa S6 faktycznie będzie wtedy realizowana.

W odpowiedzi na te niepokojące zapowiedzi samorządowcy z terenu powiatu wejherowskiego (przez teren powiatu przebiegać ma część nowoprojektowanej drogi S6), podczas Konwentu Samorządowego w dniu 8 listopada, przyjęli i podpisali wspólną deklarację poparcia dla projektu "Budowa drogi ekspresowej S6 Lębork (wraz z obwodnicą Lęborka) – Obwodnica Trójmiasta".

Czytamy w niej między innymi: "Projektowana droga ekspresowa S6 będzie główną trasą drogową Pomorza i należeć będzie do najważniejszych ogniw krajowego systemu komunikacyjnego. Zastąpi w roli głównej arterii obecną drogę krajową nr 6. Połączy nie tylko województwo pomorskie z zachodniopomorskim, ale także wschód z zachodem Europy. Droga ta pełnić będzie także funkcję obwodnicy wielu pomorskich miast i miejscowości. W otoczeniu projektowanej drogi S6 mieszka ponad 2,3 mln ludzi, dla których wiąże się to z usprawnieniem sieci komunikacyjnej. Dla przedsiębiorców to istotny szlak transportowy łączący aglomeracje portowe Szczecina i Trójmiasta".

Podpisana wspólna deklaracja zostanie przekazana na ręce Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka.

Droga ekspresowa S6 niewątpliwie jest najważniejszą trasą drogową Pomorza. Łączy największe miasta Polski Północnej: Szczecin, Gdańsk, Gdynię, Słupsk, Koszalin. Stanowi połączenie drogowe polskich portów morskich, od Świnoujścia i Szczecina, do portów Trójmiasta. Od niej odchodzą na północ drogi obsługujące tereny turystyczne. Stanowi ona także część korytarza transportowego, łączącego obwód Kaliningradzki z Europą Zachodnią oraz połączenie na Litwę – do Kowna i Wilna.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udział w konkursie na zbudowanie szopki bożonarodzeniowej. Konkurs przeznaczony jest dla rodzin, grup znajomych, sąsiadów lub indywidualnych osób...

2020-11-26 11:27:41

We miniony wtorek w  Powiatowym Zespole Szkół nr 3 w Wejherowie oficjalnie oddano do użytku łącznik dobudowany pomiędzy budynkami szkolnymi. Nadbudowa znacząco poprawiła komunikację w całej...

2020-11-20 09:50:56

Pomimo epidemii korona wirusa trwa akcja szczepień przeciwko pneumokokom dla seniorów z Pomorza. Program kierowany jest do osób powyżej 65 roku życia z grypy ryzyka – tzn. chorujące m.in. na...

2020-11-20 09:35:34

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!