NIEDZIELNY HANDEL – POLEMIKA

NIEDZIELNY HANDEL – POLEMIKA

Uchwalony zakaz handlu w wielkopowierzchniowych spożywczych marketach w...
KONKURS LITERACKI

KONKURS LITERACKI

Zbliża się XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Gniewińskie...
ŚWIĘTOWALI RZEMIEŚLNICY

ŚWIĘTOWALI RZEMIEŚLNICY

Wejherowscy rzemieślnicy uroczyście obchodzili swoje święto, przypadające w...
WEJHEROWSKA WSPÓLNOTA POKOLEŃ

WEJHEROWSKA WSPÓLNOTA POKOLEŃ

Chcą budować pokoleniowy pomost między mieszkańcami oraz promować postawy...
SIATKARSKA LICEALIADA

SIATKARSKA LICEALIADA

W hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie, odbyła się...
21
Środa
Marzec 2018
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

PAMIĘCI "WYKLĘTYCH"

2018-02-24 14:10:16

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Stacji Kultura  w Rumi odbędzie się specjalne spotkanie z kombatantami połączone z otwarciem okolicznościowej wystawy. Zaprezentowany zostanie także film opowiadający o wydarzenia bitwy pod Rząbcem.

W PRL-u nazywano ich "zaplutymi karłami reakcji", a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli określano jako "faszystów", czy "bandy reakcyjne z pod znaku NSZ". Walczyli ofiarnie w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny. Wielu z nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości.

Z okazji Narodowego Dnia Niepodległości w piątek 2 marca o godzinie 18:00 w Stacji Kultura w Rumi, ul. Starowiejska 2, odbędzie się spotkanie które przybliży prawdziwą historię osób walczących w różnych organizacjach zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Specjalnymi gośćmi będą kombatanci "wyklęci" - Tadeusz Prus i Włodzimierz Mikuć. W trakcie spotkania odbędzie się także projekcja filmu i wystawa: "Bitwa pod Rząbcem - historia prawdziwa". Spotkanie organizuje Sztafeta Pokoleń Rumia oraz Stowarzyszenie Republikanie - Klub Wejherowo.

Film został wyprodukowany przez Fundację Odzyskajmy Naszą Historię. Na obelisku upamiętniającym bitwę pod Rząbcem z 8 września 1944 roku, bohaterów z NSZ walczących o Niepodległą Polskę nazwano zbirami, zaś kolaborantów z Armii Ludowej, współpracujących z agenturą sowiecką – bohaterami. By położyć kres tym propagandowym kłamstwom powstał fabularyzowany film dokumentalny "Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa."

Tadeusz Prus (urodzony 14 grudnia 1930 w Rybniku) w 1949 roku wyjechał do Gdyni, gdzie w 1952 roku ukończył Wydział Mechaniczny Państwowej Szkoły Morskiej. W tym samym roku został aresztowany przez UB. Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał wyrok – 7,5 lat więzienia za przynależność do organizacji niepodległościowej "KRAJ" i organizowanie zbiorowego słuchania audycji radiowych z "państw kapitalistycznych". Po kategorycznym odrzuceniu propozycji współpracy z UB przewieziony został do pojedynczej celi więzienia w Rawiczu – jednego z najcięższych więzień w Polsce. Następnie odbywał karę w kopalniach węgla kamiennego pracując niewolniczo pod ziemią.

Por. Włodzimierz Mikuć, ps. "Wiś" i "Jarema", żołnierz 1 Wileńskiej Brygady AK, uczestnik operacji "Ostra Brama", świadek "procesu szesnastu", więzień w Łubiance i łagrach, Prezes Okręgu Wileńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK. "Do lasu" poszedł w listopadzie 1943 roku. Miał wtedy 16 lat. Trafił do 1 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej której dowódcą był por. Czesław Grąbczewski "Jurand". Brygada działała na północ od Wilna. Po rozbrojeniu i uwięzieniu oddziałów AK przez Armię Czerwoną udało mu się uciec i dołączyć do Oddziału Samoobrony Wileńskiej AK pod dowództwem por. Serbiusza Kościałkowskiego "Fakira". Oddział działał od sierpnia 1944 roku do 24 marca 1945 roku. 4 lutego 1945 r., gdy po całodziennym boju z NKWD w miejscowości Raubiszki zginął "Fakir", Włodzimierz Mikuć przejąłem po nim dowództwo. Ostatni bój oddziału miał miejsce w miejscowości Ławrze koło Ośmian. Oddział rozbito i wzięto do niewoli. Włodzimierz Mikuć był więziony kolejno w Wilnie na Łukiszkach a potem w Moskwie na Łubiance. Skazany na 8 lat łagru trafił na północny Ural gdzie pracowałem przy wyrębie lasu razem z kryminalistami. W 1950 przewieziony został do Karagandy. W marcu 1953 r. trafił do Akmeńska na zsyłkę. W listopadzie tego roku dołączył do Polaków którzy w ramach umowy repatriacyjnej zostali przetransportowani do Polski. Tak przyjechał na Wybrzeże.

qratorPrzeczytaj również
Powiat wejherowski jest jednym z powiatów ziemski Pomorza w którym notuje się duży napływ migrantów zarobkowych ze wschodu, głównie z Ukrainy. Lokalni przedsiębiorcy są bardzo zainteresowani...

2018-03-15 09:25:54

Powiat Wejherowski, jako drugi w województwie, uruchomił własne Centrum Zarządzania Kryzysowego. Oficjalne otwarcie siedziby odbyło się 14 marca br. Jednostka mieści się w budynku Komendy...

2018-03-18 15:29:22

Prowadzisz firmę, jesteś przedsiębiorcą i myślisz o zatrudnieniu obcokrajowca? Jeśli chcesz się dowiedzieć jak to zrobić oraz jakie formalności trzeba wypełnić, przyjdź na spotkanie informacyjne...

2018-03-06 10:45:42

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!