KOD ZAPRASZA

KOD ZAPRASZA

Komitet Obrony Demokracji, w ramach cyklicznych spotkań z politykami,...
WODA POD KONTROLĄ

WODA POD KONTROLĄ

Wybierając miejsca wypoczynku nad woda na terenie powiatu wejherowskiego,...
WYSTAWA JUBILEUSZOWA

WYSTAWA JUBILEUSZOWA

Wejherowskiemu Muzeum stuknęła pięćdziesiątka. Z tej okazji przygotowana...
WARSZTATY PODRÓŻNICZE

WARSZTATY PODRÓŻNICZE

Uczestnicy warsztatów podróżniczych w Porcie Rumia Centrum Handlowym...
KTO ZGUBIŁ SKUTER?

KTO ZGUBIŁ SKUTER?

Zdarza się, że gubimy drobne monety czy inne drobiazgi które wypadają nam z...
18
Środa
Lipiec 2018
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Kamila, Karoliny, Roberta
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NOWE PERSPEKTYWY GOSPODARCZE

2018-06-28 18:48:59

O tym, jakie korzyści wypływają dla przedsiębiorców w wyniku wejścia w życie Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, która wchodzi w życie 30 czerwca br. Temat, na spotkaniu w Starostwie Powiatowym, przedstawiali lokalnym przedsiębiorcom przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o. o. i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nowe regulacje jakie wchodzą w życie mają pozwolić wszystkim polskim firmom, także średnim i małym, na korzystanie  z narzędzi i udogodnień, z jakich do tej pory korzystali duzi, najczęściej zagraniczni inwestorzy. Chodzi przede wszystkim o ulgi podatkowe. Do tej pory dostęp sektora MSP do korzyści strefowych był ograniczony. Wynikało to z faktu, że aby uruchomić nowy projekt inwestycyjny w strefie ekonomicznej i korzystać z ulg, trzeba było fizycznie działać na terenie danej strefy. Ponadto z jakichkolwiek form pomocy były wyłączone tereny prywatne na których prowadzone były inwestycje.

Po wejściu w życie nowej ustawy, co ma nastąpić 30 czerwca br., Polska stanie się jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną. To znaczy, że bez względu na to, kto jest właścicielem danego terenu - osoba prywatna czy gmina, bez względu, czy jest już tam hala produkcyjna czy dopiero jest planowana, można ubiegać się o zwolnienia podatkowe - pod warunkiem spełnienia kilku podstawowych warunków.

O tym, kto i pod jakimi warunkami może skorzystać z przepisów Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji dyskutowano we czwartek na spotkaniu w Starostwie Powiatowym, gdzie przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przybliżali te zagadnienia przedsiębiorcom.

Dr. Marta Dargas-Draganik przedstawiła główne założenia ustawy oraz omówiła korzyści z niej płynące dla firm. Wyjaśniła, jaka będzie procedura ubiegania się o uzyskanie wsparcia, a także wskazała jakie kryteria będą decydowały o zakwalifikowaniu się do grona podmiotów które uzyskają ulgi w podatku dochodowym (CIT lub PIT). Jerzy Sińczak przedstawił koncepcje zmian w szkolnictwie branżowym (zawodowym) i omówił w jaki sposób ten element jest wpleciony w Ustawę o wspieraniu nowych inwestycji. Anna Zielińska z Gdańskiego Parku Naukowo-Technicznego przygotowała prezentację funduszy unijnych, wskazując programy kierowane do przedsiębiorców. Na koniec dyrektor rozwoju regionu Banku Gospodarstwa Krajowego Monika Kasińska przedstawiła ofertę banku kierowaną do przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego, w której oprócz instrumentów kredytowych znajdują się także produkty ubezpieczeniowe, inwestycyjne, a także gwarancje bankowe i finansowanie projektów eksportowych.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Jubileuszowy Światowy Zjazd Kaszubów, który przypadał w 100-lecie odzyskania niepodległości, był okazją do wielu rozmów o wolności oraz roli jaką odgrywają Kaszubi w nowożytnej historii Polski....

2018-07-10 11:42:44

Realizując główne wytyczne kampanii "Dla Lasu, Dla Ludzi" Nadleśnictwo Wejherowo z końcem czerwca oddało do użytkowania kolejne miejsca do wypoczynku i rekreacji na terenach leśnych w okolicy...

2018-07-08 18:40:12

Powiat Wejherowski jako jeden z pierwszych w województwie pomorskim przystąpił do "Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka"....

2018-06-28 08:32:41

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!