KOD ZAPRASZA

KOD ZAPRASZA

Komitet Obrony Demokracji, w ramach cyklicznych spotkań z politykami,...
WODA POD KONTROLĄ

WODA POD KONTROLĄ

Wybierając miejsca wypoczynku nad woda na terenie powiatu wejherowskiego,...
WYSTAWA JUBILEUSZOWA

WYSTAWA JUBILEUSZOWA

Wejherowskiemu Muzeum stuknęła pięćdziesiątka. Z tej okazji przygotowana...
WARSZTATY PODRÓŻNICZE

WARSZTATY PODRÓŻNICZE

Uczestnicy warsztatów podróżniczych w Porcie Rumia Centrum Handlowym...
KTO ZGUBIŁ SKUTER?

KTO ZGUBIŁ SKUTER?

Zdarza się, że gubimy drobne monety czy inne drobiazgi które wypadają nam z...
18
Środa
Lipiec 2018
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Kamila, Karoliny, Roberta
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ŚWIĘTO KASZUBÓW

2018-07-10 11:42:44

Jubileuszowy Światowy Zjazd Kaszubów, który przypadał w 100-lecie odzyskania niepodległości, był okazją do wielu rozmów o wolności oraz roli jaką odgrywają Kaszubi w nowożytnej historii Polski. Odnosili się do tego także zaproszeni goście.

XX Światowy Zjazd Kaszubów odbywał się w niedzielę 8 lipca 2018 r. w Luzinie. Tegoroczne spotkanie Kaszubów przypadło w 100-letnią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w związku z czym Prezydent RP Andrzej Duda objął to wydarzenie swoim honorowym patronatem oraz wziął udział w uroczystości. Gościem honorowym był również były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oraz pomorscy samorządowcy wśród których byli przedstawiciele władz powiatu wejherowskiego, miasta Wejherowa oraz gmin miejskich i wiejskich naszego powiatu. Oczywiście najważniejsi byli Kaszubi, którzy tłumnie przybyli na obchody. Cześć z nich docierała samodzielnie, także z zagranicy. Inni skorzystali z Transcassubi – specjalnego pociągu, który tego dnia przywiózł mieszkańców z różnych rejonów Pomorza i Kaszub.

Zjazd rozpoczęła uroczysta Msza św. w języku kaszubskim odprawiona w kościele p.w. św. Wawrzyńca którą odprawił biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. bp Zbigniew Zieliński. Po jej zakończeniu odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego jednego z najwybitniejszych synów tej ziemi – prof. Gerarda Labudy, badacza i historyka specjalizującego się w dziejach Słowiańszczyzny Zachodniej w tym Pomorza i Kaszub.

Oficjalne otwarcie Światowego Zjazdu Kaszubów miało miejsce na boisku GOSRiT przy ul. Olimpijskiej. Oprócz gospodarzy głos zabierali między innymi: Prezydent Andrzej Duda, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Każdy z nich na swój sposób podkreślał patriotyzm Kaszubów oraz ich przywiązanie do tradycji, co okazało się bezcenne w przełomowych momentach historii Polski. Zachęcali także do pielęgnowania kaszubskiej kultury i języka, które nie tylko pomagają zachować regionalną tożsamość ale także ubogacają i wzmacniają patriotyzm.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęły się atrakcje artystyczne i sportowe. Był wspólne śpiewanie, zawody gry w Baśkę oraz rozegrane po raz pierwszy Mistrzostwa Świata Kaszubów w Piłce Nożnej 6-osobowej. Na scenie zaprezentowali się między innymi Fucus, Black Biceps, Ewelina Pobłocka i Poblo, Zgrywańce, Weronika Korthals, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Sierakowice", kapela Ciupaga. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było spróbować kaszubskich potraw oraz zaopatrzyć się w tradycyjne przetwory. Nie zabrakło stoisk z rękodziełem, wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi. Dostępna była kaszubska literatura, pamiątki i gadżety oraz tabaka.

Wspólna zabawa i świętowanie trwały aż do niedzielnego wieczora.

qratorPrzeczytaj również
Realizując główne wytyczne kampanii "Dla Lasu, Dla Ludzi" Nadleśnictwo Wejherowo z końcem czerwca oddało do użytkowania kolejne miejsca do wypoczynku i rekreacji na terenach leśnych w okolicy...

2018-07-08 18:40:12

O tym, jakie korzyści wypływają dla przedsiębiorców w wyniku wejścia w życie Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, która wchodzi w życie 30 czerwca br. Temat, na spotkaniu w Starostwie...

2018-06-28 18:48:59

Powiat Wejherowski jako jeden z pierwszych w województwie pomorskim przystąpił do "Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka"....

2018-06-28 08:32:41

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!