ZMIENIAMY POMORZE

ZMIENIAMY POMORZE

Pomorscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się w Pomorskim Funduszu Pożyczkowym o...
LUZINO NA PODIUM

LUZINO NA PODIUM

W hali widowiskowo - sportowej Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji...
SMAKI ŚWIATA - KONFERENCJA

SMAKI ŚWIATA - KONFERENCJA

XIII Ogólnopolski Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka...
JARMARK BOŻONARODZENIOWY

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Jak każe tradycja, przed świętami Bożego Narodzenia na wejherowskim rynku...
LODOWISKO DZIAŁA

LODOWISKO DZIAŁA

Amatorzy zimowego ślizgania już mogą zacierać ręce. Wprawdzie na zewnątrz...
10
Poniedziałek
Grudzień 2018
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Danieli, Bohdana, Julii
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NOWE WŁADZE POWIATU

2018-11-20 11:01:58

Wybory samorządowe odbyły się w październiku ale dopiero w poniedziałek 19 listopada poznaliśmy ostateczny wynik. Mieszkańcy wybrali swoich przedstawicieli do rady powiatu, a podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady radni wybrali Prezydium Rady oraz Zarząd.

W wyborach samorządowych żaden z komitetów nie zdobył absolutnej większości. W związku z tym wiele osób zadawało sobie pytanie kto z kim dojdzie do porozumieją i zawiąże koalicje. Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość oraz Wspólny Powiat – to kluby radnych które decydowały o ostatecznym układzie sił w Radzie Powiatu Wejherowskiego. Sesja przebiegała sprawnie, choć nie obyło się bez kilku emocjonalnych wystąpień. Wszystkie głosowania były tajne ale już po pierwszym głosowaniu stało się jasne, że zawiązała się koalicja Wspólny Powiat – Koalicja Obywatelska.

Do funkcji Przewodniczącego Rady Powiatu zgłoszono dwie kandydatury. Józefa Reszke wysunął klub Koalicji Obywatelskiej, a Krzysztofa Bobera zgłosili radni Prawa i Sprawiedliwości. Nowym przewodniczącym został Józef Reszke – 23 głosy za. Jego kontrkandydat zdobył tylko 6 głosów poparcia.

Następnymi w kolejności były wybory starosty. Zgłoszona została tylko jedna kandydatura – Gabriela Lisius - wysunięta przez Wspólny Powiat. Przy 24 głosach za i 5 przeciw, Gabriela Lisius ponownie została wybrana starostą.

W wyborach na wiceprzewodniczących rady zostały zgłoszone dwie osoby, obie rekomendowane przez Wspólny Powiat. Bogdan Tokłowicz, który uzyskał 29 głosów za i Genowefa Słowi, którą poparło 18 radnych. Ta druga kandydatura wzbudziła spore kontrowersje wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ Genowefa Słowi dostała się do rady z listy PiS. Tymczasem została rekomendowana prze Wspólny Powiat, który ustami Jacka Thiela zakomunikował, że radna dołącz do klubu radnych Wspólny Powiat.

Wicestarostą został wybrany Jacek Thiel. Jego kandydaturę zgłosiła i rekomendował starosta Gabriela Lisus. Przy 24 głosach za i 5 przeciw Jacek Thiel został wybrany wicestarostą.

Kolejne kontrowersje wzbudziła osoba kandydata na Członka Zarządu którego zgłosił Wspólny Powiat. Ludwik Zegzuła, radny który uzyskał mandat startując z listy PiS także postanowił zmienić barwy klubowe i w głosowaniu uzyskał poparcie 19 radnych. Tym samym został wybrany. Skład Zarządu uzupełnili: Jolanta Król – Koalicja Obywatelska oraz Kazimierz Bistroń – Wspólny Powiat.

Przebieg głosowania oraz zgłaszane kandydatury jednoznacznie pokazują, że w Radzie Powiatu Wejherowskiego doszło do porozumienia między klubami Koalicji Obywatelskiej i Wspólnego Powiatu, przy jednoczesnym aktywnym wsparciu tej nowej koalicji przez kilkoro radnych którzy opuścili klub Prawa i Sprawiedliwości. Koalicja może zatem liczyć na 23 – 24 głosy w 29 osobowej Radzie Powiatu. Zsumowany wynik Koalicji Obywatelskiej i Wspólnego Powiatu to tylko 21 mandatów.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Drugi raz, w zmienionej formule, odbyła się Olimpiada Wiedzy o Kaszubach i Pomorzu. Z imprezy o charakterze powiatowym stała się zawodami o zasięgu wojewódzkim. Tegoroczne zmagania uczniów szkół...

2018-12-06 12:19:13

Wiedzą o nich wystarczająco dużo aby zachować ostrożność, a nawet przestrzegać innych . W auli Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie odbyło się podsumowanie i uroczyste wręczenie...

2018-11-29 12:00:54

We wtorek został oficjalnie zainaugurowany Powiatowy Tydzień Przedsiębiorczości. Na specjalnej konferencji jaka odbyła się z tej okazji w Starostwie Powiatowym, zaprezentowano pierwsze efekty...

2018-11-14 11:20:38

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!