WRACAJĄ PIŁKARZE

WRACAJĄ PIŁKARZE

Za dwa tygodnie rusza runda wiosenna II ligi piłki nożnej. Piłkarze Gryfa...
AKCJA "PRĘDKOŚĆ"

AKCJA "PRĘDKOŚĆ"

Dziś i jutro na drogach powiatu wejherowskiego przeprowadzana będzie...
NIEWYBUCH NA KORTACH

NIEWYBUCH NA KORTACH

Niecodzienna sytuacja na terenie wejherowskich kortów tenisowych przy ul....
POLICZONO BEZDOMNYCH

POLICZONO BEZDOMNYCH

W nocy z 13 na 14 lutego br., w całym kraju odbyła się akcja badanie...
DZIWNE ZDARZENIA NA RONDACH

DZIWNE ZDARZENIA NA RONDACH

Rondo, czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym, nie bez racji uważane jest za...
16
Sobota
Luty 2019
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Danuty, Daniela, Juliany
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

WYKORZYSTAĆ SZANSE

2019-02-08 21:10:00

O szansach i zagrożeniach wynikających z budowy drogi ekspresowej S6 oraz o tym, jak najwłaściwiej przygotować się na tę inwestycje rozmawiano w Starostwie Powiatowym w Wejherowie. Gościem specjalnym panelu dyskusyjnego był marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Droga ekspresowa S6, zwana „Trasą Kaszubską” to nowopowstający odcinek drogowy łączący obwodnicę Trójmiasta na wysokości Gdyni Wielkiego Kacka z Lęborkiem. W większości przebiegać on będzie w zupełnie nowej lokalizacji, łącząc się na wysokości Bożegopola Wielkiego z dotychczasową drogą krajową nr 6. Znaczna część tego odcinka biec będzie po ziemiach powiatu wejherowskiego – głównie w gminie Szemud i gminie Luzino.

W spotkani, które odbyło się w piątek 8 lutego br. z inicjatywy Regionalnej Izy Przemysłowej NORDA wspartej przez Powiatową Radę Przedsiębiorczości działającą przy Staroście Wejherowskim udział wzięli między innymi: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, starosta pucki Jarosław Białk, starosta wejherowska Gabriela Lisius, wicestarosta wejherowski Jacek Thiel, wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski, wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło, zastępca prezydenta Wejherowa Beata Rutkiewicz, Dyrektor Zarządu Drogowego Robert Lorbiecki, przewodniczący Powiatowej Rady Przedsiębiorczości Leszek Glaza oraz samorządowcy i przedsiębiorcy.

Pierwsza część spotkania poświęcona była budowie Trasy Kaszubskiej z uwzględnieniem rozprowadzenia ruchu samochodowego z drogi ekspresowej S6, poprzez planowane węzły komunikacyjne, w sieć dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych naszego regionu. Po obejrzeniu prezentacji przebiegu tej drogi ekspresowej rozpoczęła się dyskusji, w której przedsiębiorcy przede wszystkim zwracali uwagę na zagrożenia wynikające z niewłaściwego połączenia S6 z drogami lokalnymi. Podnoszono kwestie konieczności przebudowy niektórych dróg, zmiany organizacji ich ruchu oraz konieczności budowy bezpiecznych, bezkolizyjnych skrzyżowań. Podobnie, konieczna będzie budowa bezpiecznych węzłów drogowo-kolejowych.

Samorządowcy i przedsiębiorcy zwracali uwagę na konieczność poprawy przepustowości już istniejących połączeń drogowych, z terenu przez który przebiegać będzie Trasa Kaszubska, z terenami położonymi na północy województwa. Jest to szczególnie ważne dla mieszkańców Wejherowa (droga wojewódzka 218 Szemud-Wejherowo) oraz mieszkańców gminy Wejherowo (Bieszkowice, Nowy Dwór Wejherowski, Gościcino, Gowino, Sopieszyno, Bolszewo). Jednym ze zgłaszanych postulatów był pomysł, aby wszystkie drogi odchodzące od węzła Szemud, zostały wykonane w technologii dróg dwupasmowych. Pozwoli to w przyszłości na przebudowę dróg lokalnych, co umożliwi opanowanie prognozowanego zwiększenia ruchu kołowego na odcinkach od S6 do obecnej drogi krajowej nr 6. Mocno zwracali na to uwagę samorządowcy z miasta i gminy Wejherowo, wskazując dodatkowo na trwające aktualnie inne inwestycje drogowe prowadzone przez te samorządy. Podjęcie kolejnych, ważnych inwestycji drogowych jest dla nich niemożliwe z powodu braku środków własnych. Wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego byłoby w tym zakresie bardzo potrzebne.

Kwestia zaprojektowania właściwych rozwiązań drogowych dla powiatu wejherowskiego, to nie tylko kwestia uniknięcia "zakorkowania" naszych dróg ale także realizacji rozwiązań, które na lata zapewnią nam przepustowość. Po oddaniu do użytku Trasy Kaszubskiej spodziewać się możemy wzmożonego ruchu tranzytowego oraz turystycznego. Sama droga ekspresowa S6 może także zachęcać do lokowania nowych firm w jej bezpośrednim sąsiedztwie, co dodatkowo wzmoże ruch kołowy.

W dalszej części spotkania rozmawiano o planach miasta Wejherowa na budowę węzłów drogowych Zryw, Kwiatowa i Nanice w kooperacji z Państwowymi Liniami Kolejowymi, jako o elemencie nie tylko udrażniającym komunikację w obrębie miasta ale jako o niezbędnym elemencie efektywnego "rozprowadzenia" ruchu tranzytowego na północ województwa pomorskiego. Chcąc efektywnie skomunikować obszar powiatu wejherowskiego i puckiego z pozostałymi terenami województwa, potrzebna jest rozbudowa istniejących połączeń drogowych pomiędzy powiatami. Elementem wspierającym mogłaby tutaj być koncepcja Via Maris (przedłużenie obwodnicy Trójmiasta omijające Rumię i Redę od północy, prowadzące do Pucka i Władysławowa). Jest to projekt centralny, który jak na razie nie wyszedł poza fazę zapowiedzi.

Kolejnym uzupełnieniem rozszerzenia sieci komunikacyjnej jest koncepcja rewitalizacji połączenia kolejowego Wejherowo – Rybno. Pomysł pojawił się wiele lat temu, lecz pomimo przychylności ze strony lokalnych samorządów, nie doczekał się konkretnego wsparcia ze strony kolei państwowych. Wspólnie zastanawiano się nad możliwościami skutecznego lobbowania na rzecz zachęcenia PLK do rozpoczęcia tej inwestycji. Być może wciągnięcie tego zadania na listę strategicznych projektów Urzędu Marszałkowskiego i wspólne zabieganie o przychylność dla tego projektu pozwoliłoby ruszyć tę sprawę.

Marszałek Struk ze zrozumieniem odniósł się do sygnalizowanych problemów, deklarując swoje wsparcie, pomoc w mediacji oraz gotowość wspólnego finansowania poszczególnych przedsięwzięć. Z uwagi na już prowadzone przez samorządy inwestycje, możliwości sfinansowania kolejnych zadań są mocno ograniczone. Zdaniem marszałka wspólne podjęcie poszczególnych tematów, przy zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego i rozpisaniu zadań na etapy, pozwoliłoby sukcesywnie realizować najważniejsze przedsięwzięcia drogowe. Zwrócił także uwagę na konieczność skrupulatnych negocjacji i uzgodnień samorządów gminnych z Główną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad od której zależą wszystkie kwestie związane z przebiegiem i budową drogi S6 – Trasy Kaszubskiej.

Element, który może spowodować diametralna zmianę w układzie komunikacyjnym województwa, stanowi potencjalna lokalizacja elektrowni atomowej. W przypadku wybrania pod jej budowę terenu w obrębie województwa pomorskiego, spodziewać się należy potężnych inwestycji centralnych z tym związanych, a wtedy także układ lokalnych dróg kolejowych i samochodowych ulegnie istotnym zmianom i modernizacjom. W tej sprawie trzeba jednak czekać na oficjalne decyzje rządowe.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zgodnie uznali, że tego typu spotkania należy kontynuować w podobnej formule i regularnie.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Dziś i jutro na drogach powiatu wejherowskiego przeprowadzana będzie policyjna akcja "Prędkość", która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa kierujących poprzez wzmożoną kontrolę przestrzegania...

2019-02-16 14:38:16

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej to dziarski pięćdziesięciolatek. W miniony piątek 8 lutego, odbyło się uroczyste podsumowanie roku obchodów 50-lecia działalności tej instytucji.

2019-02-11 11:30:19

Uroczysta sesja kończąca I kadencję Młodzieżowej Rady Powiatu Wejherowskiego, połączona z podsumowaniem dwuletniej działalności Rady odbyła się w miniony czwartek s Starostwie Powiatowym.

2019-02-10 11:21:03

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!