MEDAL W BUDAPESZCIE

MEDAL W BUDAPESZCIE

W miniony weekend kadra Polskiego Związku Kickboxingu brała udział w...
RODZINNY RAJD

RODZINNY RAJD

Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów zaprasza na rajd przygotowany specjalnie...
BREL W MUZEUM

BREL W MUZEUM

Piosenki Jacquesa Brela zagoszczą w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki...
HISTORYCZNY RAJD ROWEROWY

HISTORYCZNY RAJD ROWEROWY

Propozycja nie tylko dla rowerowych maniaków. Gdański Oddział Instytutu...
MARSZ Z KIJKAMI

MARSZ Z KIJKAMI

Kilkuset zawodników, w różnym wieku, stawiło się na starcie zawodów z cyklu...
22
Środa
Maj 2019
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Emila, Neleny, Romy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

JAK ZATRUDNIĆ CUDZOZIEMCA

2019-02-22 14:38:53

Pomorscy przedsiębiorcy chętnie zatrudniają obcokrajowców. Także w powiecie wejherowskim takie osoby znalazły pracę i mieszkanie. Zjawisko to stale się zwiększa. Jak legalnie zatrudnić imigranta, jak wygląda proces rekrutacji, jakie obowiązują dokumenty oraz jakie formalności prawne musi spełnić pracodawca i obcokrajowiec – o tym będzie można dowiedzieć się na specjalnym, bezpłatnym spotkaniu organizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy.

W ramach akcji "Pomorskie wspiera pracodawców", samorząd województwa pomorskiego wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy przygotował cykl bezpłatnych spotkań dla przedsiębiorców którzy zatrudniają lub planują zatrudnić obcokrajowców.

Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się między innymi o ogólnej sytuacji na pomorskim rynku pracy, procedurach wydawania zezwolenia na pracę sezonową, procedurach rejestracji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, legalizacji pobytu cudzoziemców oraz legalności zatrudnienia cudzoziemców.

Informacji i wyjaśnień udzielać będą między innymi przedstawicieli państwowych służb i instytucji takich jak: Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna, Izba Administracji Skarbowej, Powiatowy Urząd Pracy. Obecny będzie też konsultant Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów, który poruszy temat różnorodności kulturowej.

Akcja „Pomorskie wspiera przedsiębiorców” odbywać się będzie w okresie luty – kwiecień 2019 r., w dziewięciu miastach na terenie naszego województwa. Jednym z nich jest Wejherowo. Rekrutacje na spotkania prowadzą właściwe urzędy pracy.

Spotkanie w Wejherowie odbędzie się w piątek 8 marca w godzinach 10:00 – 13:00 w dużejsali obrad Starostwa Powiatowego w Wejherowie, ul. 3 Maja 4. Zainteresowani udziałem w spotkaniu powinni w terminie do 4 marca potwierdzić swój udział. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Wejherowie oraz udostępniony został na stronie internetowej PUP Wejherowo – TUTAJ.

Cudzoziemcy chętnie wybierają Pomorze jako miejsce pracy i zamieszkania. W ubiegłym roku zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców: wprowadzono nowy typ zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Do powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego w 2018 r. wpłynęło ponad 132 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom zza wschodniej granicy. Średnio w miesiącu składanych było 11 tys. oświadczeń. Ten trend się utrzymuje – w styczniu tego roku pomorscy pracodawcy złożyli 11,5 tys. oświadczeń.

Zdecydowaną większość cudzoziemców na pomorskim rynku pracy stanowią obywatele Ukrainy (niemal 90%), którzy znajdują zatrudnienie we wszystkich powiatach naszego województwa.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyły się 48 Powiatowe Eliminacje Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa, który wyłonił przedstawicieli...

2019-05-18 19:26:11

W czwartek 9 maja w Szkole Podstawowej nr 6 w Rumi odbył się powiatowy finał Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Wejherowie. Najlepsi będą...

2019-05-14 13:40:54

Kolejny raz na scenie Domu Kultury spółdzielni Mieszkaniowej Janowo, młodzi aktorzy stanęli w szranki w eliminacjach rejonowych Turnieju Teatralnego "Niebieskie Tarcze". Przed jury zaprezentowało...

2019-05-14 11:30:35

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!