NOWY GASTROSKOP

NOWY GASTROSKOP

Radni powiatowi wsparli wejherowski szpital. Podczas ostatniej sesji Rady...
STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

Już jutro Gryf Wejherowo rozpocznie bój o utrzymanie się w III lidze. Rusza...
NAGRODY ZA PALMY

NAGRODY ZA PALMY

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną zakończony. Wejherowskie...
ŚMIERTELNY WYPADEK

ŚMIERTELNY WYPADEK

We środę po południu doszło w Gowinie do tragicznego w skutkach...
GŁOSUJEMY

GŁOSUJEMY

Aż trzy inwestycje z terenu powiatu wejherowskiego zostały zgłoszone do...
10
Sobota
Kwiecień 2021
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

JAK ZATRUDNIĆ CUDZOZIEMCA

2019-02-22 14:38:53

Pomorscy przedsiębiorcy chętnie zatrudniają obcokrajowców. Także w powiecie wejherowskim takie osoby znalazły pracę i mieszkanie. Zjawisko to stale się zwiększa. Jak legalnie zatrudnić imigranta, jak wygląda proces rekrutacji, jakie obowiązują dokumenty oraz jakie formalności prawne musi spełnić pracodawca i obcokrajowiec – o tym będzie można dowiedzieć się na specjalnym, bezpłatnym spotkaniu organizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy.

W ramach akcji "Pomorskie wspiera pracodawców", samorząd województwa pomorskiego wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy przygotował cykl bezpłatnych spotkań dla przedsiębiorców którzy zatrudniają lub planują zatrudnić obcokrajowców.

Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się między innymi o ogólnej sytuacji na pomorskim rynku pracy, procedurach wydawania zezwolenia na pracę sezonową, procedurach rejestracji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, legalizacji pobytu cudzoziemców oraz legalności zatrudnienia cudzoziemców.

Informacji i wyjaśnień udzielać będą między innymi przedstawicieli państwowych służb i instytucji takich jak: Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna, Izba Administracji Skarbowej, Powiatowy Urząd Pracy. Obecny będzie też konsultant Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów, który poruszy temat różnorodności kulturowej.

Akcja „Pomorskie wspiera przedsiębiorców” odbywać się będzie w okresie luty – kwiecień 2019 r., w dziewięciu miastach na terenie naszego województwa. Jednym z nich jest Wejherowo. Rekrutacje na spotkania prowadzą właściwe urzędy pracy.

Spotkanie w Wejherowie odbędzie się w piątek 8 marca w godzinach 10:00 – 13:00 w dużejsali obrad Starostwa Powiatowego w Wejherowie, ul. 3 Maja 4. Zainteresowani udziałem w spotkaniu powinni w terminie do 4 marca potwierdzić swój udział. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Wejherowie oraz udostępniony został na stronie internetowej PUP Wejherowo – TUTAJ.

Cudzoziemcy chętnie wybierają Pomorze jako miejsce pracy i zamieszkania. W ubiegłym roku zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców: wprowadzono nowy typ zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Do powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego w 2018 r. wpłynęło ponad 132 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom zza wschodniej granicy. Średnio w miesiącu składanych było 11 tys. oświadczeń. Ten trend się utrzymuje – w styczniu tego roku pomorscy pracodawcy złożyli 11,5 tys. oświadczeń.

Zdecydowaną większość cudzoziemców na pomorskim rynku pracy stanowią obywatele Ukrainy (niemal 90%), którzy znajdują zatrudnienie we wszystkich powiatach naszego województwa.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Aż trzy inwestycje z terenu powiatu wejherowskiego zostały zgłoszone do konkursu: Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Jury konkursowe przeprowadzi analizę i wyda werdykt. Swoją ocenę mogą także...

2021-04-08 11:30:32

Radni powiatowi wsparli wejherowski szpital. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu jednogłośnie podjęto decyzję o udzieleniu dotacji spółce Szpitale Pomorskie Sp. z o.o., z przeznaczeniem na zakup...

2021-04-10 13:03:00

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej przedstawia wyniki VIII Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na chóralny utwór pasyjny do tekstu w języku kaszubskim.

2021-04-02 13:00:15

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!