MEDAL W BUDAPESZCIE

MEDAL W BUDAPESZCIE

W miniony weekend kadra Polskiego Związku Kickboxingu brała udział w...
RODZINNY RAJD

RODZINNY RAJD

Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów zaprasza na rajd przygotowany specjalnie...
BREL W MUZEUM

BREL W MUZEUM

Piosenki Jacquesa Brela zagoszczą w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki...
HISTORYCZNY RAJD ROWEROWY

HISTORYCZNY RAJD ROWEROWY

Propozycja nie tylko dla rowerowych maniaków. Gdański Oddział Instytutu...
MARSZ Z KIJKAMI

MARSZ Z KIJKAMI

Kilkuset zawodników, w różnym wieku, stawiło się na starcie zawodów z cyklu...
22
Środa
Maj 2019
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Emila, Neleny, Romy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

O ZATRUDNIANIU OBCOKRAJOWCÓW

2019-03-11 11:20:33

Jak znaleźć wartościowych pracowników z zagranicy, jakie wypełnić formalności i jak zweryfikować legalność ich pobytu w Polsce. Między innymi o tym rozmawiano w piątek podczas konferencji przygotowanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie.

Cudzoziemcy chętnie wybierają Pomorze jako miejsce pracy i zamieszkania. Szczególnie dla przybyszów zza naszej wschodniej granicy jesteśmy atrakcyjnym miejscem - bliskim kulturowo, podobnym językowo i nieodległym komunikacyjnie. Zdecydowaną większość cudzoziemców na pomorskim rynku pracy stanowią obywatele Ukrainy (niemal 90%), którzy znajdują zatrudnienie także na terenie powiatu wejherowskiego.

W ramach akcji "Pomorskie wspiera pracodawców", zainicjowanej przez samorząd województwa pomorskiego wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy, w miniony piątek w Wejherowie miało miejsce spotkań dla przedsiębiorców którzy zatrudniają lub planują zatrudnić obcokrajowców. Zorganizował je Powiatowy Urząd Pracy, w dużej sali Starostwa Powiatowego.

Licznie przybyłych przedsiębiorców przywitała dyrektor PUP Wejherowo Grażyna Sobieraj ora starosta Gabriela Lisius, które życzyły uczestnikom owocnego spotkania. Wstępem do wykładów zaproszonych gości było wystąpienie wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku Katarzyny Żmudzińskiej, która przybliżyła zebranym aktualna sytuację na pomorskim rynku pracy.

Wśród przedstawianych przez prelegentów zagadnień, były między innymi: weryfikacja legalności pobytu cudzoziemców, praktyczne aspekty kontroli prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy w zakresie legalności zatrudniania cudzoziemców, obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych będących cudzoziemcami, rejestracja oświadczeń o powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi, zezwolenia na pracę sezonową. Zagadnienia prezentowali zaproszeni eksperci z Państwowej Inspekcji Pracy w Gdańsku, Straży Granicznej, Izby Administracji Skarbowej, Urzędów Pracy z Pucka i Wejherowa.

Dodatkowo przedstawiciel Modelu Integracji Imigrantów omówił temat zarządzania różnorodnością w firmie w kontekście różnic kulturowych występujących we współpracy z pracownikami zagranicznymi, a przedstawiciel Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego przedstawił program wsparcia dla małych i średnich firm w formie preferencyjnych kredytów i pożyczek.

Tematyka spotkania wywołała duże zainteresowanie słuchaczy, którzy zgłaszali wiele pytań oraz próśb o doprecyzowanie wybranych zagadnień. Szczególnie zależało im na uzyskaniu konkretnych wykładni prawa stosowanego przez urzędy kontrolujące pracodawców.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyły się 48 Powiatowe Eliminacje Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa, który wyłonił przedstawicieli...

2019-05-18 19:26:11

W czwartek 9 maja w Szkole Podstawowej nr 6 w Rumi odbył się powiatowy finał Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Wejherowie. Najlepsi będą...

2019-05-14 13:40:54

Kolejny raz na scenie Domu Kultury spółdzielni Mieszkaniowej Janowo, młodzi aktorzy stanęli w szranki w eliminacjach rejonowych Turnieju Teatralnego "Niebieskie Tarcze". Przed jury zaprezentowało...

2019-05-14 11:30:35

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!