ZASŁUŻONA PRZEGRANA

ZASŁUŻONA PRZEGRANA

Piłkarze Resovii Rzeszów spuścili Gryfowi lanie. Wejherowianie przegrali na...
REMONT MOSTU

REMONT MOSTU

Korki objazdy i utrudnienia. Kierowcy w Wejherowie muszą przygotować się na...
NOWY ROZKŁAD SKM

NOWY ROZKŁAD SKM

Spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trómieście przygotowała już nowy rozkład...
POTYCZKA Z RESOVIĄ

POTYCZKA Z RESOVIĄ

Już w sobotę piłkarze WKS Gryf Wejherowo rozegrają na własnym boisku...
POTAŃCÓWKA

POTAŃCÓWKA

Zabawa rozpoczęła się po południu i trwała aż do późnego wieczoralowała...
19
Poniedziałek
Sierpień 2019
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

O ZATRUDNIANIU OBCOKRAJOWCÓW

2019-03-11 11:20:33

Jak znaleźć wartościowych pracowników z zagranicy, jakie wypełnić formalności i jak zweryfikować legalność ich pobytu w Polsce. Między innymi o tym rozmawiano w piątek podczas konferencji przygotowanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie.

Cudzoziemcy chętnie wybierają Pomorze jako miejsce pracy i zamieszkania. Szczególnie dla przybyszów zza naszej wschodniej granicy jesteśmy atrakcyjnym miejscem - bliskim kulturowo, podobnym językowo i nieodległym komunikacyjnie. Zdecydowaną większość cudzoziemców na pomorskim rynku pracy stanowią obywatele Ukrainy (niemal 90%), którzy znajdują zatrudnienie także na terenie powiatu wejherowskiego.

W ramach akcji "Pomorskie wspiera pracodawców", zainicjowanej przez samorząd województwa pomorskiego wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy, w miniony piątek w Wejherowie miało miejsce spotkań dla przedsiębiorców którzy zatrudniają lub planują zatrudnić obcokrajowców. Zorganizował je Powiatowy Urząd Pracy, w dużej sali Starostwa Powiatowego.

Licznie przybyłych przedsiębiorców przywitała dyrektor PUP Wejherowo Grażyna Sobieraj ora starosta Gabriela Lisius, które życzyły uczestnikom owocnego spotkania. Wstępem do wykładów zaproszonych gości było wystąpienie wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku Katarzyny Żmudzińskiej, która przybliżyła zebranym aktualna sytuację na pomorskim rynku pracy.

Wśród przedstawianych przez prelegentów zagadnień, były między innymi: weryfikacja legalności pobytu cudzoziemców, praktyczne aspekty kontroli prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy w zakresie legalności zatrudniania cudzoziemców, obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych będących cudzoziemcami, rejestracja oświadczeń o powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi, zezwolenia na pracę sezonową. Zagadnienia prezentowali zaproszeni eksperci z Państwowej Inspekcji Pracy w Gdańsku, Straży Granicznej, Izby Administracji Skarbowej, Urzędów Pracy z Pucka i Wejherowa.

Dodatkowo przedstawiciel Modelu Integracji Imigrantów omówił temat zarządzania różnorodnością w firmie w kontekście różnic kulturowych występujących we współpracy z pracownikami zagranicznymi, a przedstawiciel Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego przedstawił program wsparcia dla małych i średnich firm w formie preferencyjnych kredytów i pożyczek.

Tematyka spotkania wywołała duże zainteresowanie słuchaczy, którzy zgłaszali wiele pytań oraz próśb o doprecyzowanie wybranych zagadnień. Szczególnie zależało im na uzyskaniu konkretnych wykładni prawa stosowanego przez urzędy kontrolujące pracodawców.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W połowie września odbędzie się druga edycja Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego. Zainteresowani już mogą zgłaszać chęć uczestnictwa. Rejestracja trwa do 1 września. Po sukcesie frekwencyjnym...

2019-08-12 19:18:43

W ramach corocznych praktyk studenckich, w Wejherowie przebywała grupa ukraińskich studentek z Iwano-Frankiwska. Dziewczęta studiujących filologię polską na tamtejszym uniwersytecie. Wizyta...

2019-08-10 21:40:12

Szczególnie uroczysty charakter miały w tym roku obchody Święta Policji. Zbiegły się one ze stuleciem powołania do życia Policji Państwowej. Powiatowe obchody tego święta miały miejsce w...

2019-07-31 12:24:21

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!