NOWY GASTROSKOP

NOWY GASTROSKOP

Radni powiatowi wsparli wejherowski szpital. Podczas ostatniej sesji Rady...
STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

STARTUJE RUNDA FINAŁOWA

Już jutro Gryf Wejherowo rozpocznie bój o utrzymanie się w III lidze. Rusza...
NAGRODY ZA PALMY

NAGRODY ZA PALMY

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną zakończony. Wejherowskie...
ŚMIERTELNY WYPADEK

ŚMIERTELNY WYPADEK

We środę po południu doszło w Gowinie do tragicznego w skutkach...
GŁOSUJEMY

GŁOSUJEMY

Aż trzy inwestycje z terenu powiatu wejherowskiego zostały zgłoszone do...
10
Sobota
Kwiecień 2021
Loading...
Poprzedni Kwiecień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

O ZATRUDNIANIU OBCOKRAJOWCÓW

2019-03-11 11:20:33

Jak znaleźć wartościowych pracowników z zagranicy, jakie wypełnić formalności i jak zweryfikować legalność ich pobytu w Polsce. Między innymi o tym rozmawiano w piątek podczas konferencji przygotowanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie.

Cudzoziemcy chętnie wybierają Pomorze jako miejsce pracy i zamieszkania. Szczególnie dla przybyszów zza naszej wschodniej granicy jesteśmy atrakcyjnym miejscem - bliskim kulturowo, podobnym językowo i nieodległym komunikacyjnie. Zdecydowaną większość cudzoziemców na pomorskim rynku pracy stanowią obywatele Ukrainy (niemal 90%), którzy znajdują zatrudnienie także na terenie powiatu wejherowskiego.

W ramach akcji "Pomorskie wspiera pracodawców", zainicjowanej przez samorząd województwa pomorskiego wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy, w miniony piątek w Wejherowie miało miejsce spotkań dla przedsiębiorców którzy zatrudniają lub planują zatrudnić obcokrajowców. Zorganizował je Powiatowy Urząd Pracy, w dużej sali Starostwa Powiatowego.

Licznie przybyłych przedsiębiorców przywitała dyrektor PUP Wejherowo Grażyna Sobieraj ora starosta Gabriela Lisius, które życzyły uczestnikom owocnego spotkania. Wstępem do wykładów zaproszonych gości było wystąpienie wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku Katarzyny Żmudzińskiej, która przybliżyła zebranym aktualna sytuację na pomorskim rynku pracy.

Wśród przedstawianych przez prelegentów zagadnień, były między innymi: weryfikacja legalności pobytu cudzoziemców, praktyczne aspekty kontroli prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy w zakresie legalności zatrudniania cudzoziemców, obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych będących cudzoziemcami, rejestracja oświadczeń o powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi, zezwolenia na pracę sezonową. Zagadnienia prezentowali zaproszeni eksperci z Państwowej Inspekcji Pracy w Gdańsku, Straży Granicznej, Izby Administracji Skarbowej, Urzędów Pracy z Pucka i Wejherowa.

Dodatkowo przedstawiciel Modelu Integracji Imigrantów omówił temat zarządzania różnorodnością w firmie w kontekście różnic kulturowych występujących we współpracy z pracownikami zagranicznymi, a przedstawiciel Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego przedstawił program wsparcia dla małych i średnich firm w formie preferencyjnych kredytów i pożyczek.

Tematyka spotkania wywołała duże zainteresowanie słuchaczy, którzy zgłaszali wiele pytań oraz próśb o doprecyzowanie wybranych zagadnień. Szczególnie zależało im na uzyskaniu konkretnych wykładni prawa stosowanego przez urzędy kontrolujące pracodawców.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Radni powiatowi wsparli wejherowski szpital. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu jednogłośnie podjęto decyzję o udzieleniu dotacji spółce Szpitale Pomorskie Sp. z o.o., z przeznaczeniem na zakup...

2021-04-10 13:03:00

Aż trzy inwestycje z terenu powiatu wejherowskiego zostały zgłoszone do konkursu: Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Jury konkursowe przeprowadzi analizę i wyda werdykt. Swoją ocenę mogą także...

2021-04-08 11:30:32

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej przedstawia wyniki VIII Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na chóralny utwór pasyjny do tekstu w języku kaszubskim.

2021-04-02 13:00:15

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!