"SOBIESKI" ZWYCIĘŻA

"SOBIESKI" ZWYCIĘŻA

W hali sportowej Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Rumi, odbyła...
MISTRZYNIE "KOSZA"

MISTRZYNIE "KOSZA"

Dziewczęta z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Rumi zwyciężyły w Powiatowej...
STYPENDIA ARTYSTYCZNE

STYPENDIA ARTYSTYCZNE

Muzycy, malarze, filmowcy i pisarze. Aż stu artystów otrzymało finansowe...
WIOSENNE PORZĄDKI

WIOSENNE PORZĄDKI

Wiosnę już czuć powietrzu ,a co za tym idzie, czas na pozimowe porządki....
"ÓSEMKA" WYGRYWA

"ÓSEMKA" WYGRYWA

W hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie, odbyły się Powiatowe...
21
Czwartek
Marzec 2019
Loading...
Poprzedni Marzec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
25262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Benedykta, Lubomiry, Lubomira
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

O ZATRUDNIANIU OBCOKRAJOWCÓW

2019-03-11 11:20:33

Jak znaleźć wartościowych pracowników z zagranicy, jakie wypełnić formalności i jak zweryfikować legalność ich pobytu w Polsce. Między innymi o tym rozmawiano w piątek podczas konferencji przygotowanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie.

Cudzoziemcy chętnie wybierają Pomorze jako miejsce pracy i zamieszkania. Szczególnie dla przybyszów zza naszej wschodniej granicy jesteśmy atrakcyjnym miejscem - bliskim kulturowo, podobnym językowo i nieodległym komunikacyjnie. Zdecydowaną większość cudzoziemców na pomorskim rynku pracy stanowią obywatele Ukrainy (niemal 90%), którzy znajdują zatrudnienie także na terenie powiatu wejherowskiego.

W ramach akcji "Pomorskie wspiera pracodawców", zainicjowanej przez samorząd województwa pomorskiego wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy, w miniony piątek w Wejherowie miało miejsce spotkań dla przedsiębiorców którzy zatrudniają lub planują zatrudnić obcokrajowców. Zorganizował je Powiatowy Urząd Pracy, w dużej sali Starostwa Powiatowego.

Licznie przybyłych przedsiębiorców przywitała dyrektor PUP Wejherowo Grażyna Sobieraj ora starosta Gabriela Lisius, które życzyły uczestnikom owocnego spotkania. Wstępem do wykładów zaproszonych gości było wystąpienie wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku Katarzyny Żmudzińskiej, która przybliżyła zebranym aktualna sytuację na pomorskim rynku pracy.

Wśród przedstawianych przez prelegentów zagadnień, były między innymi: weryfikacja legalności pobytu cudzoziemców, praktyczne aspekty kontroli prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy w zakresie legalności zatrudniania cudzoziemców, obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych będących cudzoziemcami, rejestracja oświadczeń o powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi, zezwolenia na pracę sezonową. Zagadnienia prezentowali zaproszeni eksperci z Państwowej Inspekcji Pracy w Gdańsku, Straży Granicznej, Izby Administracji Skarbowej, Urzędów Pracy z Pucka i Wejherowa.

Dodatkowo przedstawiciel Modelu Integracji Imigrantów omówił temat zarządzania różnorodnością w firmie w kontekście różnic kulturowych występujących we współpracy z pracownikami zagranicznymi, a przedstawiciel Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego przedstawił program wsparcia dla małych i średnich firm w formie preferencyjnych kredytów i pożyczek.

Tematyka spotkania wywołała duże zainteresowanie słuchaczy, którzy zgłaszali wiele pytań oraz próśb o doprecyzowanie wybranych zagadnień. Szczególnie zależało im na uzyskaniu konkretnych wykładni prawa stosowanego przez urzędy kontrolujące pracodawców.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Za ofiarność i odwagę otrzymali z rąk starosty wyróżnienae i specjalne podziękowania. Czwórka policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie została uhonorowana za działania ratujące...

2019-03-14 12:37:15

Po trzy miesięcznym remoncie ponownie został uruchomiony Oddział Otolaryngologii w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Wznowiono przyjmowanie pacjentów.

2019-03-07 22:22:12

Wieczorem i w nocy bardzo silnie wiało. Poranek niewiele zmienił. Musimy przygotować się na wichury i opady deszczu w ciągu dnia. IMGW wydało alert pogodowy obowiązujący w powiecie wejherowskim.

2019-03-05 10:50:30

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!