ŁOPATY W RUCH

ŁOPATY W RUCH

Spadł śnieg, a wraz z nim właścicielom posesji przybyło obowiązków. Trzeba...
BĘDZIE MROŹNO

BĘDZIE MROŹNO

Będzie padał śnieg, powieje silny wiatr i spadnie temperatura. Wzrasta...
PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

PRACOWNICY SZPITALA ODZNACZENI

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie wyróżnieni Odznakami za...
MZK INFORMUJE

MZK INFORMUJE

W związku z powrotem dzieci klas I – III szkół podstawowych do nauczania...
UWAGA POBOROWI

UWAGA POBOROWI

W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o...
18
Poniedziałek
Styczeń 2021
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

POWIAT W UNII

2019-05-08 15:26:23

Piętnastolecie obecności Polski w Unii Europejskiej było okazją do podsumowania dotychczasowych dokonań Powiatu Wejherowskiego w zakresie wykorzystywania funduszy unijnych. Gościem spotkania był marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

We środę 8 maja w Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbył się briefing prasowy z udziałem starosty Gabrieli Lisius, wicestarosty Jacka Thiela oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Spotkanie poświęcone było omówieniu stopnia wykorzystania przez Powiat Wejherowski  funduszy unijnych od momentu przystąpienia Polski do UE, do chwili obecnej.

- Na przestrzeni 15 lat powiat wejherowski i wszystkie samorządy lokalne wchodzące w jego skład, pozyskały ogromną ilość środków finansowych, co przełożyło się na bardzo intensywny rozwój infrastrukturalny i społeczny – mówiła starosta Gabriela Lisius. - Jako Powiat Wejherowski z Unii pozyskaliśmy180 mln zł, a do tego należy dodać środki pozyskane przez nasze samorządy gminne i miejskie.

- W ciągu 15 lat w województwie pomorskim zostało zrealizowanych ponad 33 tysiące projektów, o wartości przekraczającej 40 mld zł. Bardzo długo można by je wymieniać – zaznacza marszałek Mieczysław Struk – Warto jednak zwrócić uwagę na inne aspekty związane z naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej. Tysiące młodzieży korzysta z programu Erasmus+, programu Socrates. To kontakt z wiedzą, otwarcie na świat, a także swoboda przepływu ludzi.

W dalszej części spotkania wymieniono najistotniejsze programy prorozwojowe, które zostały sfinansowane ze środków unijnych, zarówno w zakresie kształcenia, ochrony zdrowia, wspierania przedsiębiorczości, czy podnoszenia jakości obsługi interesantów w urzędzie.

Jednym z aktualnie realizowanych przez Powiat Wejherowski projektów dofinansowanych ze środków unijnych jest Książnica prof. Gerarda Labudy.

- Adaptujemy już istniejące budynki w kompleksie pałacowo-parkowym Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, nie tylko na cele wyeksponowania bogatego księgozbioru profesora Grarda Labudy ale także w celu aktywizacji ruchu turystycznego. Utworzenie książnicy ma nie tylko służyć przechowywaniu, opracowywani i udostępnianiu księgozbioru profesora Labudy ale także ma mieć charakter edukacyjny i turystyczny – mówi wicestarosta Jacek Thiel. – Aktualnie zakończyliśmy pierwszy etap budowy i osiągnęliśmy stan surowy zamknięty. W tej chwili jesteśmy na etapie rozstrzygania przetargów na wykończenie wnętrz i na wyposażenie książnicy.

Po spotkaniu udano się na teren budowanej książnicy aby pokazać marszałkowi Strukowi aktualny stan inwestycji.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą - wszystko to w ramach ogólnopolskiej kampanii: Małą...

2021-01-11 12:44:57

W związku z panującą pandemią koronawirusa, MSWiA i MON podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych zasad przeprowadzania kwalifikacji wojskowej i w dwóch terminach.

2021-01-14 11:28:41

Pięciu kandydatów może stanąć w szranki w przedterminowych wyborach Wójta Gminy Wejherowo. We wtorek 12 stycznia br. Komisarz Wyborczy w Słupsku przekazał informację o komitetach wyborczych które...

2021-01-12 20:42:06

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!