MEDAL W BUDAPESZCIE

MEDAL W BUDAPESZCIE

W miniony weekend kadra Polskiego Związku Kickboxingu brała udział w...
RODZINNY RAJD

RODZINNY RAJD

Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów zaprasza na rajd przygotowany specjalnie...
BREL W MUZEUM

BREL W MUZEUM

Piosenki Jacquesa Brela zagoszczą w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki...
HISTORYCZNY RAJD ROWEROWY

HISTORYCZNY RAJD ROWEROWY

Propozycja nie tylko dla rowerowych maniaków. Gdański Oddział Instytutu...
MARSZ Z KIJKAMI

MARSZ Z KIJKAMI

Kilkuset zawodników, w różnym wieku, stawiło się na starcie zawodów z cyklu...
21
Wtorek
Maj 2019
Loading...
Poprzedni Maj Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Jana, Moniki, Wiktora
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

POWIAT W UNII

2019-05-08 15:26:23

Piętnastolecie obecności Polski w Unii Europejskiej było okazją do podsumowania dotychczasowych dokonań Powiatu Wejherowskiego w zakresie wykorzystywania funduszy unijnych. Gościem spotkania był marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

We środę 8 maja w Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbył się briefing prasowy z udziałem starosty Gabrieli Lisius, wicestarosty Jacka Thiela oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Spotkanie poświęcone było omówieniu stopnia wykorzystania przez Powiat Wejherowski  funduszy unijnych od momentu przystąpienia Polski do UE, do chwili obecnej.

- Na przestrzeni 15 lat powiat wejherowski i wszystkie samorządy lokalne wchodzące w jego skład, pozyskały ogromną ilość środków finansowych, co przełożyło się na bardzo intensywny rozwój infrastrukturalny i społeczny – mówiła starosta Gabriela Lisius. - Jako Powiat Wejherowski z Unii pozyskaliśmy180 mln zł, a do tego należy dodać środki pozyskane przez nasze samorządy gminne i miejskie.

- W ciągu 15 lat w województwie pomorskim zostało zrealizowanych ponad 33 tysiące projektów, o wartości przekraczającej 40 mld zł. Bardzo długo można by je wymieniać – zaznacza marszałek Mieczysław Struk – Warto jednak zwrócić uwagę na inne aspekty związane z naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej. Tysiące młodzieży korzysta z programu Erasmus+, programu Socrates. To kontakt z wiedzą, otwarcie na świat, a także swoboda przepływu ludzi.

W dalszej części spotkania wymieniono najistotniejsze programy prorozwojowe, które zostały sfinansowane ze środków unijnych, zarówno w zakresie kształcenia, ochrony zdrowia, wspierania przedsiębiorczości, czy podnoszenia jakości obsługi interesantów w urzędzie.

Jednym z aktualnie realizowanych przez Powiat Wejherowski projektów dofinansowanych ze środków unijnych jest Książnica prof. Gerarda Labudy.

- Adaptujemy już istniejące budynki w kompleksie pałacowo-parkowym Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, nie tylko na cele wyeksponowania bogatego księgozbioru profesora Grarda Labudy ale także w celu aktywizacji ruchu turystycznego. Utworzenie książnicy ma nie tylko służyć przechowywaniu, opracowywani i udostępnianiu księgozbioru profesora Labudy ale także ma mieć charakter edukacyjny i turystyczny – mówi wicestarosta Jacek Thiel. – Aktualnie zakończyliśmy pierwszy etap budowy i osiągnęliśmy stan surowy zamknięty. W tej chwili jesteśmy na etapie rozstrzygania przetargów na wykończenie wnętrz i na wyposażenie książnicy.

Po spotkaniu udano się na teren budowanej książnicy aby pokazać marszałkowi Strukowi aktualny stan inwestycji.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.pl



Przeczytaj również
W czwartek 9 maja w Szkole Podstawowej nr 6 w Rumi odbył się powiatowy finał Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Wejherowie. Najlepsi będą...

2019-05-14 13:40:54

Kolejny raz na scenie Domu Kultury spółdzielni Mieszkaniowej Janowo, młodzi aktorzy stanęli w szranki w eliminacjach rejonowych Turnieju Teatralnego "Niebieskie Tarcze". Przed jury zaprezentowało...

2019-05-14 11:30:35

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyły się 48 Powiatowe Eliminacje Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa, który wyłonił przedstawicieli...

2019-05-18 19:26:11

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!