KONIEC PRZEBUDOWY

KONIEC PRZEBUDOWY

Ulga dla pasażerów komunikacji miejskiej i zmotoryzowanych. Reda znowu...
ZATRZYMANA 15-LATKA

ZATRZYMANA 15-LATKA

Funkcjonariuszem policji jest się nie tylko na służbie. Dzięki...
POLICJANCI NA KORTACH

POLICJANCI NA KORTACH

Tym razem nie chodziło o żadna policyjną akcję, a o profilaktykę. W ramach...
NOWA ENERGIA

NOWA ENERGIA

W ramach projektu Stolemy Energii wejherowskie trafostacje stają się...
VIP HEATHLY FIT

VIP HEATHLY FIT

Na czym polega wygląd fit i jak połączyć szczupłą, atrakcyjną sylwetkę z...
21
Niedziela
Lipiec 2019
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

POWIAT W UNII

2019-05-08 15:26:23

Piętnastolecie obecności Polski w Unii Europejskiej było okazją do podsumowania dotychczasowych dokonań Powiatu Wejherowskiego w zakresie wykorzystywania funduszy unijnych. Gościem spotkania był marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

We środę 8 maja w Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbył się briefing prasowy z udziałem starosty Gabrieli Lisius, wicestarosty Jacka Thiela oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Spotkanie poświęcone było omówieniu stopnia wykorzystania przez Powiat Wejherowski  funduszy unijnych od momentu przystąpienia Polski do UE, do chwili obecnej.

- Na przestrzeni 15 lat powiat wejherowski i wszystkie samorządy lokalne wchodzące w jego skład, pozyskały ogromną ilość środków finansowych, co przełożyło się na bardzo intensywny rozwój infrastrukturalny i społeczny – mówiła starosta Gabriela Lisius. - Jako Powiat Wejherowski z Unii pozyskaliśmy180 mln zł, a do tego należy dodać środki pozyskane przez nasze samorządy gminne i miejskie.

- W ciągu 15 lat w województwie pomorskim zostało zrealizowanych ponad 33 tysiące projektów, o wartości przekraczającej 40 mld zł. Bardzo długo można by je wymieniać – zaznacza marszałek Mieczysław Struk – Warto jednak zwrócić uwagę na inne aspekty związane z naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej. Tysiące młodzieży korzysta z programu Erasmus+, programu Socrates. To kontakt z wiedzą, otwarcie na świat, a także swoboda przepływu ludzi.

W dalszej części spotkania wymieniono najistotniejsze programy prorozwojowe, które zostały sfinansowane ze środków unijnych, zarówno w zakresie kształcenia, ochrony zdrowia, wspierania przedsiębiorczości, czy podnoszenia jakości obsługi interesantów w urzędzie.

Jednym z aktualnie realizowanych przez Powiat Wejherowski projektów dofinansowanych ze środków unijnych jest Książnica prof. Gerarda Labudy.

- Adaptujemy już istniejące budynki w kompleksie pałacowo-parkowym Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, nie tylko na cele wyeksponowania bogatego księgozbioru profesora Grarda Labudy ale także w celu aktywizacji ruchu turystycznego. Utworzenie książnicy ma nie tylko służyć przechowywaniu, opracowywani i udostępnianiu księgozbioru profesora Labudy ale także ma mieć charakter edukacyjny i turystyczny – mówi wicestarosta Jacek Thiel. – Aktualnie zakończyliśmy pierwszy etap budowy i osiągnęliśmy stan surowy zamknięty. W tej chwili jesteśmy na etapie rozstrzygania przetargów na wykończenie wnętrz i na wyposażenie książnicy.

Po spotkaniu udano się na teren budowanej książnicy aby pokazać marszałkowi Strukowi aktualny stan inwestycji.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Samorządowcy i przedsiębiorcy wspólnie lobbują u Marszałka Województwa Pomorskiego w sprawie nowych rozwiązań drogowych. Działania mają na celu skłonienie marszałka do podjęcia wspólnych...

2019-07-12 10:10:13

Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników i pracodawców. Pieniądze będą pochodzić z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, a wysokość...

2019-07-08 15:15:06

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gdańsku zaprasza przedsiębiorców na spotkanie informacyjne poświęcone zagadnieniom związanym z Funduszami Europejskimi na rozwój działalności...

2019-07-08 09:51:18

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!