DYPLOMY ROZDANE

DYPLOMY ROZDANE

Kolejny rocznik z powodzeniem zakończył studia na Kaszubsko-Pomorskiej...
NABÓR DO WSS

NABÓR DO WSS

Ćwicz z najlepszymi. Od sierpnia Wejherowskie Stowarzyszenie Sportowe...
OGRODY SZTUKI

OGRODY SZTUKI

Kontynuując cykl rozważań o modernizmie, Wejherowskie Centrum Kultury...
ZAGŁOSUJ NA NASZYCH

ZAGŁOSUJ NA NASZYCH

Aż dwa wejherowskie obiekty biorą udział w ogólnopolskim konkursie...
BRĄZ MISTRZOSTW ŚWIATA

BRĄZ MISTRZOSTW ŚWIATA

Na zawodach rozegranych w Wągrowcu, Kacper Konkol, zawodnik RJK...
16
Wtorek
Lipiec 2019
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZASKAKUJĄCY PRZEBIEG SESJI

2019-06-17 09:06:44

Spokojnie i zgodnie przebiegała piątkowa sesja Rady Powiatu Wejherowskiego. Bez kontrowersji i dyskusji przegłosowano wotum zaufania dla Zarządu oraz absolutorium. Prawdziwa burza rozpętała się pod koniec obrad, w związku z punktem dotyczącym zmiany nazwy i statutu Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego "Dziadka" w Rumi. Momentami debata była bardzo gorąca i nadspodziewanie emocjonalna.

VI sesja Rady Powiatu zapowiadała się na długą i męczącą. W porządku obrad były bowiem przedstawienie, dyskusje i głosowania nad przyjęciem sprawozdania Komisji ds. Monitorowania Strategii Rozwoju Powiatu Wejherowskiego na lata 2011-2020 za rok 2018, rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego z wykonania budżetu za rok 2018, a także rozpatrzenie raportu o stanie Powiatu Wejherowskiego za rok 2018. Zaplanowane były także głosowania, które z reguły wzbudzają duże zainteresowanie wśród radnych – udzielenie absolutorium oraz przyjęcie wotum zaufania dla Zarządu Powiatu.

Ku zaskoczeniu samych radnych, punkty te przegłosowywano nadzwyczaj gładko, praktycznie bez większych dyskusji. Jak należało się spodziewać, Zarząd dysponujący większością w Radzie Powiatu, głosami kluby Koalicji Obywatelskiej oraz klubu Wspólny Powiat Gabrieli Lisius, uzyskiwał poparcie w sprawie przyjęcia kolejnych sprawozdań oraz wotum zaufania i absolutorium. Radni Prawa i Sprawiedliwości, będący w opozycji nie wdawali się w dyskusje głosując przeciw lub wstrzymując się od głosu.

Kolejne punkty porządku obrad przebiegały sprawnie, aż do dyskusji na temat w sprawie zmiany nazwy i statutu Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego "Dziadka" w Rumi, utworzenia dwóch placówek opiekuńczo-wychowawczych, nadania im statutów oraz połączenia ich z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie. Dyskusja nad tym punktem, za sprawą radnych PiS, a w zasadzie przede wszystkim radnego Witolda Reclafa, przerodziła się w burzliwą debatę pełną oskarżeń o zakulisowe działania, nieuczciwość, ze zwolnieniem z funkcji dyrektora dotychczasowej szefowej Ogniska Wychowawczego w Rumi, Ewy Myć-Szopińskiej włącznie.

W toku burzliwej dyskusji dowiedzieliśmy się, że Zarząd Powiatu rozwiązał z dotychczasową dyrektor umowę o pracę, czego powodem miały być liczne skargi zgłaszane przez rodziców dzieci przebywających w ośrodku w ramach instytucjonalnej pieczy zastępczej, a także skargi pracowników ośrodka. Audyt przeprowadzony w placówce miał potwierdzić zasadność zarzutów. W związku z tym, a także za względu na dobro przebywających w Ośrodku Wychowawczym w Rumi dzieci, Zarząd podjął decyzję o rozwiązaniu z Ewą Myć –Szopińką umowy o pracę. Stanowisko takie prezentował wicestarosta Jacek Thiel, który nadzoruje ten obszar działalności.

Z tą decyzją nie zgadzali się radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy podnosili fakt wieloletniej pracy zwolnionej dyrektor, która zawsze była wysoko oceniana i cieszyła się pełnym zaufaniem przełożonych. Wskazywali brak jakichkolwiek zastrzeżeń co do jej pracy i zaangażowania w pomoc dzieciom, sugerując jednocześnie niejasne motywy jej zwolnienia. Witold Reclaf sugerował wręcz, że była to decyzja podyktowana osobistą niechęcią Starosty w stosunku do Ewy Myć-Szopińskiej, czemu dał wyraz w emocjonalnym wystąpieniu w toku sesji. Dowodził w nim, że zwolnionej dyrektor stała się krzywda, a ona sama padła ofiarą zemsty.

W ten sposób dyskusja nad punktem porządku obrad w sprawie zmiany nazwy i statutu Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego "Dziadka" w Rumi, utworzenia dwóch placówek opiekuńczo-wychowawczych, nadania im statutów oraz połączenia ich z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie, bardzo mocno odbiegła od meritum. Po opadnięciu emocji, w głosowaniu radni przyjęli projekt uchwały w tej sprawie, w brzmieniu zaproponowanym przez Zarząd Powiatu.

Pikanterii tej sytuacji dodaje fakt, że kolejnym punktem obrad była sprawa rozpatrzenia skargi jaka wpłynęła na Starostę Powiatu w związku z pracą i postawą dyrektor Ośrodka Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego "Dziadka" w Rumi, jaką złożyła matka przebywającego w tym ośrodku dziecka. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu uznała, że nie jest kompetentna do jej rozpatrzenia, tym bardziej, że treści przedstawione w skardze noszą znamiona możliwości popełnienia przestępstwa. W związku z tym zarekomendowała radnym, aby skargę przekazać do Prokuratury, która powinna zająć się sprawą. Rada Powiatu przychyliła się do tego stanowiska i podjęła stosowną uchwałę.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Samorządowcy i przedsiębiorcy wspólnie lobbują u Marszałka Województwa Pomorskiego w sprawie nowych rozwiązań drogowych. Działania mają na celu skłonienie marszałka do podjęcia wspólnych...

2019-07-12 10:10:13

Powiatowy Urząd Pracy w Wejherowie ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników i pracodawców. Pieniądze będą pochodzić z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, a wysokość...

2019-07-08 15:15:06

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gdańsku zaprasza przedsiębiorców na spotkanie informacyjne poświęcone zagadnieniom związanym z Funduszami Europejskimi na rozwój działalności...

2019-07-08 09:51:18

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!