MIESZKAŃCY WYBRALI

MIESZKAŃCY WYBRALI

Wczoraj poznaliśmy wyniki głosowania nad projektami zgłoszonymi do...
DZIEŃ NAUCZYCIELA - FOTO

DZIEŃ NAUCZYCIELA - FOTO

Dzień Edukacji Narodowej hucznie obchodzony prze władze Miasta i Powiatu....
ZIELONY GOŚĆ

ZIELONY GOŚĆ

W najbliższą sobotę zielony stwór odwiedzi wszystkie maluchy w Porcie Rumia...
CZWARTA PORAŻKA

CZWARTA PORAŻKA

Po czwartej kolejce spotkań I ligi piłki ręcznej ekipa Tytanów Wejherowo...
DWA ZŁOTA

DWA ZŁOTA

Z dwoma medalami najcenniejszego kruszcu wracają nasze kickboxerki z...
15
Wtorek
Październik 2019
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Jadwigi, Leonarda, Teresy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

SZCZEPIENIA DLA SENIORÓW

2019-06-19 13:43:09

Już po raz drugi nasi seniorzy skorzystają z bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom. W programie bierze udział 15 powiatów z terenu województwa pomorskiego. Powiat Wejherowski kolejny raz przystąpił do tej inicjatywy, w ramach której zaszczepionych ma zostać blisko 250 seniorów z terenu naszego powiatu.

W związku z wysoką zapadalnością na chorobę pneumokokową wśród seniorów, samorząd województwa pomorskiego, we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, podjął decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka.

W 2018 r. był wprowadzony pilotażowy program, w ramach którego udało się zaszczepić 2 102 osoby z 2 226 planowanych seniorów z 11 powiatów. W tym roku projekt będzie kontynuowany, tym razem z udziałem aż 15 powiatów. Wśród samorządów uczestniczących w programie znajduje się także Powiat Wejherowski.

Dzięki realizacji programu ma zwiększy się świadomość zdrowotna wśród pacjentów z grup ryzyka oraz wiedza personelu medycznego. Zakłada się, że poprzez szczepienia, zmniejszy się nie tylko liczba zachorowań na inwazyjne zakażenia pneumokokowe w naszym regionie, ale też będzie mniej przypadków śmiertelnych.

Osoby powyżej 65. roku życia, które dodatkowo mają przewlekłe choroby, są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami. Jedyną skuteczną metodę zapobiegania chorobom stanowią szczepienia ochronne. Dlatego też pomorski samorząd w budżecie województwa przeznaczył 530 tys. zł na ten cel, co stanowi połowę zaplanowanych kosztów. Drugą połowę dołoży każdy z powiatów – uczestników programu.

Szczepienia mają dwa wymiary. W pierwszym chodzi o profilaktykę chorób wywołanych przez pneumokoki. Drugim zaś jest działalność edukacyjna i uświadomienie mieszkańcom województwa istniejących zagrożeń.

Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich wywołana jest bezpośreednio przez pneumokoki, a inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica), zapalenie płuc.

qratorW miniony czwartek 10 października w Urzędzie Miasta Redy marszałek województwa Mieczysław Struk podpisał aneksy do umów dofinansowania, zwiększające kwoty pieniędzy przekazanych samorządom....

2019-10-12 22:30:42

Wylewa rzeka Reda i Cedron. Zagrożone są zabudowania mieszkalne. Do akcji ruszają służby mundurowe. Trzeba jak najszybciej zapobiec niebezpieczeństwu. Taki był scenariusz ćwiczeń Powiatowego...

2019-10-12 17:31:34

Mieszkańców powiatu wejherowskiego, puckiego oraz goście z innych powiatów i miast pomorskich tłumnie przybyli do Piaśnicy na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy mordu w...

2019-10-06 20:02:57

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!