ZASŁUŻONA PRZEGRANA

ZASŁUŻONA PRZEGRANA

Piłkarze Resovii Rzeszów spuścili Gryfowi lanie. Wejherowianie przegrali na...
REMONT MOSTU

REMONT MOSTU

Korki objazdy i utrudnienia. Kierowcy w Wejherowie muszą przygotować się na...
NOWY ROZKŁAD SKM

NOWY ROZKŁAD SKM

Spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trómieście przygotowała już nowy rozkład...
POTYCZKA Z RESOVIĄ

POTYCZKA Z RESOVIĄ

Już w sobotę piłkarze WKS Gryf Wejherowo rozegrają na własnym boisku...
POTAŃCÓWKA

POTAŃCÓWKA

Zabawa rozpoczęła się po południu i trwała aż do późnego wieczoralowała...
19
Poniedziałek
Sierpień 2019
Loading...
Poprzedni Sierpień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

GOŚCIE Z UKRAINY

2019-08-10 21:40:12

W ramach corocznych praktyk studenckich, w Wejherowie przebywała grupa ukraińskich studentek z Iwano-Frankiwska. Dziewczęta studiujących filologię polską na tamtejszym uniwersytecie. Wizyta odbywała się w ramach porozumienia zawartego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Wejherowie z Uniwersytetem Podkarpackim w Iwano-Frankiwsku.

Inicjatorem corocznej wizyty ukraińskich gości jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Wejherowie, które już od 16 lat organizuje tę międzynarodową wymianę. Pobyt w Polsce oprócz walorów turystycznych i poznawczych, ma także charakter dydaktyczno-etnograficzny. Biorą w niej udział studenci i studentki polonistyki Uniwersytetu Podkarpackiego w Iwano-Frankiwsku. Przyjazd na Kaszuby pozwala im zetknąć się z żywym językiem polskim, co pozwala poznać zasady jego wymowy i akcentowania, a także poznać historię, kulturę i tradycję naszego regionu.

W tym roku do Wejherowa przyjechało siedem studentek wraz z opiekunką doc. dr hab. Olgą Lazarowicz, prodziekanem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Podkarpackiego w Iwano-Frankiwsku.

Stałym punktem wizyty są spotkania z lokalnymi władzami. Ukraińskie studentki spotkały się między innymi z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem w ratuszu i starostą Gabrielą Lisius w Starostwie Powiatowym. Rozmawiano głównie o historii Wejherowa i Kaszub, Jakubie Wejherze, powstaniu Kalwarii Wejherowskiej, pracy i współdziałaniu różnych szczebli samorządu w Polsce, zadaniach władz powiatu i władz miasta oraz specyfice społeczno-gospodarczej regionu.

W trakcie pobytu na Kaszubach studentki, oprócz wizyty w Wejherowie odwiedzają także Trójmiasto, Kartuzy oraz wybrane miejscowości nadmorskie.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
W połowie września odbędzie się druga edycja Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego. Zainteresowani już mogą zgłaszać chęć uczestnictwa. Rejestracja trwa do 1 września. Po sukcesie frekwencyjnym...

2019-08-12 19:18:43

Szczególnie uroczysty charakter miały w tym roku obchody Święta Policji. Zbiegły się one ze stuleciem powołania do życia Policji Państwowej. Powiatowe obchody tego święta miały miejsce w...

2019-07-31 12:24:21

Samorządowcy i przedsiębiorcy wspólnie lobbują u Marszałka Województwa Pomorskiego w sprawie nowych rozwiązań drogowych. Działania mają na celu skłonienie marszałka do podjęcia wspólnych...

2019-07-12 10:10:13

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!