NA ZAKOŃCZENIE RUNDY

NA ZAKOŃCZENIE RUNDY

Ostatni mecz w tym roku w ramach rozgrywek o mistrzostwo I ligi piłki...
TURNIEJ TANECZNY

TURNIEJ TANECZNY

Klub Taneczny FALA oraz Prezydent Miasta Wejherowa zapraszają na...
ZWYCIĘSKI "ELEKTRYK"

ZWYCIĘSKI "ELEKTRYK"

Młodzi szczypiorniści "Elektryka" zwyciężyli w Półfinale Wojewódzkiej...
DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wystawą prac artystycznych i rękodzieła we foyer Filharmonii Kaszubskiej...
TYTANI GRAJĄ DALEJ

TYTANI GRAJĄ DALEJ

Piękna przygoda naszych szczypiornistów z Pucharami trwa. Po fenomenalnej...
7
Sobota
Grudzień 2019
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

GOŚCIE Z UKRAINY

2019-08-10 21:40:12

W ramach corocznych praktyk studenckich, w Wejherowie przebywała grupa ukraińskich studentek z Iwano-Frankiwska. Dziewczęta studiujących filologię polską na tamtejszym uniwersytecie. Wizyta odbywała się w ramach porozumienia zawartego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Wejherowie z Uniwersytetem Podkarpackim w Iwano-Frankiwsku.

Inicjatorem corocznej wizyty ukraińskich gości jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Wejherowie, które już od 16 lat organizuje tę międzynarodową wymianę. Pobyt w Polsce oprócz walorów turystycznych i poznawczych, ma także charakter dydaktyczno-etnograficzny. Biorą w niej udział studenci i studentki polonistyki Uniwersytetu Podkarpackiego w Iwano-Frankiwsku. Przyjazd na Kaszuby pozwala im zetknąć się z żywym językiem polskim, co pozwala poznać zasady jego wymowy i akcentowania, a także poznać historię, kulturę i tradycję naszego regionu.

W tym roku do Wejherowa przyjechało siedem studentek wraz z opiekunką doc. dr hab. Olgą Lazarowicz, prodziekanem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Podkarpackiego w Iwano-Frankiwsku.

Stałym punktem wizyty są spotkania z lokalnymi władzami. Ukraińskie studentki spotkały się między innymi z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem w ratuszu i starostą Gabrielą Lisius w Starostwie Powiatowym. Rozmawiano głównie o historii Wejherowa i Kaszub, Jakubie Wejherze, powstaniu Kalwarii Wejherowskiej, pracy i współdziałaniu różnych szczebli samorządu w Polsce, zadaniach władz powiatu i władz miasta oraz specyfice społeczno-gospodarczej regionu.

W trakcie pobytu na Kaszubach studentki, oprócz wizyty w Wejherowie odwiedzają także Trójmiasto, Kartuzy oraz wybrane miejscowości nadmorskie.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Masz ciekawy pomysł biznesowy, chcesz rozwinąć swoją firmę, a może dopiero chciałbyś ją założyć i zastanawiasz się, czy środki z Funduszy Europejskich są dla ciebie? Szybko sprawdzisz to podczas...

2019-12-04 10:03:04

Wystawą prac artystycznych i rękodzieła we foyer Filharmonii Kaszubskiej uczczono Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W wydarzeniu, oprócz zaproszonych gości, udział wzięli podopieczni...

2019-12-05 10:30:25

W miniony czwartek w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie XII Powiatowego Konkursu Czytelniczego "Stanisław Moniuszko...

2019-12-03 12:50:08

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!