III GALA SPORTU

III GALA SPORTU

Wczoraj w Filharmonii Kaszubskiej odbyła się III Wejherowska Gala Sportu na...
WARSZTATY DLA PAŃ

WARSZTATY DLA PAŃ

W marcu rusza kolejna edycja pomorskiej akcji Marzec na Obcasach,...
POSIADAŁ NARKOTYKI

POSIADAŁ NARKOTYKI

Wpadła na ulicy z amfetaminą. Policjanci zatrzymali w Wejehrowie 35-latka,...
MIDNIGHT STORIES

MIDNIGHT STORIES

Koncert promujący nowy album Art’n’Voices odbędzie się w najbliższą...
ZGUBIŁ DROGĘ

ZGUBIŁ DROGĘ

Wypadł z drogi, zjechał do rowu i uciekał na piechotę z unieruchomionego...
19
Środa
Luty 2020
Loading...
Poprzedni Luty Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Bettiny, Konrada, Mirosława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

UROCZYSTOŚCI PIAŚNICKIE

2019-10-03 14:39:37

Rocznicowe uroczystości upamiętniające zamordowanych podczas II wojny światowej w Lasach Piaśnickich odbędą się w najbliższą niedzielę. W sobotę, uroczystości ku czci bł. siostry Kotowskiej, przełożonej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego zamordowanej w Piaśnicy, obchodzić będą wejherowskie Zmartwychwstanki.

W Jubileuszowym Roku Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej oraz w 80. Rocznice  mordów w Lasach Piaśnickich, Sanktuarium Błogosławionej Męczennicy Alicji Kotowskiej i Towarzyszy zaprasza na Uroczystości w Lasach Piaśnickich, jakie odbędą się w najbliższą niedzielę 6 października. Uroczystościom przewodniczyć będzie arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź.

Ramowy plan uroczystości:

  • 10:45 – Nabożeństwo Oczekiwania,
  • 11:00 – rozpoczęcie uroczystości przy grobie nr 1 z udziałem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódźa  – poświęcenie grobu, przejazd do Kaplicy Leśnej (grób nr 1 znajduje się około 1.400 metrów przed kaplicą jadąc od strony szosy krokowskiej),
  • 11:15 – przy Kaplicy Leśnej: Ceremoniał Wojskowy – wprowadzenie sztandaru i wciągnięcie flagi na maszt, hymn narodowy, apel poległych i salwa honorowa,
  • 11:30 – uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódźa.

Tego dnia Miejski Zakład Komunikacji uruchomi specjalne połączenie autobusowe z Wejherowa do Piaśnicy – linia P, na trasie: Broniewskiego – dw. PKP - I Brygady Pancernej WP - Rybacka - Prusa - Pomorska - Kochanowskiego - I Brygady Pancernej WP - Chopina - Jagalskiego - DW 218 - LAS PIAŚNICKI. Powrót tą samą trasą. Przejazdy linią P będą bezpłatne. Pasażerowie przyjeżdżający do Wejherowa pociągiem na Dworzec Głównyz bezpłatnej linii P mogą skorzystać na przystanku MZK: Wejherowo Broniewskiego - dw. PKP 02 (w kierunku Redy), a pasażerowie przyjeżdżający do stacji Wejherowo Nanice - z przystanku: Wejherowo Kochanowskiego SKM Nanice 01 (w kierunku Bolszewa).

UWAGA: osoby które chcą przyjechać na uroczystości własnym samochodem powinny pamiętać, że z uwagi na remont, wciąż wyłączony z ruchu jest most na rzece Redzie na ul. Ofiar Piaśnicy w Wejherowie. Trzeba korzystać z objazdów:

  • dla pojazdów do 3,5 t: drogą powiatową nr 1438G Bolszewo – Kniewo i drogą powiatową nr 1440 Kniewo – Wielka Piaśnica,
  • dla pojazdów powyżej 3,5 t: drogą wojewódzką nr 213 Krokowa – Celbowo, drogą wojewódzką nr 216 Celbowo – Reda, drogą krajową DK 6 Reda – Wejherowo.

Specjalne uroczystości rocznicowe odbywać się będą także w Zgromadzeniu Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego.

Będą to centralne uroczystości jubileuszowe bł. Alicji Kotowskiej, patronki Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie, które rozpoczną się w piątek 4 października specjalnymi zajęciami dla dzieci i młodzieży.

W sobotę 5 października o godzinie 9:00 w kościele p.w. Trójcy Świętej odprawiona zostanie Msza Święta pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódźa, podczas której kazanie wygłosi ksiądz biskup Wiesław Śpiewak CR. Podczs mszy odbędzie się ceremonia nadania imienia bł. Alicji Kotowskiej drużynie harcerskiej. Po zakończeniu Mszy Świętej o godzinie 10:30 zaprezentowane zostanie oratorium „Requiem Piaśnickie” – epos regionalny w hołdzie pomordowanym w Lasach Piasnickich w 1939 roku.

Po południu w Szkole Podstawowej Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się sympozjum, podczas którego prelekcje wygłoszą: kustosz Muzeum Stutthof Elżbieta Grot, kustosz Sanktuarium Piaśnickiego ks. dziekan Daniel Nowak, o. prof. Adam Sikora OFM i siostra Teresa M. Kreft CR.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Tylko do piątku można składać wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Nabór prowadzi Powiatowy Urząd Pracy...

2020-02-12 21:35:47

Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego wesprą aktywizację zawodową osób długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. Już niebawem w powiecie wejherowskim ruszy...

2020-02-17 13:48:23

Podczas gdy jej mąż uczestniczył w oficjalnych uroczystościach i spotykał się z mieszkańcami Wejherowa, ona – Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w...

2020-02-11 14:20:15

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!