PIECE I "KOPCIUCHY"

PIECE I "KOPCIUCHY"

Mamy początek sezonu grzewczego a to oznacza palenie w domowych piecach. O...
PIAŚNICKIE SEMINARIUM

PIAŚNICKIE SEMINARIUM

Dla wszystkich, którzy chcą poznać fakty i najnowsze ustalenia w sprawie...
PRZEGRANA Z OUTSIDEREM

PRZEGRANA Z OUTSIDEREM

W starci słabeuszy lepsza okazała się Legionovia. W meczu 13kolejki II ligi...
REWITALIZACJA I TERMOMODERNIZACJA

REWITALIZACJA I...

W miniony czwartek 10 października w Urzędzie Miasta Redy marszałek...
NAUCZYCIEL NA MEDAL

NAUCZYCIEL NA MEDAL

Wśród 10 nauczycieli i wychowawców nominowanych do tytułu Nauczyciel...
14
Poniedziałek
Październik 2019
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Alany, Damiana, Liwii
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

UROCZYSTOŚCI PIAŚNICKIE - FOTO

2019-10-06 20:02:57

Mieszkańców powiatu wejherowskiego, puckiego oraz goście z innych powiatów i miast pomorskich tłumnie przybyli do Piaśnicy na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy mordu w Lesie Piaśnickim.

Mija 80 lat od tragicznych wydarzeń jesieni 1939 roku, gdy niemieccy okupanci zamordowali w Lesie Piaśnickim około 12 tys. osób, głównie polskich patriotów, przedstawicieli inteligencji. W niedzielę 6 października br. w kaplicy leśnej Sanktuarium Piaśnickiego zebrały się setki mieszkańców chcących dać świadectwo pamięci o pomordowanych. Wśród przybyłych znaleźli się europarlamentarzyści, posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu puckiego i wejherowskiego, delegacje organizacji społecznych, kombatanckich, sportowych, młodzieżowych, delegacje szkół, stowarzyszeń, cechów rzemieślniczych, bractw kurkowych oraz służb mundurowych. Licznie reprezentowana była młodzież szkolna, harcerze ZHP i ZHR, członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka oraz poczty sztandarowe i mieszkańcy. Uroczystości odbywały się w ceremoniale wojskowym.

Uroczystości rozpoczęły się od wciągnięcia flagi państwowej na masz i odśpiewaniem hymnu. Następnie przybyłych gości przywitał wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło który w okolicznościowym przemówieniu przywołał tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat. Później wypuszczono gołębie pokoju, a następnie odczytano apel pamięci, po którym kompania honorowa Marynarki Wojennej oddała trzykrotną salwę honorową.

Uroczystej, koncelebrowanej Mszy Świętej przewodniczył arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, który w wygłoszonej homilii nawiązał do męczeńskiej śmierci polskich patriotów, których jedyną winą było to, że kochali swój kraj i swoją ziemię. Nawiązał także do osoby błogosławionej siostry Alicji Kotowskiej, przełożonej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie w latach 1934 – 1939, która wraz z towarzyszami została zamordowana w Lesie Piaśnickim.

Po Mszy św. starosta Gabriela Lisius odnowiła ślubowanie siostry Alicji Kotowskiej, a senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk odczytała zgromadzonym list, jaki skierował do uczestników uroczystości Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Następnie parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, kombatanckich, służb mundurowych, związków harcerskich i szkół u stóp ołtarza złożyły wiązanki kwiatów.

Organizatorami Uroczystości ku czci osób pomordowanych w Lesie Piaśnickim w latach 1939-1940 byli: wójt Gminy Wejherowo oraz Proboszcz Parafii Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie, przy współudziale Prezydenta Miasta Wejherowa, Wójta Gminy Krokowa, Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka i Dowódcy Garnizonu Wejherowo.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Wylewa rzeka Reda i Cedron. Zagrożone są zabudowania mieszkalne. Do akcji ruszają służby mundurowe. Trzeba jak najszybciej zapobiec niebezpieczeństwu. Taki był scenariusz ćwiczeń Powiatowego...

2019-10-12 17:31:34

W miniony czwartek 10 października w Urzędzie Miasta Redy marszałek województwa Mieczysław Struk podpisał aneksy do umów dofinansowania, zwiększające kwoty pieniędzy przekazanych samorządom....

2019-10-12 22:30:42

Seniorzy skupieni w Uniwersytetach Trzeciego Wieku działających na terenie powiatu wejherowskiego, zebrali się na eliminacjach II edycji Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej "Obywatel Senior" Najlepsi...

2019-10-04 11:53:05

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!