ROADPOL SAFETY DAYS

ROADPOL SAFETY DAYS

Równolegle z Europejskim Tygodniem Mobilności, we wszystkich krajach...
V WEJHER CROSS GAMES

V WEJHER CROSS GAMES

Po raz piąty do Wejherowa przyjadą atleci, którzy wezmą udział w zawodach...
PRZYSTAŃ KAJAKOWA JUŻ DZIAŁA

PRZYSTAŃ KAJAKOWA JUŻ DZIAŁA

Po blisko dwóch latach od pozyskania dofinansowania, przystań kajakowa na...
NOWY RADIOWÓZ

NOWY RADIOWÓZ

Wejherowska drogówka otrzymała nowy pojazd służbowy. Od dziś na wyposażeniu...
TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU

TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO...

Rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji...
18
Sobota
Wrzesień 2021
Loading...
Poprzedni Wrzesień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Ireny, Irminy, Stanisława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DEBATA O CYBERPRZESTĘPCZOŚCI

2019-11-15 13:20:11

O współczesnych zagrożenia w cyberprzestrzeni, sposobach oszustw internetowych i ochronie danych osobowych rozmawiano w miniony czwartek w Starostwie Powiatowym. Konferencja skupiła się przede wszystkim na wskazaniu najczęściej występujących zagrożeń i wskazaniu sposobów ich skutecznej identyfikacji oraz zapobiegania.

Spotkanie doszło do skutku z inicjatywy Zespołu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego oraz Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie. Konferencja odbywała się pod hasłem "Współczesne zagrożenia w cyberprzestrzeni". Wśród uczestników dominowały osoby starsze – seniorzy działający w uniwersytetach trzeciego wieku. Nie było to audytorium przypadkowe, ponieważ policyjne statystyki dowodzą, że właśnie seniorzy stanowią jedną z najczęściej poszkodowanych grup społecznych w wyniku oszustw internetowych.

- Cyberprzestępstwa to najszybciej rozwijająca się gałąź przestępczości, głównie dlatego że elektronika, Internet i cyberprzestrzeń szeroko weszła w nasze życie mówiła Komendant Powiatowy Policji w Wejherowie - insp. Beata Perzyńska -  W Internecie nie jesteśmy anonimowi. Organy ścigania będą w stanie dotrzeć do tego, kto siedzi po drugiej stronie klawiatury. Policja dysponuje wydziałami do walki z cyberprzestępczością, gdzie należy zgłaszać wszelkiego typu zdarzenia, gdy poprzez portale społecznościowe, transakcje internetowe lub komunikatory elektroniczne, stajemy się ofiarami przestępstw. Nie zgłaszając takiego incydentu, tak naprawdę pomagamy złodziejom. Nie róbmy tego.

W trakcie konferencji wysłuchano kilku prelekcji: "Cyberprzestępczość w sferze administracji - Bezpieczeństwo w Administracji" - podkom. Małgorzata Jaszewska – naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą; "Cyberzagrożenia (Oszustwa na Blika, oszustwo na żołnierza z Afganistanu, oszustwo nigeryjskie, szybkie przelewy - na hasło)" – asp. sztab. Anetta Potrykus – specjalista ds. prasowo-informacyjnych; "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni" - sierż. sztab. Karolina Pruchniak – asystent ds. profilaktyki społecznej Wydziału Prewencji; "Objawy i skutki zagrożeń cyberprzestrzeni dla dzieci i młodzieży" – psycholog Małgorzata Sędziak.

Oprócz omówienia różnego rodzaju oszustw i kradzieży internetowych poruszano także problem stalkingu, który bardzo często dotyka dzieci i młodzież. W walce ze stalkowaniem ogromną rolę do odegrania mają rodzice, którzy powinni jak najczęściej uświadamiać dzieciom, że wszelkie urządzenia elektroniczne mają dwie strony – odbiorcę i nadawcę. Będąc nadawcą możemy wykonywać takie działania, które krzywdzą i szkodzą innym osobą, czy wręcz są przestępstwami, ale również możemy jako odbiorca być ofiarą tego typu działań. Nie każdy jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemami powstałymi w cyberprzestrzeni. W związku z tym rola rodziców i nauczycieli, polegająca na wsparciu i zrozumieniu, jest dla młodych ludzi niezwykle potrzebna.

- Mamy takie dni, kiedy większość przestępstw nam zgłaszanych to są przestępstwa internetowe przeróżnej kategorii, niż te przestępstwa z którymi do niedawna borykaliśmy się na co dzień, czyli tzw. przestępczość pospolita. Ilość przestępstw w cyberprzestrzeni wciąż rośnie – zauważyła insp. Beata Perzyńska.

Ta wypowiedź najdobitniej pokazuje skalę cyberprzestępczości z jaka mamy współcześnie do czynienia.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plW miniony piątek w Białej odbyły uroczystości patriotyczno-religijne, upamiętniające miejsce walki i spoczynku żołnierzy 1 Morskiego Pułku Strzelców, którzy zginęli w obronie Ziemi Wejherowskiej...

2021-09-12 14:43:47

W związku z występującym wciąż zagrożeniem epidemicznym COVID-19 oraz w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, Starostwo Powiatowe w Wejherowie wprowadza zmiany w systemie obsługi petentów.

2021-09-09 10:36:39

Uroczystość poświęcenia, podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod rozbudowę budynku Starostwa Powiatowego, miała miejsce w miniony piątek. Gościem specjalnym uroczystości była sekretarz w...

2021-09-06 12:18:33

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!