PIENIĄDZE NA DROGI

PIENIĄDZE NA DROGI

Są oszczędności, będą wyremontowane drogi. We środę Wojewoda Pomorski...
DRZEWKO DLA CIEBIE

DRZEWKO DLA CIEBIE

Zbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia wielu  z nas...
NIEWIELE ZABRAKŁO…

NIEWIELE ZABRAKŁO…

Tuż za podium uplasowała się ekipa Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w z...
KONCERT BOŻONARODZENIOWY

KONCERT BOŻONARODZENIOWY

Najbliższe spotkanie z muzyką Kaszub będzie mieć charakter...
PLEBISCYT MIAST

PLEBISCYT MIAST

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu Świeć Się z Energą, w której udział...
14
Sobota
Grudzień 2019
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Alfreda, Izydora, Zoriny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

DEBATA O CYBERPRZESTĘPCZOŚCI

2019-11-15 13:20:11

O współczesnych zagrożenia w cyberprzestrzeni, sposobach oszustw internetowych i ochronie danych osobowych rozmawiano w miniony czwartek w Starostwie Powiatowym. Konferencja skupiła się przede wszystkim na wskazaniu najczęściej występujących zagrożeń i wskazaniu sposobów ich skutecznej identyfikacji oraz zapobiegania.

Spotkanie doszło do skutku z inicjatywy Zespołu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego oraz Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie. Konferencja odbywała się pod hasłem "Współczesne zagrożenia w cyberprzestrzeni". Wśród uczestników dominowały osoby starsze – seniorzy działający w uniwersytetach trzeciego wieku. Nie było to audytorium przypadkowe, ponieważ policyjne statystyki dowodzą, że właśnie seniorzy stanowią jedną z najczęściej poszkodowanych grup społecznych w wyniku oszustw internetowych.

- Cyberprzestępstwa to najszybciej rozwijająca się gałąź przestępczości, głównie dlatego że elektronika, Internet i cyberprzestrzeń szeroko weszła w nasze życie mówiła Komendant Powiatowy Policji w Wejherowie - insp. Beata Perzyńska -  W Internecie nie jesteśmy anonimowi. Organy ścigania będą w stanie dotrzeć do tego, kto siedzi po drugiej stronie klawiatury. Policja dysponuje wydziałami do walki z cyberprzestępczością, gdzie należy zgłaszać wszelkiego typu zdarzenia, gdy poprzez portale społecznościowe, transakcje internetowe lub komunikatory elektroniczne, stajemy się ofiarami przestępstw. Nie zgłaszając takiego incydentu, tak naprawdę pomagamy złodziejom. Nie róbmy tego.

W trakcie konferencji wysłuchano kilku prelekcji: "Cyberprzestępczość w sferze administracji - Bezpieczeństwo w Administracji" - podkom. Małgorzata Jaszewska – naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą; "Cyberzagrożenia (Oszustwa na Blika, oszustwo na żołnierza z Afganistanu, oszustwo nigeryjskie, szybkie przelewy - na hasło)" – asp. sztab. Anetta Potrykus – specjalista ds. prasowo-informacyjnych; "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni" - sierż. sztab. Karolina Pruchniak – asystent ds. profilaktyki społecznej Wydziału Prewencji; "Objawy i skutki zagrożeń cyberprzestrzeni dla dzieci i młodzieży" – psycholog Małgorzata Sędziak.

Oprócz omówienia różnego rodzaju oszustw i kradzieży internetowych poruszano także problem stalkingu, który bardzo często dotyka dzieci i młodzież. W walce ze stalkowaniem ogromną rolę do odegrania mają rodzice, którzy powinni jak najczęściej uświadamiać dzieciom, że wszelkie urządzenia elektroniczne mają dwie strony – odbiorcę i nadawcę. Będąc nadawcą możemy wykonywać takie działania, które krzywdzą i szkodzą innym osobą, czy wręcz są przestępstwami, ale również możemy jako odbiorca być ofiarą tego typu działań. Nie każdy jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemami powstałymi w cyberprzestrzeni. W związku z tym rola rodziców i nauczycieli, polegająca na wsparciu i zrozumieniu, jest dla młodych ludzi niezwykle potrzebna.

- Mamy takie dni, kiedy większość przestępstw nam zgłaszanych to są przestępstwa internetowe przeróżnej kategorii, niż te przestępstwa z którymi do niedawna borykaliśmy się na co dzień, czyli tzw. przestępczość pospolita. Ilość przestępstw w cyberprzestrzeni wciąż rośnie – zauważyła insp. Beata Perzyńska.

Ta wypowiedź najdobitniej pokazuje skalę cyberprzestępczości z jaka mamy współcześnie do czynienia.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Są oszczędności, będą wyremontowane drogi. We środę Wojewoda Pomorski podpisał ostatnie w tym roku umowy z samorządami, na dofinansowanie remontów dróg. Skorzysta na tym między innymi Powiat...

2019-12-13 09:30:39

Wystawą prac artystycznych i rękodzieła we foyer Filharmonii Kaszubskiej uczczono Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W wydarzeniu, oprócz zaproszonych gości, udział wzięli podopieczni...

2019-12-05 10:30:25

Masz ciekawy pomysł biznesowy, chcesz rozwinąć swoją firmę, a może dopiero chciałbyś ją założyć i zastanawiasz się, czy środki z Funduszy Europejskich są dla ciebie? Szybko sprawdzisz to podczas...

2019-12-04 10:03:04

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!