ROMOWIE NA WYSTAWIE

ROMOWIE NA WYSTAWIE

Aż dwie unikatowe wystawy, obie traktujące o społeczności romskiej, można...
WPADŁ PRZEZ MONITORING

WPADŁ PRZEZ MONITORING

Włamał się do pomieszczeń PKP ale został zatrzymany. Pomógł monitoring...
COVID-19 ODPUSZCZA

COVID-19 ODPUSZCZA

Kolejne dni pokazują poprawiającą się sytuację epidemiczna na terenie...
GRYF PODEJMUJE GARBARNIĘ

GRYF PODEJMUJE GARBARNIĘ

Nie w niedzielę a w sobotę 11 lipca odbędzie się kolejny mecz II ligi piłki...
KAMIENICA SZTUKI

KAMIENICA SZTUKI

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w...
10
Piątek
Lipiec 2020
Loading...
Poprzedni Lipiec Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZACHOWAĆ PAMIĘĆ

2019-11-21 13:03:17

W ramach międzynarodowego, polsko-niemieckiego projektu edukacyjnego w Wejherowie przebywała młodzież z Niemiec, poznając i odwiedzając znajdujące się na Pomorzu miejsca martyrologii Polaków. W ramach zaplanowanych wydarzeń zwiedzano miejsca pochówku , muzea oraz odbywały się panele dyskusyjne.

Projekt "Zachować Pamięć" polega na cyklicznej wymianie pomiędzy niemieckimi uczniami Arnold-Gymnasium w Neustadt koło Coburga, a polskimi wychowankami PZPOW w Wejherowie. Inicjatywa działa w ramach wieloletniego partnerstwa między Heiner Janik Haus koło Monachium oraz Domem Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku i Powiatowym Zespołem Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie.

Celem tego przedsięwzięcia jest konfrontowanie młodych ludzi z historią II wojny światowej, szczególnie w wymiarze polsko-niemieckim. Organizatorom projektu zależy na wzmocnieniu w młodych ludziach zrozumienie i przekonanie, że z niełatwej przeszłości i wzajemnej historii Mo zna wyciągać konstruktywne wnioski na przyszłość, budując pokojową współpracę opartą na godności i wzajemnym szacunku.

Tematem tygodniowego projektu była wspólna niemiecko-polska historia, a zwłaszcza czas II wojny światowej i narodowego socjalizmu. W dniach 10 – 15 listopada br. młodzież polska i niemiecka razem podejmowała szereg aktywności zmierzających do poznania swojej kultury, język i realiów życia codziennego. Temu służyły codzienne animacje językowe i gry integracyjne. Zorganizowano także liczne wizyty w miejscach pamięci narodowej, np. Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum w Sztutowie, Sanktuarium w Lesie Piaśnickim. Pobyt w tych miejscach sprawił, że historia najnowsza stała się dla młodych ludzi bardziej namacalna.

Podczas projektu "Zachować Pamięć" nie zabrakło również wspólnej zabawy i relaksu - czwartego dnia projektu uczestnicy udali się do Aquaparku w Redzie, a później gościli w Starostwie Powiatowym w Wejherowie. Na tym spotkaniu uczestnicy wymiany dziękowali Staroście Gabrieli Lisius za udzielone wsparcie dla projektu, dzięki któremu podopieczni PZPOW mogli wziąć udział w międzynarodowej wymianie uczniowskiej. W dowód wdzięczności wręczyli staroście drobne upominki.

Projekt zakończony został specjalną rundą ewaluacyjną, podczas której wszyscy uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z projektu "Zachować Pamięć". Wizycie niemieckiej młodzieży towarzyszyła ekipa filmowa z regionalnej telewizji z Bawarii, która w Polsce zbierała materiały do specjalnego reportażu.

opr. qrator

foto: PZPOWPrzeczytaj również
Przedsiębiorcy, organizacje pożytku publicznego oraz kościelne osoby prawne, które do tej pory nie składały wniosków o wsparcie finansowe w ramach Tarczy Antykryzysowej, mogą zrobić to teraz....

2020-07-07 11:55:29

Kolejne dni pokazują poprawiającą się sytuację epidemiczna na terenie naszego powiatu. Od początku lipca nie zdiagnozowano żadnego nowego przypadku zachorowania na korona wirusa Sars-CoV-2....

2020-07-09 14:21:12

Kolejne dni przynoszą sukcesywną poprawę stanu epidemiologicznego w powiecie wejherowskim. Sanepid nie stwierdza nowych zakażeń. Sukcesywnie rośnie liczba ozdrowieńców i maleje ilość osób...

2020-07-01 14:42:26

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!