PIENIĄDZE NA DROGI

PIENIĄDZE NA DROGI

Są oszczędności, będą wyremontowane drogi. We środę Wojewoda Pomorski...
DRZEWKO DLA CIEBIE

DRZEWKO DLA CIEBIE

Zbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia wielu  z nas...
NIEWIELE ZABRAKŁO…

NIEWIELE ZABRAKŁO…

Tuż za podium uplasowała się ekipa Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w z...
KONCERT BOŻONARODZENIOWY

KONCERT BOŻONARODZENIOWY

Najbliższe spotkanie z muzyką Kaszub będzie mieć charakter...
PLEBISCYT MIAST

PLEBISCYT MIAST

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu Świeć Się z Energą, w której udział...
14
Sobota
Grudzień 2019
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Alfreda, Izydora, Zoriny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

ZACHOWAĆ PAMIĘĆ

2019-11-21 13:03:17

W ramach międzynarodowego, polsko-niemieckiego projektu edukacyjnego w Wejherowie przebywała młodzież z Niemiec, poznając i odwiedzając znajdujące się na Pomorzu miejsca martyrologii Polaków. W ramach zaplanowanych wydarzeń zwiedzano miejsca pochówku , muzea oraz odbywały się panele dyskusyjne.

Projekt "Zachować Pamięć" polega na cyklicznej wymianie pomiędzy niemieckimi uczniami Arnold-Gymnasium w Neustadt koło Coburga, a polskimi wychowankami PZPOW w Wejherowie. Inicjatywa działa w ramach wieloletniego partnerstwa między Heiner Janik Haus koło Monachium oraz Domem Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku i Powiatowym Zespołem Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie.

Celem tego przedsięwzięcia jest konfrontowanie młodych ludzi z historią II wojny światowej, szczególnie w wymiarze polsko-niemieckim. Organizatorom projektu zależy na wzmocnieniu w młodych ludziach zrozumienie i przekonanie, że z niełatwej przeszłości i wzajemnej historii Mo zna wyciągać konstruktywne wnioski na przyszłość, budując pokojową współpracę opartą na godności i wzajemnym szacunku.

Tematem tygodniowego projektu była wspólna niemiecko-polska historia, a zwłaszcza czas II wojny światowej i narodowego socjalizmu. W dniach 10 – 15 listopada br. młodzież polska i niemiecka razem podejmowała szereg aktywności zmierzających do poznania swojej kultury, język i realiów życia codziennego. Temu służyły codzienne animacje językowe i gry integracyjne. Zorganizowano także liczne wizyty w miejscach pamięci narodowej, np. Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum w Sztutowie, Sanktuarium w Lesie Piaśnickim. Pobyt w tych miejscach sprawił, że historia najnowsza stała się dla młodych ludzi bardziej namacalna.

Podczas projektu "Zachować Pamięć" nie zabrakło również wspólnej zabawy i relaksu - czwartego dnia projektu uczestnicy udali się do Aquaparku w Redzie, a później gościli w Starostwie Powiatowym w Wejherowie. Na tym spotkaniu uczestnicy wymiany dziękowali Staroście Gabrieli Lisius za udzielone wsparcie dla projektu, dzięki któremu podopieczni PZPOW mogli wziąć udział w międzynarodowej wymianie uczniowskiej. W dowód wdzięczności wręczyli staroście drobne upominki.

Projekt zakończony został specjalną rundą ewaluacyjną, podczas której wszyscy uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z projektu "Zachować Pamięć". Wizycie niemieckiej młodzieży towarzyszyła ekipa filmowa z regionalnej telewizji z Bawarii, która w Polsce zbierała materiały do specjalnego reportażu.

opr. qrator

foto: PZPOWPrzeczytaj również
Są oszczędności, będą wyremontowane drogi. We środę Wojewoda Pomorski podpisał ostatnie w tym roku umowy z samorządami, na dofinansowanie remontów dróg. Skorzysta na tym między innymi Powiat...

2019-12-13 09:30:39

Wystawą prac artystycznych i rękodzieła we foyer Filharmonii Kaszubskiej uczczono Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W wydarzeniu, oprócz zaproszonych gości, udział wzięli podopieczni...

2019-12-05 10:30:25

Masz ciekawy pomysł biznesowy, chcesz rozwinąć swoją firmę, a może dopiero chciałbyś ją założyć i zastanawiasz się, czy środki z Funduszy Europejskich są dla ciebie? Szybko sprawdzisz to podczas...

2019-12-04 10:03:04

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!