WSPOMNIENIA O BĄDKOWSKIM

WSPOMNIENIA O BĄDKOWSKIM

Z okazji setnej rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego w Muzeum Piśmiennictwa...
SPORTOWE FERIE Z PZPOW

SPORTOWE FERIE Z PZPOW

W hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie odbyło się...
DAJĄ PRZYKŁAD

DAJĄ PRZYKŁAD

Wśród 15 laureatów II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej Senior...
JAŚKI DLA PACJENTÓW

JAŚKI DLA PACJENTÓW

W najbliższy piątek sala konferencyjna wejherowskiego szpitala zamieni się...
FERIE W PZPOW

FERIE W PZPOW

Z udziałem Starosty w miniony piątek odbyło się uroczyste podsumowanie...
28
Wtorek
Styczeń 2020
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agnieszki, Kariny, Lesława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

SZTURM NA WYDZIAŁ KOMUNIKACJI

2019-12-31 09:31:33

Tłum petentów i kolejka o długości kilkudziesięciu metrów przed otwarciem urzędu. Starostwo Powiatowe od ponad tygodnia przeżywa oblężenie. Wszystko za sprawą zmian w przepisach dotyczących obowiązku rejestracji samochodów. Wydział Komunikacji nie jest w stanie opanować sytuacji. Podobna sytuacja jest w całym kraju.

Zamieszanie spowodowane jest wejściem w życie od 1 stycznia 2020 roku nowych przepisów, które nakładają surowe kary dla kierowców którzy nie dotrzymają terminu rejestracji lub wyrejestrowania samochodu. Kara może wynieść nawet 1.000 zł. Z zapisów  ustawowych wynika, że na dokonanie tej czynności osoba ma 30 dni, przy czym termin ten liczy się od daty zakupu nowego pojazdu albo zakupu pojazdu już zarejestrowanego na terytorium Polski. Tak samo traktowane są pojazdy sprowadzane z zagranicy. W tym przypadku 30-dniowy termin będzie liczony od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski.

Zmiany zaskoczyły kierowców i wywołały popłoch. Ludzie zostali zaskoczeniu nowym przepisem i mają wrażenie, że został on wprowadzony cichaczem. Coś jest na rzeczy, ponieważ Ministerstwo Środowiska wprowadziło go w trakcie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zmieniając "przy okazji" Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z nowymi przepisami osoba, która sprzedaje samochód powinna w terminie 30 dni przyjść do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu i w wydziale komunikacji zgłosić transakcję, przedstawiając odpowiednie dokumenty. Sprzedaż powinni zgłosić także pośrednicy, w tym firmy, które sprzedają auto kolejnemu nabywcy. Ten sam obowiązek dotyczy kupujących, którzy dodatkowo powinni pojazd zarejestrować. Jeśli rejestracja nie jest możliwa, bo samochód jest uszkodzony lub nie ma ważnych badań technicznych, żeby uniknąć kary wystarczy jedynie zgłosić kupno. Miesiąc na zgłoszenie od chwili sprowadzenia do kraju samochodu ma osoba, która kupiła go w innym państwie UE. W tym wypadku istotny jest dzień dotarcia auta do Polski - także wtedy, kiedy osoba lub firma, która "ściągnęła" pojazd, nie rejestruje go na siebie, a sprzedaje komuś innemu.

Osoby, które kupią lub sprzedadzą samochód po 1 stycznia, będą miały obowiązek zgłoszenia tego faktu w ciągu 30 dni w wydziale komunikacji. Jeśli ktoś tego nie zrobi terminowo, wówczas czeka go kara od 200 do 1000 zł. To, jak wysoką opłatę wymierzą urzędnicy, będzie zależało m.in. od tego, jaki czas upłynął od terminu, w którym miało to być zrobione i od tego, czy to pierwsze czy kolejne takie uchybienie.

Za zamieszanie i kolejki w wydziałach komunikacji odpowiedzialność ponoszą także sami kierowcy. Okazuje się, że bardzo wielu z nich, najlepiej potwierdzają to kolejki, podchodziła do tej pory do obowiązku przerejestrowania pojazdu bardzo niefrasobliwie. Za opóźnienie w zgłoszeniu zakupu/sprzedaży auta do urzędu nie groziły żadne sankcje, dlatego wielu kierowców uznawało że z rejestracją nie ma pośpiechu, można iść do urzędu choćby i za rok, a przez ten czas jeździć na dotychczasowych papierach. Nowe przepisy mają to ukrócić, a surowe kary zmusić do szybszej rejestracji auta.

qratorPrzeczytaj również
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wejherowie ostrzega przed ptasią grypą i wydaje zalecenia nie tylko dla przemysłowych producentów drobiu ale także dla hodowców przyzagrodowych, gospodarstw rolnych...

2020-01-24 11:07:58

Z udziałem Starosty w miniony piątek odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Artystyczne Ferie" prowadzonego przez Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych.

2020-01-26 19:44:45

Wśród 15 laureatów II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej Senior Obywatel było aż 11 seniorów z województwa pomorskiego. Wśród nich znalazła się także dwójka z terenu powiatu...

2020-01-27 20:43:41

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!