WSPOMNIENIA O BĄDKOWSKIM

WSPOMNIENIA O BĄDKOWSKIM

Z okazji setnej rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego w Muzeum Piśmiennictwa...
SPORTOWE FERIE Z PZPOW

SPORTOWE FERIE Z PZPOW

W hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie odbyło się...
DAJĄ PRZYKŁAD

DAJĄ PRZYKŁAD

Wśród 15 laureatów II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej Senior...
JAŚKI DLA PACJENTÓW

JAŚKI DLA PACJENTÓW

W najbliższy piątek sala konferencyjna wejherowskiego szpitala zamieni się...
FERIE W PZPOW

FERIE W PZPOW

Z udziałem Starosty w miniony piątek odbyło się uroczyste podsumowanie...
28
Wtorek
Styczeń 2020
Loading...
Poprzedni Styczeń Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agnieszki, Kariny, Lesława
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

NOWE REGULACJE DLA FIRM

2020-01-10 12:23:58

Bardzo duże zainteresowanie przedsiębiorców towarzyszyło szkoleniu zorganizowanemu przez Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Wejherowie. Temat był bardzo ważny dla każdego prowadzącego działalność gospodarczą, a dotyczył najnowszych zmian i aktualnych procedur związanych z BDO.

Przepisy BDO, czyli baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami, została wprowadzona przez Ministerstwo Środowiska aby przeciwdziałać nieprawidłowościom które występują w sektorze gospodarowania odpadami. Do końca roku 2019 podmioty, które wprowadzają na rynek m.in. produkty w opakowaniach oraz gospodarują odpadami byli zobowiązani do rejestracji do rejestru BDO. Podobnie jest z podmiotami, które prowadzą firmy handlu detalicznego lub hurtowego i oferują np. torby "reklamówki". Obowiązek rejestracji może dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych, które wykonują któreś z czynności:

  • wytwarzają odpady i prowadzą ewidencję odpadów;
  • wprowadzają na rynek krajowy produkty w opakowaniach, pojazdy, oleje, smary, opony, baterie bądź akumulatory, a także sprzęt elektryczny i elektroniczny;
  • produkują, importują lub nabywają opakowania.

Nowe przepisy sprawiają kłopoty, szczególnie drobnym przedsiębiorcom, którzy mają wątpliwości czy ich działalność podlega obowiązkowej rejestracji. W związku z tym Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Wejherowie, wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnych przedsiębiorców, zorganizował w dniu 8 stycznia br. (środa) szkolenie pn. "BDO. Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Obowiązki wytwórcy odpadów."

Spotkanie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział około 60 przedsiębiorców, którzy z zainteresowaniem wysłuchali praktycznych porad i wyjaśnień związanych z nowymi przepisami. Po prezentacji była możliwość zadawania pytań, z czego uczestnicy chętnie skorzystali.

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO) prowadzona jest przez marszałków województw. Od roku 2020 rejestr BDO został rozbudowany o moduły umożliwiające prowadzenie ewidencji odpadów i składanie sprawozdań z gospodarowania odpadami wyłącznie w formie elektronicznej. Każda firma, która jest "wytwórcą" odpadów musie sprawdzić, czy w ramach prowadzonej przez siebie działalności ma obowiązek zarejestrować się w systemie BDO. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą sankcje finansowe.

Tomasz Magulski

tomasz.magulski@tubawejherowa.plPrzeczytaj również
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wejherowie ostrzega przed ptasią grypą i wydaje zalecenia nie tylko dla przemysłowych producentów drobiu ale także dla hodowców przyzagrodowych, gospodarstw rolnych...

2020-01-24 11:07:58

Wśród 15 laureatów II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej Senior Obywatel było aż 11 seniorów z województwa pomorskiego. Wśród nich znalazła się także dwójka z terenu powiatu...

2020-01-27 20:43:41

Z udziałem Starosty w miniony piątek odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Artystyczne Ferie" prowadzonego przez Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych.

2020-01-26 19:44:45

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

Dołącz do
swoich znajomych!